Bütün Duaları Kapsayan Dua Arapça ve Türkçe

admin 235 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

Bütün duaları kapsayan dua var mıdır? merak edilen konulardan biridir. Dua kulun içtenlikle Allah’a yönelmesi, aczi ve fakirliğinin farkına vararak maddi ve manevi bütün ihtiyaçlarını Allah’ta istemesidir.

Dualar çeşit çeşittir. Milyonlarca dualar vardır. Etkili olan kuranda geçen, hadisye olan ve büyük zatların yaptığı bir çok dua vardır. Elbette hepsini bilmek ve okumak zordur. İsteriz ki bir dua olsun o da bütün duaları kapsayan dua olsun. Var mıdır böyle dua gelin beraber bakalım.

Bütün Duaları İçine Alan Dua

dua

Evet Tirmizide geçen bir rivayet bulunmaktadır. Rivayet mealen şu şekilde geçmektedir. Ebû Ümâme (r.a) şöyle anlatıyor.

Allah resulü (s.av) bir seferinde uzun bir dua okudu. Lakin bizler o dualardan hiçbir şey ezberleyemedik. Bunun üzerine Alllah resulüne “Ey Allah’ın Resûlü! Uzun bir dua okudunuz, biz onları ezberleyemedik” dedik.

O vakit Resûl–i Ekrem şöyle buyurudlar “Okuduğum o duaların hepsini içine alan bir duayı size öğreteyim mi? dedi. Biz de evet dedik. O zaman şöyle deyiniz. dedi.

Bütün Duaları Kapsayan Dua Arapça

Türkçe Okunuşu “Allahümme inni es elüke minhayri mâ seeleke minhü nebiyyüke Muhammedün sallallahü aleyhi ve sellem. Ve neûzü bike min şerri mesteâzeke min hü nebiyyüke Muhammedün sallallahü aleyhi ve sellem. Ve ente’l–müstean(ü), ve aleykel belağ, ve lahavle vela guvvete illabillah”

İlginizi Çekebilir:   Allahın İsimleri Nelerdir? Esmaül Hüsna Nedir?

Meali: “Ya İlahena! Peygamber’in Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in senden dilediği bilcümle hayırları biz de isteriz. Peygamber’in Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in senden istiaze ettiği (sığındığı) şerlerden biz de sana sığınırız. Biz de istemiyoruz. Yardımı asıl senden bekleriz. Bizi isteklerimiz ancak sen ulaştırabilirsin. Kuvvet ve güç sadece Allah’ındır.

Niçin Dua

Kur’an-ı Kerim’i en güzel bir şekilde hayatına tatbik eden ve bize en güzel bir şekilde örnek olan Hazreti Peygamber hem sözlerinde hem de hayatının her safhasında dua onun için vazgeçilmez olmuştur.

Hayatımın her safhası diyoruz. Zira eve girerken, evden çıkarken, bir işe başlarken, sabah olunca, akşama ulaşınca, yemek yiyince, yatacağı zaman, yolculuk duası hatta defi hacet için bile yani kısaca hayatının her anında duayı esas yaptığını görüyoruz.

Elimizden geldiğince bu duaları ezberleyelim. Ama ezberleyemiyor isek o zaman yularıda geçen bütün duaları kapsayan dua metninin ezberlersek bütün duaları ezberlemiş gibi oluruz inşallah.

Bu makaleyi paylaş
2 İnceleme
  • Burak says:

    Dua gerçekte bizi kaderimizde olana doğru yönlendirir. Duayı ettiren, sonsuz öncede kaderimizi belirlemiş olan Yüce Allah’tır. Kuran’da, “Alemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz” (Tekvir Suresi, 29) buyrulur. Allah’tan dileyebiliyor olmamız, O’nun dilemiş olduğunun işaretidir.

    Evet dua size her kapıyı açar her şey mümkün olabilir bu yazıda da duanın ne kadar faziletli olduğunu çok güzel bir şekilde önümüze serilmiş görüyoruz.

    Yanıtla
  • […] Sep 22, 2022 … Bütün duaları kapsayan dua var mıdır? merak edilen konulardan biridir. Dua kulun içtenlikle Allah'a yönelmesi, aczi ve fakirliğinin farkına. devamini oku […]

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir