Rika hattı

Bu bölümde daha önce sitemizde de İslami Hat çeşitleri makalesinde yayınladığımız Rika hat ders olarak anlatılacaktır. Ayrıca başka bir makale olan Rika Hat Nedir? başlıklı makalemizi de okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

 

Rika hat’tı daha çok Osmanlı Türkleri kullanmıştır. Rika Hat Tevki Hattı gibi ancak onun kurallarına bağlı sülüs tarzında yazılan bir hattır. Sözlük anlamı olarak “küçük sayfa” anlamına gelir.  Halkın arasında en çok kullanılan el yazısı biçimidir. Seri bir şekilde yazılabilir. Kuran sayfalarının sonundaki dualar, vakıf işlerinde, icazetnamelerde ve el yazısı olarak kullanılmıştır.

 

Rika hattı el yazısı ve arşiv belgeleri okumaları için, sülüs hattı ise Levhalar, mezar taşları vb. okumalar için önemlidir. Biz bu bölümde rika hattı okuyabilmek için harflerden, kelimelerden, cümlelerden örnekler vererek okumak noktasında size yardımcı olmaya çalışacağız. Menülerden Rika hat açılır menüsünden derslere ulaşabilirsiniz.

 

Herkese Başarılar dilerim. Allah muvaffak eylesin. Not: Dersler büyük emeklerle hazırlanmakta olup izinsiz hiçbir şekilde ve hiçbir platformda kullanılamaz.