Rika hattı

Osmanlıca hat çeşitleri içinde en çok bilinen hat çeşitlerinden biri de rika hattır. Bu hat daha ziyadesiyle el yazması eserlerde ve günlük kullanımda çokça kullanılmıştır. Arşiv belgeleri ve kitaplarda sıklıkla gördüğümüz bu hattı öğrenmemiz oldukça önemlidir. Zira rika demek aslında Osmanlıcanın temelidir.

İşte bu amaçla hazırladığımız rika temel dersler yayınlıyoruz. 

Dersler büyük emeklerle hazırlanmakta olup izinsiz hiç bir şekilde ve hiç bir platformda kullanılamaz. 

Aşağıda Osmanlıca temel seviye olan 1. kur dersleri sıra ile anlatılmıştır. Kutucuklara basarak derslere ulaşabilirsiniz. Başarılar.

[/vc_row]
[/vc_row]

11 Yorumlar
  • İlk önce çok teşekkürler.Pazartesi paleografya sınavım var.Bir soru sormak istiyorum.He harfi 3 farklı şekilde yazılmış.Aralarındaki fark nedir?

  • merhaba ben bu paleografya dersini bir türlü yapamıyorum bana ne önerirsiniz acaba haftaya bütüm var ve sınavı geçmem gerekiyor.

  • Hocam öncelikle hizmetlerinizin ecrini Allah versin dilerim. kursa gitme imkanımız olmadığından ötürü android uygulamanız ve web uygulamanız üzerinden bir haftadır çalışmaktayım. ilitamda bir dönem temel osmanlıca da görmüştüm ama ilk defa sizin metinleri takip ederek matbu hattı rahat okuyabilecek seviye ye geldim. şimdi de rika hattı küçük küçük okuyabildikçe heyecan duyuyor,osmanlıca eserlerle kendimi geliştirmek istiyorum. çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.