Osmanlıca Öğrenmek Kolay mı?

admin 669 Görüntüleme
6 Dk. Okuma süresi
Osmanlıca öğrenmek kolay mı?

Evet Osmanlıca öğrenmek oldukça kolaydır. Bununla beraber Osmanlıca dediğimizde farklı seviyeler bulanabileceği bilinmeli o zaman başlangıç seviyesi için kolay ileri seviye için gayret gereklidir diyelim.

Evvelen Osmanlıca nedir? Bu soruya cevap verelim. Osmanlıca içinde Arapça ve Farsa kelimeler barındıran ama aslında Türkçe olan bir yazı dilidir. Yoksa Osmanlıca konuşma dili değildir. Osmanlıca öğrenmek ile kastedilen şey aslında Kuran alfabesini ve harfleri öğrenmek ve onunla yazılan Türkçe kelimeleri okuyup yazmaktır.

Osmanlıca Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Osmanlıca ne kadar sürede öğrenilebilir? Osmanlıcayı basit, orta ve ileri seviye olarak 3 kısma tasnif etsek basit metinler dediğimiz metinleri için 3-4 hafta rahatlıkla yeter. 

Orta seviye dediğimizde işin içine Arapça ve Farsça katsak yaklaşış 2 veya 3 ay yeter diyebiliriz. İleri seviye dersek arşiv metinleri, kitabeler, mezar taşları vb. bunlar için bir süre tayin etmek zor. Zira bu tür metinler çokça alıştırma ve gayret ile okunabilir.

Bu süreleri tecrübelerimle yazdım. Başlangıç seviyesinde hiç ders almamış sadece sosyal medya üzerinde gelen basit metinleri okuyarak öğrenen çok kimseler var. Hatta klişeleşmiş bir ifade ki 15 dk içinde bile sadece harfleri bilmekle Osmanlıcayı öğrenenler var. Onun için kimse çıkıp hele bu seviye için zor demesin derse karşısına halk eğitimlerde ve sosyal medyadan öğrenen binlerce kişi çıkar.

Orta seviye için Arapça ve Farsça işin içine girer dedik. Lakin bu dillerin kurallarının tamamı öğretilmez. Sadece Osmanlı Türkçesinde işimize yarayacak kadar diyelim. Bu kuralları öğrenen Arapça ve Farsça öğrenmiş mi olur?

Hayır. Tekrar kursa gitmesi lazımdır. Öğrendiği kurslar kendisine alt yapı olur. Tecrübelerim yoğun olmayacak bir şekilde yaklaşık 2,5-3 ayda bu orta alanın öğrenilebileceğini söylüyor.

İlginizi Çekebilir:   Osmanlıca İsim Nedir? Nasıl Yazılır?

İleri seviye için bakınız kurallar hemen hemen aynı ama yazılışlar hatlar farklıdır. Bu elyazmalarına ve hatlara karşı göz aşinalığı gerek. Gayret ve zaman ayırmak gerek. Çözülmüş örnekleri ve dersleri incelemek gerek. Gerisi bize kalmış..

Ama Okumak Zor Diyorlar

Osmanlıca öğrenmek zor diyenlere bakmayın. Onlar ileri seviye gösterip basit ve orta seviyeyi görmüyorlar. Belki de göstermek istemiyorlar. Hem zor diyenler Osmanlının okuma yazma istatistiklerini gösterip bakın ne kadar zor diyorlar.

Halbuki o istatistiklerin hiçbir ilmi yanı yoktur. Tutarlıkları da yoktur. Her istatistik birbirinden farklı tahmin(bazıları art niyetli) üzerine çeşit çeşit istatistik olmaz değil mi?  O yıllardaki okuryazar oranı iddia edildiği gibi yüzde 8 olma ihtimali hiç yoktur. Hiç olmazsa yüzde 40’lar seviyesindeydi.

Hakiki okuryazar oranını tespit etmenin en sağlam ölçüsü, gazete ve dergi satışlarıdır. Elimizdeki rakamlara göre, 1908-1914 arasında yalnız İstanbul gazetelerinin günlük tirajı 100 binin epeyce üzerindeydi. Ayrıca aynı dönemde 801 dergi vardı.

Bu konu ile ilgili buradan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Osmanlıca öğrenmek için hangi kitap? Hayrat vakfının kitaplarını tavsiye ediyoruz.

Osmanlıca Öğrenmek İçin Neler Tavsiye Edersiniz?

Osmanlıca 1. Kur

1- Osmanlıca öğrenmek için karar verin. Her işte olduğu gibi Osmanlıca öğrenmek dediğimizde de inanç gerek, yapabileceğimize inanmak gerek. Karar ile birlikte çevrenizde başkalarıyla birlikte öğrenmek, sosyal medya alanında bir grup içinde yer almak size büyük bir destek olacaktır.

2- Osmanlıca Öğrenmek için kolaydan zora doğru gidin. Öğrenmek budur yani kolaydan zora doğru gidin. Zordan başlarsanız bu size katkı yerine zarar verir. Seviyenize bakın hangi kur uygunsa oradan başlayınız.

3- Teknolojiyi öğrenme sürecinize katın. Gerek sosyal medyadan, gerek telefon için geliştirilen uygulamalardan, İnternet sitemizde anlatılan derslerden yararlanın. Bunlar size en mükemmel bir yardımcı olacak ve motive edecektir.

İlginizi Çekebilir:   Osmanlıda Belge Çeşitleri Arzuhal Nedir?

4- Osmanlıca öğrenme sürecini hayatınıza katın. Öğrendiklerinizi çevredekiler ile paylaşın. Hatta birini öğretin unutmayın ki öğretmek en güzel öğrenme biçimidir.

5- Osmanlıca öğrenmek için aynı alfabeyi kullanan başka bir dil öğrenin. Eğer Kuran bilmiyorsanız öğrenin bu size manevi katkı sağlamak il beraber levhaları okumanıza katkı verecektir. Yine Arapça ve Farsça öğrenme size ileri seviye için müthiş bir katkı verecektir.

6- Unutmamak ve geliştirmek için Osmanlıca içinde olun.  En iyisi bir sosyal medya grubunda olun bir şekilde ara sıra gelen paylaşımları okuyun ki unutmayasınız, bilgileriniz güncel kalsın.

Peki, Osmanlıca Yazmak…

Osmanlıca yazmak, okumaya nazaran biraz daha dil bilgisi gerektiriyor lakin kısa bir zamanda o da çözülüyor. Hiçbir kazanç veya başarı çaba olmadan elde edilmiyor. Yani bedavadan hemen alayım yok. Yazı için biraz gayret gerek.

 Osmanlıca yazı yazmak sağdan sola doğru yazmakla hem el daha az yorulur, hem göz yani fıtrata uygun. İbrani, Süryani, Göktürk, Uygur, Japon ve Çin alfabeleri de sağdan sola doğrudur. Bir tek Latin alfabesi soldan sağadır. Harflerin köşeli olmaması okuma esnasında gözleri yormaz. Dikkat ederseniz eskilerde gözlük takan sayısı da hayli azdır…

Evet öğrenmek ecdada borcumuz. Neler öğrenmiyoruz ki şu hayta bu kıymetli şeyi öğrenmeyelim. Hem tembellikle ömür geçmez zayi olur. Böyle kıymetli şeylerle hayatımızı ziynetlendirelim. Aklımız ve fikir dünyamız şenlensin.. Selam ve dua ile..

Osmanlıca isim nasıl yazıldığını merak ediyorsanız işte cevabı burada.

Osmanlıca öğrenmek ister misiniz? Oldukça kolay bir şekilde anlatılan ve 8 derste Osmanlıca öğrenebileceğiniz dersler sitemizdedir.

Riya nedir? Nasıl kurtulabiliriz? isimli makaleyi okumamızı tavsiye ederiz.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir