Osmanlıca 1. Kur Nedir?

admin 274 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

Osmanlıca 1. kur Nedir? Sorusu devamlı sorulan sorular arasında yer alıyor. Bu alanda farklı kurların yer alması bu soruya neden oluyor. İşte bu surunun cevabı bu yazımızda bulunmaktadır.

Evet Osmanlıca 1. kur nedir sorusundan evvel bazı açıklamalar yapmak ve konuyu temellendirmek iyi olacaktır. Zira Osmanlıca dediğimiz zaman geniş bir alan karşımıza çıkar.

Osmanlıca

Alfabe ile harfler ile duygularımızı düşüncelerimiz en ince ayrıntısına kadar ifade etmek elbette imkanı vardır. Harfler ile kelimeler ile edebi eserler, şiirler, kültürel, bilimsel ve sanatlar eserler gibi ortaya koyarız.

Osmanlıca oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu alfabe ile nice eserler hem kültürel hem medeniyet noktasında sunulmuştur. Neticede bu alfabenin hem Osmanlı hem Selçukluları düşündüğümüzde yaklaşık 1000 yıllık bir geçmişi vardır.

İşte Osmanlıca dediğimizde kelimeleri oldukça zengin bir dil karşımıza çıkıyor. Bu zenginliğin karşılı ise harika bir tarih, kültür, sanat ve medeniyettir.

Peki bizler Osmanlıcayı nasıl öğrenmeliyiz.  Okullarda bir ders anlatılırken örneğin matematik ya da İngilizce ilkokul, ortaokul, lise ve Üniversitede kolaydan zora veya temelden ileri seviyeye göre bir akış sırasıyla öğretilir.

İlginizi Çekebilir:   Yazma Eser Nedir? Yazma Eserler Hakkında Bilgiler

Öyle değil mi? Bir dersin ilkokul. Orta veya lisede aynı şekilde öğretilmesi diye bir şey yoktur. Temel seviyeden ileri seviyeye doğru anlatılır. Daha zora doğru gider.

İşte Osmanlıca ya da diğer bir ifade ile Osmanlı Türkçesi de böyledir. Bir bütün olarak bir kur düzenlemek veyahut tamamını bir kitapta anlatmak mümkün değildir. Zira Osmanlıca zamanında dünyaya hükmetmiş çok zengin eserler ortaya çıkartmıştır.

Osmanlıca 1. kur Nedir?

İşte bu bütünlük içerisinde Osmanlıcanın kolaydan zora doğru bir sıralaması yapılmış ve ilk basamağına Osmanlıca 1. kur denilmiştir. Yani Osmanlıca öğrenmenin ilk adımıdır, ilk basamağıdır.

Bu kur ile Bizler temelden Osmanlıca öğrenmek başka bir ifade ile sıfırdan Osmanlıca öğrenmek konusuna giriş yapıyoruz.

Peki biz bu Osmanlıca Birinci Kur ile ne öğreniyoruz? Osmanlıcanın temeli olan harfleri, nasıl okuyacağımızı, nelere dikkat edeceğimizi ve öğrenmenin temel noktalarının anlatıyoruz.

Osmanlıca 1. kur ile bilgisayarda yazılan yani matbu hat dediğimiz metinleri ve sosyal medyada paylaşılan basit yazıları kolaylıkla okuyabiliriz.

Osmanlıcayı öğrenmek çok kolaydır hatta 1 haftada öğrenilebilir sözünüm karşılığı bu kur olup hakikaten çok kısa sürede öğrenen pek çok kişi vardır. Hatta hiçbir kursa gitmeden sadece sosyal medya paylaşımları ile öğrenen binler vardır.

İlginizi Çekebilir:   Arşiv Belgeleri Berat Belgesi Nedir?

Biz de sitemizde sizi yormadan, kurallara boğmadan püf noktalarını anlatarak ve örnekler vererek Osmanlıca Dersler Menüsü altında Osmanlıca 1. kur derslerini anlattık.

Medeniyet ve kültürümüzün temeli ve köprüsü olan Osmanlı Türkçesini öğrenmeniz temennisiyle afiyetle kalınız.

Bu makaleyi paylaş
3 İnceleme
 • Zeliha says:

  Selamun aleyküm hocam. Osmanlıcayı üniversitede çok kısa bir süre aldım. Kuranı okuduğumuz için zorlanmadım fakat tüm yazı tiplerini okuyamıyorum. Özellikle el yazısını hiç okuyamıyorum. Sadece birinci kuru öğrendim sayılır. Kendimi geliştirmek için nereden başlamalıyım?

  Yanıtla
  • admin says:

   2.. kur devam edin sonra da rika derslerinden inşallah

   Yanıtla
 • vorbelutrioperbir says:

  I’ve recently started a site, the information you provide on this site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

  Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir