Osmanlıca Kolay Metinler Okumaları

admin 312 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

Osmanlı tarihi altı asırdan fazla süregelmiş, içinde şanlı zaferler ve büyük bir medeniyet barındıran bir tarihtir. Osmanlıca kolay metinler yani Osmanlıca ile bu tarihe giriş yapabiliriz.

Öncelikle her Türk evladı bu şanlı geçmişini medeniyetin merak etmeli ve ona asla yabancı kalmamalıdır. Ecdada ve eserlerine bir turist gibi bakmamalıdır. Edebiyatta, sanatta, bilimde, kültür, arşiv metinlerinde ve günlük hayatın içinde kullanılmış olan Osmanlıcayı ve onunla yazılmış olan yazılı metinleri okumak ecdada karşı bir boçtur.

Bu noktada sitemizde bir çok çalışma olmakla beraber Osmanlıca kolay metinler çalışması yaptık. Ayrıca aşağıda yan yana olan iki resimlerden birincisi matbu hat diğerini ise rika hat ile yazdım.

Osmanlıca Metinler ve Türkçeleri

Kuyudaki Eşek

Osmanlıca Kolay Metinler

Bir vakit günlerden birinde bir çiftçinin eşeği kör kuyuya düşer. Eşek saatlerce acı içinde kıvranırken ve bağırır. Sesini duyan sahibi gelip baktığında zavallı eşeği kuyunun dibinde görür. Çaresiz çiftçi köylüleri yardıma çağırır. Köylüler ne yapacaklarını düşünürler. Ama onu kurtarmanın imkansız olduğuna ve bunun için çalışmaya değmeyeceğine karar verirler.

İlginizi Çekebilir:   Osmanlıca Okuma Metinleri - 5

Ellerine aldıkları küreklerle kuyunun içine toprak atarlar. Eşek ise üzerine gelen toprakları silkerek dibe doğru döker. Ayaklarının altına aldığı toprak ile biraz daha yükselir ve sonunda yukarıya çıkar. Köylüler kuyudan çıkan eşeği görünce çok şaşırırlar. Hayatta bazen bizim üzerimize yüklenir ve üzerimiz toprakla örtülür örtülüyormuş gibi olur. Baş etmenin yolu sızlanma değil, düşünmek, silkinmek ve kurtulmak, aydınlığa adım atmaktır. Kör kuyuda olsan bile.

Osmanlının Güzel Adedlerinden Bir Örnek

Osmanlıca Metinler
Osmanlıca Metinler

Osmanlı döneminde güzel adetlerden birisi de pencere önüne çiçek koymaktır. Sarı çiçek varsa bu evde hasta var demektir. Evin önünde bu sokakta gürültü yapmayın demektir.. Eğer kırmızı çiçek olursa o evde evlilik çağına gelmiş bir genç kız olduğu ve evin önünde geçenlerin ağzından çıkan kelimelere daha bir dikkat etmesi gerektiğini anlatırdı.

Hz. Ali’den Bir Ders

Osmanlıca Metinler
Osmanlıca Metinler

Birisi Hz. Ali’ye geldi ve ” O kadar dertliyim ki, sıkıntıdan ölüyorum.” Dedi. Hz. Ali; “iki soru soracağım, cevabını verip dermanını bulacaksın.” Dedi. Adam; “sor ya Ali” dedi. Hz. Ali; ” dünyaya geldiğin zaman bu dert seninle birlikte mi dünyaya geldi?” Adam; hayır dedi. Hz. Ali; “dünyadan giderken bu dert seninle birlikte olacak mı?” Adam;” hayır” dedi. Hz. Ali son olarak şöyle buyurdu; “seninle birlikte gelmeyen ve giderken de seninle birlikte olmayacak bir dert senin bu kadar zamanını almamalı, sabırlı ol. Yüzünü alemlerin Rabbine çevir.

İlginizi Çekebilir:   Kitabeler Hakkında Her Şey

Osmanlıca Kolay Metinler olarak sitemizde bu tür çalışmaları eklemeye devam edeceğim. Sizler de bu çalışmalarlı okuyarak takip ederek Osmanlıcanızı ilerletebilirsiniz. Ayrıca Osmanlıca Okuma Metinleri yazımızı da okuyabilirsiniz. Selametle kalınız. Vesselam.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir