Osmanlıca Okuma Metinleri – 5

admin 14 Görüntüleme
2 Dk. Okuma süresi

Osmanlıca olarak yazılmış uzun okuma metinleri bulmak biraz zor olduğu için bizler de sizlerin istifade etmesi için Osmanlıca okuma için güzel bir metin hazırladık.

Üstelik hazırladığımız Osmanlıca okuma metnini hem matbu hat hem Rika hat olarak yazdık. Yani Osmanlıca matbu hat okuma bilgisayar hattı ile okuması kolaydır. AmaOsmanlıca Rika okuma hattı ise el yazısı şeklinde olduğundan okuması biraz zordur. Resim formatında hazırladığımız bu metinlerin okunuşunun günümüz Türkçe’sini de yazımıza ekledik.

Böylece takıldığınız yer olursa oradan bakabilirsiniz. Bu tür metinleri eklemeye devam edeceğiz inşallah. Evvela hikayemizin Osmanlıca yazılmış metnini vereceğiz daha sonra ise günümüz türkçesini vereceğiz.

Başarının Sırrı

Bir vakit bir grup kurbağa yüksekçe bir kuleye tırmanma yarışına katıldılar. Orada bulunan kalabalık, kurbağaların yarışı başaramayacağını söyleyerek bağırıyorlardı. Bunu işiten kurbağalar teker teker pes etti. Ama içlerinden biri tüm olumsuz tezahüratlara rağmen tırmanmaya devam ederek zirveye ulaşmayı başardı.

Aşağı indiğinde oradaki herkes bu kurbağanın sırrını merak ediyordu. Onun yanına gelerek nasıl başardığını sordular. Kurbağa ise cevap vermedi. Zira o kurbağa sağırdı ve yapılan negatif yorumları duymamıştı. İnancıyla ve gayreti ile zirveye ulaşmıştı.

İlginizi Çekebilir:   Osmanlıca Rika Okuma Metni - 2

İşte bu hikaye bize, başkalarının olumsuz yorumlarını dikkate almamayı, hedeflerimize odaklanmanın ehemmiyetini hatırlatır.

Osmanlıca Matbu Hat İle Yazılımı

Osmanlıca okuma

Osmanlıca Rika Hat ile Yazılımı

Osmanlıca okuma

İşte başarılı olmak ve hedelere ulaşmak istiyorsak öncelikle gayretli olacağız sonra ise bizi hedeften alıkoyacak, hedefeten şaşırtacak her yorum ve etkenlere karşı kulağımızı tıkayacağız. Böylelikle hedefledğimiz yere ulaşabiliriz.

Osmanlıca okuma için çalışmalarımız devam ediyor. Bu şekilde hem matbu hat hem rika hat olarak beğeneceğiniz ve ders veren hikayeleri yazmaya devam edeceğiz. Destek olmak için yorumlar kısmına yorumlarınızı bekliyoruz. Vesselam. Selametle kalınız.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir