Osmanlıca Okuma Metinleri – 4

admin 22 Görüntüleme
2 Dk. Okuma süresi

Osmanlıca yazılmış uzun okuma metinleri bulmak zor olduğu için bizlerde sizlerin istifadesi Osmanlıca okuma metinleri hazırladık.

Bununla beraber Osmanlıca okuma metnini hem matbu hat hem Rika hat olarak yazdık. Yani Osmanlıca matbu hat okuma bilgisayar hattı ile okuması kolaydır. Lakin Osmanlıca Rika okuma hattı ise el yazısı şeklinde olduğundan okuması biraz zordur. Resim formatında hazırladığımız bu metinlerin okunuşunu günümüz Türkçe’sini de yazımıza ekledik.

Takıldığınız yer olursa oradan bakabilirsiniz. Bu tür metinleri eklemeye devam edeceğiz inşallah. Şimdi öncelikle kısa hikayemizi günümü türkçesi ile vereceğiz akabinde ise Osmanlıca metinleri vereceğiz. Festek olmak noktasında yorumlar kısmına yorumlarınızı bekliyoruz. Vesselam. Selametle kalınız.

Asıl olan Karakterdir

Meşhur olan birisi bir konuşmasına elinde 100 dolar tutarak başladı. Dinleyenlere bu 100 doları kim almak ister? dedi. Salonda bulunan hemen hemen herkes ellerini havaya kaldırdı.

Konuşmacı bu parayı içinizden birine vereceğim, ama önce az müsaade edin dedi. Sonrada parayı iyice buruşturdu ve tekrar sordu. Hala istiyor musunuz?

İlginizi Çekebilir:   Osmanlıca Okuma Metinleri - 3

Salonda bulunanlar tekrar ellerini havaya kaldırdılar. Bu sefer konuşmacı parayı yere atarak ayakkabısıyla ezdi. Sonra eğilerek parayı aldı. Para kirlenmiş ve buruşmuştu. Yine sordu. Hala parayı isteyen var mı? Salonda bulunanlar yine ellerini kaldırdılar.

Sonra şöyle konuştu. Arkadaşlar bu paraya ne yaparsam yapayım siz onu istemeye devam edeceksiniz. Zira biliyorsunuz ki, bu para değerinden hiçbir şey kaybetmedi. İşte bizler de bazen hayatta çok zor durumlarla karşılaşırız. Zirvelerden aşağılara düşer, haksızlığa uğrar, hatta öyle ki üzerimizden basıp geçerler. Bu olumsuzlukları yaşarken, şayet kişiliğimizi ve karakterimizi muhafaza edersek, başımıza ne gelirse gelsin değerimiz asla kaybolmaz.

Osmanlıca Metin Okuma

Osmanlıca okuma metinleri

Osmanlıca Rika Hattı Okuma Metni

Osmanlıca okuma metinleri
Bu makaleyi paylaş
2 İnceleme
 • Azize says:

  Rika hattı burada çok okunaklı görünüyor okuyabildim. Yoksa ben mi artık okuyabiliyorum. :))

  Yanıtla
  • admin says:

   Tebrikler o zaman

   Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir