Osmanlıca Okuma Metinleri – 3

admin 65 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

İnternet üzerinden Osmanlıca yazılmış uzun okuma metinleri bulmak zor olduğundan bizlerde sizler için Osmanlıca okuma metinleri hazırladık.

Üstelik Osmanlıca okuma metni hem matbu hat hem Rika hat olarak hazırladık. Yani Osmanlıca matbu hat okuma bilgisayar hattı ile okuması kolay olan hat iken Osmanlıca Rika okuma hattı ise el yazısı şeklinde olduğundan biraz zordur. Resim formatında hazırladığımız metinlerin günümüz Türkçe ‘sini de yazıya ekledik. Takıldığınız yerlere oradan bakabilirsiniz. Bu tür metinleri eklemeye devam edeceğiz inşallah. Şimdi öncelikle kısa hikayemizi akabinde ise Osmanlıca metinleri vereceğiz.

Ya sonra

Alanında başarı olmuş ve şöhreti yakalamış zengin bir yatırımcı vardı ve bir sahil kasabasında tatil yapıyordu. Bir vakit kıyıda gezerken, küçük bir balıkçı kayığı dikkatini çekti. Kayık kıyıya yanaştı ve balıkçı karaya çıktı. Kayığın içinde ise büyük sarı ton balıkları vardı.

Zengin adan balıkçıya “Balıkların çok kaliteli ve güzel seni tebrik ederim” dedi. Balıkçı da “Teşekkür ederim” diye karşılık verdi. Sonra aralarında şöyle bir konuşma geçti.

“Bu balıkları kadar zamanında tuttun?” “Çok değil, bir iki saat ancak”  “Peki niçin biraz daha kalıp daha çok balık tutmadın?” “Tuttuğum balıklar rızkımızı karşılamaya yetiyor.” “O zaman geriye kalan zamanlarda neler yapıyorsun?”

“Çocuklarımla oynarım, işlerimi yaparım, biraz uyurum, evimin bahçesinde çalışır ve arkadaşlarımla oturur sohbet ederim. Yani kısacası huzurlu bir hayatım var.”

Yatırımcı biraz küçümser bir edayla “Bak ben işletme ve yatırım konularında doktora yaptım, istersen sana yardım edebilirim.” dedi. Arkasından tavsiyelerine başladı: “Birinci olarak balık tutmaya daha çok zaman ayırmalısın ve daha çok para kazanmalısın. Kazandığın paralarla daha büyük bir tekne almalısın.”

Balıkçı hemen araya girdi ve “Peki, ya sonra?” dedi. “Ondan sonra yakaladığın balıkları aracı olanlara satmak yerine, balık konservecilerine doğrudan sen satarsın. Nihayette kendi balık konserve fabrikan olur. Böylece ürünü, ürünün işlenmesini ve dağıtımını kontrol altına alırsın. Bu iş için bu küçük sahil köyünden ayrılarak büyük bir kıyı şehrine, ondan sonra daha büyüğüne ve en sonunda en büyük kıyı şehrine yerleşmelisin. Bu şekilde işini çok daha fazla büyütebilirsin.”

Balıkçı “İyi de bu işleri yapmak ne kadar zaman alır?” diye sordu. “15-20 sene sürer” “Peki ya sonra?” Zengin adam keyifle güldü ve “İşte işin en güzel yeri o zaman başlıyor” dedi. “Öyle bir zaman gelir ki şirketini halka açacağını ilan edersin. Hisse senetlerini satışa çıkararak çok zengin olursun. Bu sayede milyarlar kazanırsın.”

“Demek milyarlar… peki ya ondan sonra?” “Sonrası belli değil mi? Sonra emekli olursun. Küçük bir sahil köyüne taşınırsın, o köyde torunlarınla oynar, yatar, evinin bahçesinde çalışır ve arkadaşlarınla sohbet edersin. Yani diyeceğim, huzurlu bir hayat yaşarsın.” Balıkçı cevabı hemen vermiş “Peki, benim şimdi ne yaptığımı sanıyorsun Allah aşkına?” Bu metnin Osmanlıca okuma metinleri aşağıda verilmiştir.

İlginizi Çekebilir:   Rika hat ile yazılmış güzel bir dua

Osmanlıca Okuma metinleri

Osmanlıca okuma metinleri

Osmanlıca Rika Okuma Metni

Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
  • Serhat says:

    Çok güzel bir paylaşım insanlara yardımcı olduğunuz için cok sağolun

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir