Kısa Yemek Duası Ezberlenmesi Kolay Yemek Duaları

admin 820 Görüntüleme
5 Dk. Okuma süresi

Yemek duası nedir? Yemek yedikten sonra okunacak kısa dualar nelerdir?Bu duaları ezber etmenin ve okumanın faziletleri hakkındaki bilgiler nelerdir? Bu dualarının Arapça, Türkçe okunuşu ve manalarını bu yazımızda işledik.

Rahmeti, cömertliği ve ikramı nihayetsiz olan yüce Rabbimiz ‘in bizlere o kadar çok maddi ve manevi nimetleri ihsanları var ki bizler ne kadar şükretsek azdır. Bizler bu hadsiz nimetlere her zaman hamdetmeliyiz ve Rezzak olan Allah’ı her daim şükretmeliyiz.

Bakınız dilimizin yaklaşık dört bin çeşit lezzeti tadabilecek bir istidadı olduğu ifade ediliyor. Bu kabiliyete karşılık o lezzetleri yaratan bizlere ulaştıran merhametli ve cömert bir Rabbimiz var.

İşte Kısa Yemek duaları rabbimizin bize ihsan ettiği nimetlere mukabil şükür için ettiğimiz dualardır. Bizler bu nimetlerden istifade etmeden evvel her şeyin başı “Besmele” olduğundan “Besmele” çekmeliyiz. Sonra bize o nimetleri ihsan eden Rezzak’ı hakikiyi düşünmeli tefekkür etmeliyiz ve en sonda mutlaka şükür ifadeleri olan duaları etmeliyiz.

Yemek duası yapmak yemekten evvel ve yemekten sonra okuduğumuz bir dua olup peygamberimiz Hz. Muhammed (sav.)’in de sünnetleri arasında bulunur. Yani yemek duası okumka biz Müslümanlar için sünnet olmaktadır. Yemek duası yapmanın halkımız arasında farklı farklı türleri vardır. Bizleri yoktan hiçten var eden yaratan ve bize nihayetsiz nimetler ihsan eden Rabbimize şükür etmemiz için sadece yollardan biridir. 

İlginizi Çekebilir:   Hazreti Ömer Kısaca Kimdir?

Kısa Yemek Duaları

Bismillâhirrahmânirrahim.

Elhamdülillâhillezî et’amenâ ve segânâ ve cealenâ minel müslimin, ni’meti celilullâh, beraketi halilullah, şefaat yâRasûlallâh.

Yemek Duası

Bizleri yediren ve içiren, İslam dini ile müşerref yapan Allah’a şükürler olsun. Allah’ım senin bize ihsan ettiğin nimetine, Hz. İbrahim peygambere verdiğin berekete ve Hz. Muhammed (sav) peygamberin şefaatine bizleri nail eyle.

Allâhümmezid velâ tengus, bihürmeti seyyidil mürselîn, velhamdülillâhi Rabbil âlemîn

Yemek Duası

Allah’ım! Peygamberlerin en faziletlisi hürmetine soframızın bereketini eksiltme ziyade eyle. Alemlerin rabbine hamdolsun.

Türkçe Yemek Duaları

“Ya Rabbi! Bizlere ihsan ettiğin bütün nimetlerden dolayı sana şükrediyoruz. Bizi her daim şükredenlerden kıl! Nankörlük edenlerden eyleme! Ya Rabbi! Bizler fayda vermeyen ilimden, senden korkmayan kalpten, doymayan gözden, kabul edilmeyen duadan sana sığınırız. Senden sağlık, sıhhat, afiyet ve ahlakın en güzelini isteriz. Bizlerin işlerimize suhulet, kalplerimize genişlik, sofralarımıza bereket ihsan eyle. El-Fatiha

Ey Allah’ım sen bizleri yokken var eden, bizlere yediren ve içirensin. Sana hamdolsun. Sevgili peygamberimize salat ve selâm olsun. Senin mağfiret ve rahmetin tüm Müslüman kardeşlerimizin üzerine olsun. Amin

Ya Rabbi! her şeyin rızkını ve nimetini veren sensin! kapına gelenleri boş çevirmezsin. Bizler aciz kullarız ve senin ikram ve ihsanına çok muhtacız. Sen bizlere hem dünya hem ahirette güzel nimetler ihsan eyle! Amin

Ya Rabbi! Bu nimetlerin şükrünü eda edebilmeyi ve sana kullukta bulunabilmeyi bizlere nasip et. Ey Rabbimiz! Bizlere bu sofrada tattırdığın nimetlerden daha iyilerini sonu olmayan saadet yeri olan cennetinde de tatmayı bizlere nasip eyle!

İlginizi Çekebilir:   Hazreti Ali Kimdir? Hazreti Ali'nin Hayatı

Ya Rabbi! Bu sofranın hazır edilmesinde emeği olan kardeşlerimizin kazançlarına bereket ver. Onlara sağlık huzur ve mutluluk ihsan et! Ailelerinden ahirette irtihal edenlere ile geçmişlerimize ve tüm Müslümanlara merhamet eyle!

Ya Rabbi! Bu mülkün sahibi sensin. Sen dilediğine mülkü verirsin, istediğinden alırsın. İstediğini aziz, istediğini zelil edersin. Bizleri aziz ettiğin ve nimet verdiğin kullarından ihsan eyle! Ya Rabbi! Bizleri ihsan ettiğin nimetlerinden mahrum eyleme. Bizlere sağlık, huzur ve mutluluk gibi sofralarımız gibi maddi manevi nimetlerimize bereket ihsan eyle. Amin.

Ya rabbi! Artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin, Allah bereket eylesin. Çalışarak emek harcayarak para kazananlara, bu yemeği pişirenlere ve yiyenlere, sana şükür edenlere, fakir kişilere verenlere, vatanını, dinini sevenlere, hastalık yoksulluk gösterme. Onlara bereket ver, ihsan et, kerem et, lütfet. Amin

Çocuklar İçin Yemek Duası

Elhamdülillah Elhamdülillah, Bu nimeti veren ALLAH, Peygamberimiz Resulullah, Her yemekte derim BİSMİLLAH, Artsın eksilmesin, Taşsın dökülmesin, Hep afiyetle yensin, Geçmişlerin ruhu için, Sağlara selamet için, Bir de ALLAH rızası için El-Fatiha

Sifa duaları isimli makalemizi okuyarak şifa konusunda araştırarak yazdığımız dualara ulaşabilirsiniz. Allah’a emanet olunuz. Vesselam

Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
  • vorbelutr ioperbir says:

    I have been reading out many of your stories and i can claim pretty good stuff. I will make sure to bookmark your site.

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir