Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesinin Önemi Nedir?

admin 339 Görüntüleme
6 Dk. Okuma süresi

Kadir gecesi Alemi İslam olarak idrak ettiğimiz en önemli gecelerden birisidir. Kuran-ı Kerimin ifadesi ile bin aydan daha hayırlıdır. Yani 83 yıllık bir sevabı bu gecede elde etmek mümkündür.

Kadir gecesi ramazan ayı içinde olmakla beraber zamanı tam olarak belli değildir. Belki bu Allah’ın bizlere bir rahmetidir ki her geceyi kadir gecesi bilelim ihya edelim diye.

Hazreti Peygamber (sav) kadir gecesi için mübarek ramazan ayının son 10 gecesini özellikle de tek gecelere işaret etmiştir. İmam-ı Şafii hazretleri 17. gecenin, Ebu Hanife hazretleri ise 27. gecesinin kadir gecesini olduğu çok vaki olmuştur demişlerdir.

Kadir gecesi Kuran-ı Kerimin dünyaya indirilmeye başlandığı gündür. Sema kapılarının açıldığı duaların ve tövbelerin makbul ve kabul edildiği mübarek bir gecedir. Bu geceye Kuran’da bulunan Kadir suesi işaret etmektedir.

Kuran’ı Kerimde Kadir Gecesi

1- Şüphe yok ki biz onu ( o kuranı) Kadir gecesinde indirdik.

2- Kadir gecesinin ne olduğunu (onun kıymetini) sana ne bildirdi?

3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4- Melekler ve ruh ( Cebrail) onda ( o gecede) rablerinin izniyle her bir iş için peyderpey iner(ler)

5- O (gece) fecrin doğuşuna (gün ağarana) kadar selamettir. (Hayrat vakfı meali) 

Kadir suresinin Osmanlıca meali aşağıdadır.

kadir suresi mealiPeygamber’imize (sav) ümmetinin ömrünün ne kadar olduğu gösterilmiş, peygamberimiz (sav) ise önceki ümmetlere oranla ümmetinin ömrü kısa olduğundan amel bakımından onlara yetişemezler diye üzülmüş, o vakit Cenab-ı Hak bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini vermiştir. (Muvatta)

Bu gece vahiy meleği olan ve bütün meleklerinde lideri olan Hz. Cebrail’in melekler ordusu ile yeryüzüne inecek olması bu gecenin kıymetini anlatıyor. Kadir gecesinde kuran bir bütün olarak Levh-i Mahfuz’dan dünya semasındaki ”Beytül-izze” olarak isimlendirilen makama indirilmiş ondan sonra Cebrail (as) onu aralıklarla 23 yılda Hz. Peygamber (asm)’a indirilmiştir. 

İlginizi Çekebilir:   Hazreti Musa ve İftar Duası

Kadir Gecesinde 83 Yıllık Bir Sevap Var

Allah’ın rahmetindendir ki amellerin namaz gibi ibadetlerin karşılığı olarak verdiği sevabı bire bir yazmaz da en az bire on yazar. Bu sevap oranı mübarek vakitlerde, mübarek mevkilerde, mübarek zamanlarda ve ihlasa bağlı olarak 70,100,1000 ve hatta 30.000’e kadar çıkabilir.

Ramazan ayında ise amellerin sevabı birden bine kadar çıkar. Leyl-i Kadir’de ise bu sevaplara otuz bin hasene yazılır. İşte madem öyle gel bu ebedi karlı bir ticareti kazanmak için geceyi ihya et.

Şöyle bir hesap yapabiliriz.  Kadir Gecesinde amellere sevap olarak bire 30 bin verildiğine göre bir kişi eğer bir Kur’an sayfası okusa, o sayfada yaklaşık 600 harf vardır. O zaman 600×30.000=18 Milyon sevap yapar.

Peki bir cüz okunsa 18 milyon×20=360 milyon sevap eder yani 360 milyon sevap demek yani 360 milyon Cennet nimeti demektir.

Aslında kadir gecesinin 83 yıllık bir ibadet  kazandırmasının sırrı buradadır. Şu sevaba bakar mısınız? Sırf bu gecede yapılacak ibadetlerden elde edilen sevap için 83 yıl çalışmak gerek. Böyle nimetleri bize ihsan eden yüce rabbimize hudutsuz şükürler olsun..

Kısacık fani  hayatta, bu kadar baki nimet elde etmek bu kadar kolay. Tabi bunu elde etmek için önce okumayı bilmek gerek sonra okumak gerek. Biz ise şöyle diyoruz. MENFAATİNİ BİLEN BU SEVABI KAÇIRMASIN !

Allah’ın rahmeti ve merhameti güneşin batmasıyla dünya semasına tecelli eder. Ve şöyle nida eder bağırır: Bağışlanmak af dileyen yok mu? onu affedeyim günahlarını bağışlayayım. Rızık isteyen yok mu? Ona rızık vereyim. Şifa dileyen yok mu? ona şifa vereyim. Sıkıntısı olan yok mu? Bu hal güneş doğuncaya kadar devam eder.

İlginizi Çekebilir:   Regaip Kandili Anlam ve Önemi Nedir?

Mahrum Olmayın

Bu büyük gecenin feyzinde mahrum olanlarda var maalesef. Bu gece gelmesine rağmen kötü fiillere devam edenler. Kimler içki içmeye devam ederler anne ve babasını unutanlar zina edenler kumar oynayanlar kul hakkı yiyenler bu geceden istifade edemiyorlar. Onlar için ne kadar büyük bir kayıp değil mi? 

Kadir Gecesi Duası

Hz. Ayşe validemiz Hz. Rasululah’a Kadir Gecesine erişme şerefine nail olursam nasıl dua edeyim diye sordu. Peygamberimiz (sav) ona;

kadir gecesi duası
Kadir gecesi duası- Arapça

Allahümme inneke afüvvün kerimün tühıbbül afve fa’fu anna diyerek dua etmesini istemiştir. Yani Allah’ım şüphesiz sen affedicisin, ikram sahibisin afvetmeyi seversin. Beni de afvet. Amin

Kadir Gecesi Ne Yapmalıyız?

 • Madem kuran bu gece indi o zaman biz de bol bol kuran okumamız icap eder. İmkan nispetinde anlamını da okuyarak ibret alarak tefekkür ederek…
 • Günahı olmayan yoktur galiba. İşte bize fırsat bu gece bol bol tövbe edelim. Unutmayalım ki Allah şirk hariç her günahı affeder. Yeter ki pişman olup tövbe edelim.
 • Bol bol dua edelim kendimize ailemize, anne, babamıza, akrabalarımıza, memleketimize ve Alem-i islam’a insaniyetle dua edelim. Kuran ve hadislerde geçen dualarla dua etmek güzeldir.
 • Varsa kaza namazlarımızı eda edelim. 
 • Peygamberimize salat ve selam getirelim.
 • Evrad, ezkar ve tesbih çekebiliriz.
 • Kul hakkı olduğunu düşündüğümüz kişiler varsa onlardan helallik alalım

Kadir gecesi sevaplarından hissesi ziyade olanlardan olalım dua ile…

Hoş Geldin Ya Şehri Ramazan isimli yazımızı okudunuz mu? Ayrıca Osmanlıca isim sizin nedir nasıl yazılmıştır. Merak ediyorsanız link üzerine basabilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
 • Abdurrahim Açıkgöz says:

  Rabbim bizleri bu gece bağışlanan kullarından eylesin. Kadir gecemiz mübarek olsun inşallah. Emeğiniz için teşekkürler hocam Allah razı olsun

  Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir