Topkapı Sarayı Sünnet Odası Kitabesi

admin 338 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

Topkapı Sarayı Sünnet Odası denilmesinin üç sebebi olabilir. Birincisi şehzadelerin sünnetlerinin bu odada yapılıyor olması, ikincisi padişahların namazın sünnetlerini burada kılıp sonra cemaate katılmaları, üçüncüsü ise sünnet olan sakal tıraşlarını burada olduktan sonra cuma selamlığına çıkmaları.

Topkapı Sarayı Sünnet Odası dış bölümünde bulunan sahanlıkta mermerden yapılmış bir çeşme bulunur. Üzerindeki mermer kitabesi II. Mahmud Han’a aittir. Bu odanın çinileri yapılırken iznik çinisi kullanılmış olup özellikle sofaya bakan tarafı muhteşemdir. Topkapı Sarayı Sünnet Odası Kitabesinin yakın plan çekimi, kitabenin okunuşu ve günümüz Türkçesi ile okunuşu için devam edelim.

Topkapı Sarayı Sünnet Odası Kitabesi

Topkapı sünnet odası genel görünüm

Topkapı sünnet odası kitabesi

Emirül müminin Sultan Mahmud, hüdavendi yegane fahri ecdad
Nihadında cibilidir keramet, Ezelden eylemiş Hak hayra mutad
O şehin şahın oldu Hamdullah, Cihan ahdi hümayununda abad
Zamanında olup mamur kabe, Kılındı ravzayi Peygamber icad
Yapıldı şimdi cay-i hırkayı pak, Rasulullah ide ol şahı dilşad
Bu sevbin damenidir mültecamız, İki alemde ondan olur imdat
Muin olsun Habibullah o şah, Zahiri destigiri alu evlat
Şehin şah cihanın sayesinde, kaside eyledim ol caye inşad
Medar-ı fahrı izzetdir bu tarih, makamı hırka-i bala oldu bünyad. Hicri 1238

İlginizi Çekebilir:   Yavuz Sultan Selim Kısaca Hayatı

Topkapı Sarayı Sünnet Odası kitabesinin günümüz Türkçesi ile anlattıkları;

Müminlerin emiri halife Sultan Mahmud biricik Padişah ecdadın iftiharıdır. Hilkatında ırsidir ihsan ve ikram Ezelden eylemiş hak onu. iyiliksever Allah’a hamd olsun ki, o büyük padişahın mükemmel zamanında her yer imar oldu. Zamanında kabe tamir edilmiştir.

Peygamberin ravzası yeniden yapılmıştır. Şimdi Hırka-i Saadet Odası Resulullah. Etsin o şahı memnun Bu hırkanın eteğidir. Sığınağımız İki cihanda ondan yardım gelir. Habibullah o şaha yardım eylesin.

Evladı iyali ona dayanak noktası olsun. Cihan padişahının vesilesiyle o odaya bir kaside yazdım. İzzeti medar-ı iftiharıdır. Bu tarih Hırka-i Şerifin makamı yapıldı. Miladi tarih 1823

Kitabe nedir?

Tarihi bir eserin veya binanın ne zaman yapıldığı ne zaman tamir edildiği ve tarihi eser hakkında bilgilerin bulunduğu taştır. Kitabeler taştan olabildiği gibi mermer, çini, ahşap, maden vb. şeylerden de olabilir.

Kitabeler ile ilgilenen ve konusu kitabeler olan ilime ise Epigrafi denir. Kitabelere aynı zamanda yazıt da denmektedir. Kitabeler bugün tarihçilerin ve arkeologların en önemli kaynak ve vesikaları konumundadır. Sitemizde bulunan 4. kur dersleri kitabeler hakkında bilgi vermektedir. 

İlginizi Çekebilir:   Osmanlı Türkçesi Nedir? Osmanlıca mı? Osmanlı Türkçesi mi?

Değerli yorumlarız ile siteye destek verirseniz sevinirim. Allah’a emanet olunuz. Selametle kalınız.

Babüsselam isimli yazımızı okudunuz mu? Osmanlı Türkçesi öğrenmeniz temennisiyle afiyetle kalınız. Osmanlıca Nedir okumak için linke tıklayınız.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir