El Müheymin İsmi Şerifi Anlamı ve Fazileti

admin 255 Görüntüleme
4 Dk. Okuma süresi

El Müheymin İsmi Şerifi Allah’ın 99 ismi arasında bulunmaktadır. Kuran-ı kerim ayetleri içinde haşr suresi 23. ayet ile hadid suresi 57. ayet içinde geçmektedir.

El-Müheymin ismi kısaca her şeyi görüp gözetendir, her yaratılanın yaptığından ve durumundan haberdar olan manasındadır. Bu isme ait bilgileri araştırarak bir araya getirdik.

El Müheymin Anlamı

el mühymin

Lugatta “bir şeyi gözetimi altına almak, korumak ve yönetmek” anlamında olan heymene kökünden türeyen müheymin “her işi idare eden” anlamındadır. Müheymin ismi “korku ve endişeden emin kılan” manasındadır. İman masdarından türeyip hemzenin “hâ”ya dönmesiyle çıkmış olması da olasıdır. Bu noktada düşünülürse “O güvenilendir, korku ve endişelerden koruyandır” denilebilir.

İmamı maturidi müheymin ismini incelerken güven veren manasında değerlendirmiştir. Yani “her söylediğinde ve her yaptığında emin olunulan ve kesinlikle zulmetmeyen” şeklinde söylemiştir. İmamı Gazali ise müheymin ismine “mahlukatın amellerini, rızıklarını ve ömürlerini tahtı idaresinde bulunduran” anlamını vermiştir. Bu ifadeleri Allah’ın her şeyi bilmesine, hâkimiyeti altında olmasına ve muhafazasına dayandırmıştır. 

Müheymin esması kullarına zulüm etmeyen, her dediğini yapan ve güvenilen, tüm kullarını hükmü altında tutan, her bir şeyden haberi olan, kullarını daima gözeten, müminlere güven veren, sevgi ve huzur veren manaları içermektedir. Mevcudattaki tüm işleri düzenleyen ve yöneten, kullarını koruyan ve gözeten ile her şeye şahitlik eden zattır.

İlginizi Çekebilir:   El Mütekibbir Anlamı ve Fazileti Hakkında

El Müheymin Tecellisi

Yüce Allah Müheymin isminin tecellisiyle yarattığı her bir şeyi görmekte, gözetlemekte ve her an kontrol etmektedir. Bizler bu ismi bilerek Allah’ın bu ismini ve tecellilerini tasdik etmeliyiz. Çünkü şu kainatta cereyan eden intizam ve mizan bize Allah’ın her şeyi gördüğünü, gözetlediğini bize gösteriyor. Tersi olsaydı sayısını bilmediğimiz yıldızlar ve zerreler ile arasında olan her şey birbirine girecek ve düzen diye bir şey olmayacaktı. Düzen bize Allah’ı ve isimlerini göstermektedir. 

El Müheymin Ne İçin Okunur?

Bizler her çeşit belalardan, musibetlerden ve şerden muhafaza olunmak için Ya Müheymin ismi şerifini okumalıyız. Bir rivayette Allah’ın emrini dinlemeyerek görev yerinden ayrılan Hz. Yunus (a.s) balığın karnındayken El-Müheymin ismini de zikrederek kurtulduğunu haber vermektedir.

El Müheymin Fazileti

Bu ismi şerif insanlara huzur ve sürur verir. Allah’ın, denetimi ve koruması altında olmak büyük bir inşirah kaynağıdır. Bu isim bizleri dikkate sevk ediyor. Her amelin muafaza edildiğini bilerek hayırlı işlerini çoğaltmaya sevk ediyor. Hem kötü işlerden de uzak durmaya yönlendiriyor. Ayrıca;

  • Bu ismi devamlı bir şekilde zikredenler unutkanlık sorunlarından kurtulurlar.
  • Bu ismi şerifi ulema ile zikretmeye devam edenler gizli sırlara vasıl olurlar.
  • Bu isim yatsı namazı sonrasında 145 defa okunmalıdır. Ondan sonra konuşmadan sağ tarafına yatıp uyursa rüyasında olacaklar ona haber edilir.
  • Sakin huzurlu bir yerde 100 defa okumak, kişinin kalbini nurlandırır ve huzur verir.
  • Her gün 145 defa okuyan kişiye belalar, dertler, musibetler gelmez. Düşmanın şerrinden emin olur. 
  • Bu ismi bir kağıda yazıp taşısa rızkı bereketlenir. 
İlginizi Çekebilir:   Rahim İsmi Anlamı Nedir? Rahim İsminin Faziletleri

El Müheymin Kaç Kere Okunmalı

Her türlü belalardan, musibetlerden ve şerlerden muhafaza olmak için bu ismi şerif her gün 145 defa Ya Müheymin şeklinde okunmalıdır.

El Müheymin Ebced Değeri

Koruyan gözeten ve emin kılan manalarında olan Müheymin esmasının zikir sayısı ve ebced değer 145 sayısıdır.

El Müheymin Nasıl Zikredilir

Ebced değeri 145 olan bu esmanın zikir günü Perşembe günleridir. Zikir saati Müşteri yani sabah güneş doğarken, ikindi vakti sonrası ve gece yarısı yapılır. El müheymin zikri hangi organa iyi gelir? Cevap olarak iki ayak diz kapağından aşağı ve romatizmalı bölgelere iyi gelir. El mümin esması hakkında bilgi almak için linke tıklayınız.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir