Hazreti Adem’in Hayatı Kısaca Bilgiler

admin 251 Görüntüleme
6 Dk. Okuma süresi

Hz. Adem peygamber kimdir ve nasıl yaratılmıştır? Hazreti Adem (a.s) ile Havva Cennet’ten niçin çıkarılmıştır? Yeryüzünde nereye indirilmiştir? Hz. Adem ile Havva nasıl affedilmiştir? Hz. Adem’in çocukları kimlerdir? Hz. Adem kaç yıl yaşadı ve kabri nerededir?

Evet Hz. Adem peygamber ilk insan ve ilk peygamberdir. İnsanlığın atası olmasından Ebü’l-beşer, Al-i İmrân suresinde Allah’ın seçkin kıldığı kişiler olmasında safiyyullah unvanlarıyla da bilinir.

Cennette yaşamış bir süre sonra oradan ihraç edilerek dünyaya gelmiştir. Hz. Adem’in adı Kuran’da 25 farklı yerde geçmektedir. Hem Ulu-l-azm yani en yüksek makamda olan peygamberler arasındadır. Hz. Adem’in hayatı hakkında farklı rivayetler vardır. Bu bilgileri araştırarak yazdık.

Hazreti Adem Kimdir?

Hz Adem Nasıl Yaratılmıştır

İnsanlığın babası olan Hz. Adem’i Allah Teala hazretleri turabtan yani topraktan yarattı. Bu şekilde yeryüzüne uyum sağlaması için maddesinin de yeryüzü elementlerinden birisi olmasını murad etmiştir.

Yüce Allah Hz Adem (as) ‘i yaratırken yukarıda anlatıldığı üzere maddesi olan çamuru farklı şekillerde işledikten sonra şekil ve suretinin düzenlemesini tamamlayınca can vermiş ve ruhundan üflemiştir.

Hz Adem Kıssası

Allah (c.c.) Hz. Adem’i (a.s) yaratıp ruhundan üfledikten sonra meleklere Hazret-i Adem’e secde etmelerini vermiştir. Orada bulunan tüm meleklerin Allah’ın emrine tabi olup secde ettikleri halde şeytan secde etmemiştir.

Şeytan Allah’ın kendi arzuları doğrultusunda hareket etmiş, Kendi ölçülerini esas almış ve bir kibirle ben ateşten yaratıldım o ise topraktan yaratıldı diyerek ilahi emre karşı gelmiştir. Bu hareket nedeni ile lanetlenerek rahmetten uzaklaştırılmıştır.

Şeytan ise güya kendi gerekçesini ispat etmek için, kıyamete kadar insanoğluna düşman olmak ve yoldan çıkarmak için müsaade almıştır. Bu şekilde insan ile şeytan arasında hak ile batılın mücadelesi kıyamete kadar sürmek üzere başlamıştır.

İlginizi Çekebilir:   Peygamberimizin Mekke Dönemi

Hz Adem’in Hayatı Özet

Allah-u Teala hazretleri Hz. Adem’i yarattıktan sonra Hz. Havva’yı yaratmıştır. Sonra da onlara cennette yaşamalarını emretmiştir. Yüce Allah onlara tüm ağaçların meyvelerinden yiyebilecekleri, sadece bir ağacın meyvesinden yememeleri gerektiğini, yerlerse zalimlerden olacaklarını söyledi.

Lakin Allah’ın Hz. Adem’e secde etmeyerek sonsuza kadar lanetlenen şeytan bir rivayette yılan kılığında cennete girdi. Şeytan Hazreti Adem ve Havva’ya şayet yasak ağacın meyvesinden yerlerse sonsuza kadar cennette yaşayacaklarına dair vesvesesini verdi.

Bu vesveselerin sonucunda yasak olan ağacın meyvesinden yediler. Yemeleri ile birlikte çıplak kaldılar ve hemen örtündüler. Daha sonra Allah onları cennetten ihraç ederek (çıkararak) dünyaya yollamıştır. Hz. Adem’in cennetten çıkmasının bir çok hikmeti vardır. Uzun yıllar ayrı yaşamışlardır.

Yüce Allah’a samimi olarak tövbe ettiler. Nihayette tövbeleri kabul edip afvedildi ve birbirlerine kavuştular. O tövbe duası şu şekildedir; “…Rabbenâ zalemnâ enfusenâ ve inlem tagfirlenâ ve terhamnâ lenekûnenne minel hâsirîn(hâsirîne). Meali “Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Şayet bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz.” (A’raf 23)

Bu buluşma arafat ovasında olmuştur. Daha sonra Kabe’yi inşa ettiler. Her sene hac yaptılar. Toprağı işlemiş ve tarım yaparak geçimini sağlamışlardır. Hz. Adem aynı zamanda peygamber olarak gönderilmiştir. Cebrail (a.s) 12 defa gelmiş ve kendisine on suhuf (forma) vermiştir.

Hz. Adem’in Çocukları

Hz Adem ve Hz. Havva’nın dünyada 40 çoçukları olmuştur. İlk ikizler Kabil ile kız kardeşi Aklima olup son ikizler Abdülmugīs ve Emetülmugis olmuştur. Yalnızca Hz. Şit tek doğmuştur. Kabil ve Aklima’nın doğumundan sonra ise Habil ile Lebuda doğmuştur.

Hz. Adem’e İsimlerin Öğretilmesi

Allah Hazreti Adem peygambere dünyaya yerleşmeleri ve eşyanın faydalanabilmeleri için ona isimleri ve özelliklerini öğretmiştir. Yani bu isimlerin işaret ettiği varlıkları anlama kabiliyeti vermiştir.

İlginizi Çekebilir:   El Musavvir Esmasının Anlamı ve Fazileti

Hz. Adem’in Özellikleri

 • İlk olarak cennet ve dünya hayatını yaşamıştır.
 • İlk örtünen kişidir.
 • İlk unutan kişidir.
 • İlk hata yapan ve İlk tevbe edendir.
 • İlk peygamberdir. (Kendisine 10 sahîfe indirilmiştir.)
 • İlk tevhid mücadelesi yapandır.
 • İlk evlad acısını yaşayandır.
 • İlk kez selamlaşandır.
 • İlk defa toprağı işleyerek tarım yapandır.
 • Ve o ilk insan ve ilk Halife’dir.

Hz. Adem’in Mucizeleri

Hazreti Adem peygamber yeryüzünde bulunduğu bir zaman içerisinde pek çok mucize göstermiştir. Özetle bu mucizeler şu şekildedir.

 • Yırtıcı hayvanlarla iletişim kurmuş ve onlarla konuşmuştur.
 • Taşa ve dağa elini vurduğunda pınar gibi temiz su çıkardı.
 • Bir yere gideceği zaman mesafelerin kısalması ve oraya kısa zamanda gitmesidir.
 • Ağaçları bir işaret ile yerinden kaldırır ve yine bir işaret yerine getirebilirdi.
 • Tohum vermeye uygun olmayan yerlerde bile gün içinde tohum yeşerirdi.
 • Taşların eline aldığı zaman Allah’ı zikrettiğini duyabilmesidir.
 • Ateşe eline aldığında ateşin onu yakmamasıdır.

Hz. Adem’in hiç sakalı bulunmuyordu. İlk sakalı çıkan zat Hz. Şit peygamberdir. Hz. Adem peygamberin yüzü çok güzeldi. Siyah saçlı ve teni buğday rengiydi . On bir gün civarında hasta olarak yattı. Bir Cuma günü vefat etti. Hz. Adem’in kaç yıl yaşadığı tam olarak bilinmemekle beraber bir cuma günü vefat ettiği ve 1000 yıl kadar yaşadığı rivayet edilmektedir.

Hazreti Adem vefat ettiği zaman Hz. Cebrail (a.s) ona bir gömlek giydirdi. Hz. Şit’e cenazeyi nasıl yıkanması gerektiğini öğretti. O şekilde yıkayıp kefenlediler. Bir hadis-i şerifte mealen “Adem (as) vefat ettiğinde melekler onu üç defa su ile yıkayarak defnettiler. “Ondan sonra çocuklarına dönerek; “Ey ademoğulları! Ölülerinize böylece yıkayınız dediler.” Hz. Şit imam oldu ve cenaze namazını kıldırdı. Hz. Adem’in kabri hakkında farklı rivayetler vardır. Buna göre Kudüs’te, Mina’da, Mescid-i Hif’te veya Arafat’tadır.

Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
 • zoritoler imol says:

  Some really nice stuff on this web site, I love it.

  Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir