Osmanlıca Cuma Mesajları ve Tebrik Mesajları

admin 324 Görüntüleme 5 Dk. Okuma süresi
5 Dk. Okuma süresi

Osmanlıca Cuma Mesajları, Mübarek cuma günleri ile önemli günlerin bize hissettirdiği duygu ve düşüncelerimizi sevdiklerimizle paylaşmak, kutlamak, güzel dileklerde bulunmak isteriz. İşte bu tebriklerin farklı bir şekilde yani ecdad dili ile yapılması için resimli Osmanlıca tebrik mesajlar hazırladık. Linkler aşağıda bulunmaktadır.

Osmanlıca Cuma Mesajları sosyal medya ile WhatsApp ile çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Artık kullanıcılar tebrik mesajlarının güzel ve farklı olması için arayış içinde olduklarını gördük. Bizde bu arayışların karşılığı olarak resimli Osmanlıca Cuma Mesajları ile Osmanlıca Tebrik Mesajları mesajları hazırladık.

Osmanlıca Cuma Mesajları

hayırlı Cumalar osmanlıca

Cuma günleri Müslümanlar için mübarektir ve hem bayramdır. Cuma günü yapılan ibadetler sair günlere göre daha faziletlidir. Onun için günah işlemeyerek daha çok sevap kazanmak için gayret içinde olmak gerektir.

Cuma günü neden kıymetlidir. Öncelikle buna bakalım sonrasında Osmanlıca Cuma Mesajları bölümüne geçelim.

Cuma suresi 9 ve 10. Ayetlerde Allah bize Cuma namazını kılmayı şöyle emrediyor. Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, hemen Allah’ı zikretmeye koşun ve işlerinizi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için çok daha hayırlıdır. Cuma namazı kılındı mı yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok anın ki kurtuluşa eresiniz.”

Cuma günü ile ilgili hadisler: Yahudilere Cumartesi günü, Hristiyanlara Pazar günü verildiği gibi, Müslümanlara Cuma günü verildi. Cuma gününde hayır, bereket, iyilik vardır. (Riyadun-nasıhin)

Hz. Adem Cuma günü yaratılmıştır. Cuma günü Cennete gitmiştir. Cuma günü cennetten dünyaya gönderilmiştir. Kıyamet cuma günü kopacaktır. Cuma gününde ise öyle bir saat vardır ki, o saatte yapılan dualar kabul olur. (Riyadun-nasıhin)

Günlerin en şereflisi cumadır. Dünyada ve cennette müminlerin bayramı cumadır. (Riyad-un-nasıhin)

Cuma namazı Müslümana farzdır. Ancak köle, kadın, çocuk, hasta olanlar hariçtir. (Ebu Davud, Hakim)

Cuma günü bir kişi gusül abdesti alarak Cuma namazına giderse, bir haftalık günahları af olur ve attığı her adımı için kendisine sevap verilir. (Riyadun-nasıhin)

Özürsüz olarak üç Cuma’yı kılmayan kişinin kalbi mühürlenir, yani gafil olur. (Hakim)

Cuma Namazını kılarak arkasından dua ettikten sonra, Fatiha, Kâfirun, İhlâs, Felak ve Nas surelerini yedişer defa okuyan kişi bir hafta, kaza, bela ve sıkıntılardan kurtulur. (S. Ebediyye)

Osmanlıca Cuma Mesajları galerisine ulaşarak bu konu ile yazılmış bir çok örneklere bakabilirsiniz.

Osmanlıca Kandil Mesajları

Mübarek kandil zamanlarında sevincimizi paylaşmak ve sevdiklerimiz ile görüşürken onların kandillerini tebrik ederken kullanabileceğimiz Osmanlıca kandil mesajları galerisine ulaşabilirsiniz.

Osmanlıca Günaydın Mesajları

Güne başlarken dua ile başlamak, selam ile başlamak, sevdiklerimize bu şekilde ulaşmak ne güzeldir. İşte bu noktada hazırladığımız Osmanlıca günaydın ve hayırlı sabahlar mesajları galerisine ulaşabilirsiniz.

Osmanlıca Hayırlı Geceler Mesajları

Allah’ın bir günü lütfu olan dinlenmeye uyumaya geçmeden evvel günü dua ile bitirmek, sevdiklerimizi yad etmek için hazırladığımız Osmanlıca Hayırlı Geceler ve hayırlı akşamlar Mesajları galerisine ulaşabilirsiniz.

Osmanlıca Bayram Mesajları

Bayramlar özeldir. Sevinç, neşe, mutluluktur ve huzur zamanlarıdır. Bu mübarek vakitlerde sevincimiz sevdiklerimiz paylaşmak noktasında hazırladığımız Osmanlıca Bayram Mesajları galerisine ulaşabilirsiniz.

Osmanlıca Önemli Günler Mesajları

Tarihimiz şükür ki şanla şerefle doludur. Tarihimizi bayrakları kahramanlıklar ile doludur. Bazı günler vardır ki ki özeldir hatırlanmak hatırlatmak icap eder. İşte bu bu çerçevede oluşturduğumuz Osmanlıca Tarihi Önemli Günler ve hadiseler mesajları galerisine ulaşabilirsiniz.

Osmanlıca ecdad dilimizdir, tarihimiz, kültürümüz, sanatımızdır. Dedelerimizin mektupları ve mezar taşlarıdır. Camilerin süsü, çeşmelerin dua yazısıdır. 600 yıllık Osmanlı devletinin arşiv yazısıdır.

Kısacası Osmanlıca hayatımızdadır zaten. Biz de elimizde geldiği kadar Osmanlıca Cuma Mesajları ve Osmanlıca Tebrik mesajları kullanarak ve en önemlisi Osmanlıca öğrenerek ecdada karşı olan vazifemizi yapmaya gayret etmeliyiz. Gayret bizden tevfik ve inayet Allah’tandır.

Not: Osmanlıca Cuma Mesajları ile Osmanlıca ve Tebrik Mesajları galerileri sık sık güncellenecektir. Galerileri ziyaret etmeyi unutmayınız!

Umarız Osmanlıca Cuma Mesajları ile Osmanlıca Tebrik Mesajları konulu yazımızdan istifade edersiniz. Selametle kalın. Allah’a emanet olun. Selam ve dua ile.

Ayrıca özel kutlama mesajı isteyen kişiler site üzerinde iletişim menüsünden mesaj atabilirler..

Osmanlıca öğrenmek mi istiyorsunuz? 8 ders ile çok kolay bir şekilde buradan öğrenebilirsiniz. 

Bu makaleyi paylaş
3 İnceleme
 • H.H.AKINCI says:

  Hayırlı günleri hayırlı bir dil ile kutlamaya vesile olduğunuz için Allah (cc), kaleminizden razı olsun…

  Cevapla
  • admin says:

   Teşekkürler

   Cevapla
 • zoritoler imol says:

  Its superb as your other content : D, appreciate it for putting up. “Even Albert Einstein reportedly needed help on his 1040 form.” by Ronald Reagan.

  Cevapla

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir