El Halık Ne Demek? Anlamı ve Fazileti Nelerdir?

admin 138 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

Yüce Allah(c.c)’ın 99 ismi olup bu isimlere esmaül hüsna denilmektedir. Bu isimleri tefekkür etmenin zikretmenin pek çok fazileti olup El halık ismi bu isimlerden biridir.

Esmaül Hüsna demek Allah’a nispet edilen isimleri ifade eder. Esasen Allah’ın çok fazla ismi olduğu bu isimlerden meşhur olan bilinen 99 ismi olduğu beyan edilmektedir. Bu yazımızın konusu olan halık ismi kısaca her şeyi yaratan demektir. Yaratmak manasındaki halk masdarından sıfat olup yaratan anlamındadır. Ayrıca Kuran-ı kerimde yaklaşık 236 yerde farklı şekillerde geçmektedir.

El Halık İsminin Anlamı

Allah ismi

Halık esması her şeyi yaratandır yani yoktan var eden demektir. Allah Teala hazretleri tüm mahlukatı öyle muhteşem yaratır ki her hangi bir örneği ve benzeri olamaz. Hem O yarattığı her bütün mahlukatı ayrıntılarına kadar bilir.

Her şeyi yaratan olduğu gibi onun varlığı boyunca görüp geçireceği halleri bilir. Hadiseleri yaşanacakları bilir, takdir eder ve onları da yaratır. Demek ki El halık esmasının iki anlamı bulunur ki birincisi mahlukatı ilk defa yaratan O’dur, diğeri ise hayatı boyunca yaşanacakları yaratan yine O’dur.

İlginizi Çekebilir:   Kısa Yemek Duası Ezberlenmesi Kolay Yemek Duaları

Allahu teala hazretlerinin ilahi fiilleri ifade eden en kapsamlı isimlerinden biridir. Onun için mübalağa sigası kullanılarak çokça yaratan manasında hallâk kelimesi kullanılmaktadır. Yani yaratma fiili her an her yerde ve sürekli olarak devam etmektedir.

Aslında halık esması ile beraber El bari ve el musavvir esmalarını da beraberinde düşünmek lazımdır. Zira bu esmalar mahlukatı muhtelif şekiller ve suretlerle mümtaz bir surette yaratan manasına gelir. Ayrıca yaratmak için yüce rabbimiz “Kün” yani “Ol” emrini vermesi yeterlidir.

El Halık İsminin Tecellisi

Aslında kainatta her yerde bütün mevcudatta halik isminin tecellilerini görebiliriz. Yaratılan her bir mevcut halık isminin bir tecellisidir. Rabbimiz mevcudatı hem yoktan var eder hem yarattıktan sonra hayatı süresince bütün fiilleri ve ihtiyacatını yaratan elbette O dur.

Ancak önemli bir hususu belirtmek gerekiyor. Şu an kullanılan latin alfabesindeki sesler Arapçadaki sesleri tam karşılamaz. Latin alfabesinde bir tane h harfi varken arapçada üç tane h harfi vardır. Ve halık ismi hırlatılan h harfi ile yazılıp okunursa yaratan manasında olur eğer ince bir h sesi ile okunursa tıraş eden manası olur ki buradan Kuranı aslından okumanın önemi açıkça görünür.

İlginizi Çekebilir:   Bütün Duaları Kapsayan Dua Arapça ve Türkçe

Halık Esmasının Ebced Değeri

Ebced değeri ve zikir sayısı ; 731 Zikir günü ; Pazar günü, zikir saati ; güneş (sabah güneş doğarken ilk bir saat ve ikindi namazı sonrası bir saat)

El Halık İsminin Fazileti

Allah’ın güzel isimlerinden biri olan El-Halık ismini ihlasla samimiyetle çokça zikreden kişinin;

  • Sıkıntılardan kurtulması,
  • İşlerinde başarı ve muvaffakiyet sağlanması,
  • Maddi ve manevi hastalıklara karşı dirençli olunması ve şifa bulunması ümid edilir.

Ayrıca Allah’ın en güzel isimlerinden olna El Mütekibbir ismi şerifi hakkında bilgiler almak için linke tıklayabilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir