Siyavuş Paşa Çeşmesi Kitabesi

admin 133 Görüntüleme 2 Dk. Okuma süresi
2 Dk. Okuma süresi
Siyavuş Paşa üç dönem veziriazam görevinde bulunmuş bir devlet adamıdır. Çeşme, Eyüp’te Siyavuş Paşa türbesinin hemen yanında bulunmaktadır. Çeşme tamamen kesme taştan yapılmış olup kemeri yuvarlaktır. Siyavuş paşa çeşmesi Osmanlı zamanında yapılan diğer çeşmelerde olduğu gibi ölümünden sonra ruhunu şad etmek maksadıyla yapılmıştır. 1572 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

Siyavuş Paşa Çeşmesi Kitabesi

Ölüm tarihi 1602 tarihidir ki bu tarih çeşmede bulunan kitabede yazmaktadır. İki cepheli çeşmenin ön cephesi sundurma şeklinde dışa taşmış yuvarlak kemerle yapılmıştır. Kademeli olarak derinleşen ön cephesi ve türbeye bakan cephesi ile faklı bir görünüşü vardır. Yuvarlak kemerin içinde ise çeşmeye ait bir kitabe bulunmaktadır.
Siyavuş Paşa Çeşmesi Kitabesi
Çeşmesi Kitabesi
Kitabede şöyle yazmaktadır. ve min’el-mâi kulli şey’in hayy (Yaşayan her şeyi sudan yarattık) / Sahibü’l hayrat ve’l hasenat sadr-ı azam-ı esbak / Merhum ve mağfurun leh Siyavuş Paşa ruhiyçün rızâen-lillâh / El-fatiha 1011 (M.1602)

Kitabeler Hakkında Kısa Bilgi

Kitabeler Arapça “ketebe” kökünden gelmekte olup “yazılı belge” anlamına gelir. Kitabeler Nedir? Denilse kısaca;
İlginizi Çekebilir:   Caferağa Medresesi ve Kitabesi
Bulunduğu yapıya dair bilgiler verir, Oyma veya kabartma yoluyla yazılır, Estetik görüntüyle önemli bir mimari eserdir, Mansur ve nesir yazılışlarıyla da edebi metindir, Hem tarihe hem şahit hem kaynak olan levhalardır.  Kitabe örnekleri medeniyet ve sanat tarihi araştırmaları için önemli olduğu kadar dil ve tarih çalışmaları ve araştırmaları için de önemli kaynak ve belge özelliğine sahiptir.

Kitabelerle Hangi İlim Dalı İlgilenir?

Kitabe örnekleri yani kitabeleri kendine ait şekil ve metotlarla çözen, raporlayan, araştıran “epigrafi” (bizdeki adı ilm-i kitabet) adıyla müstakil bir bilim dalı incelemektedir.

Kitabe Çeşitleri Nelerdir?

Kitabeler genel olarak 3 çeşittir. Kimin tarafından ne zaman inşa edildiğini belirtirse tarih kitabesi, eserin tamiri hakkında bilgiler içermesi durumunda tamir kitabesi, kemerler veya iç kapılar üzerinde olanlara da Kitabe levhası denilmektedir. Allah’a emanet oluna vesselam.. Kitabeler ile ilgili daha fazla bilgi almak için Kitabeler isimli makalemizi inceleyerek bilgiler alabilirsiniz. Osmanlıca öğrenmek ister misiniz? 8 ders ile çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz Caferağa Medresesi Kitabesi isimli yazımızı okudunuz mu?
İlginizi Çekebilir:   1. Murad Kimdir?
 

Etiketler , ,
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir