El Mümin İsmi Anlamı ve Fazileti

admin 388 Görüntüleme
6 Dk. Okuma süresi

El mümin ismi Allah’ın 99 ismi içerisinde bulunmaktadır. Yüce Allah’ın (c.c.) güzel  isimlerinden her birisi farklı anlamları ve derin manaları ifade etmektedir.

Kitabımız Kur’an’da geçen Taha suresi 8 ayette geçen “O Allah’tır ki, Ondan hariç ibadete layık olacak hiçbir ilah yoktur. En güzel isimler O’nundur.” ayeti ile Allah’ın isimlerinin en güzel isimler olduğu ve bu isimlerin ne kadar özel derin manalar ifade ettiğini beyan ediyor.

El Mümin İsmi Şerifi

el mümin ismi

El Mümin ismi gibi Yüce Allah’ın her bir ismi üzerinde uzun saatler konuşulabilir ve uzun yazılar yazılabilir. Hatta bunların sonu gelmez. Evet Allah’ın güzel isminden birisi de el-Mümin’dir. Mümin kelimesi Arapça olup emanet kökünden gelmektedir. Peki mümin ismi şerifi anlamı ve fazileti nedir? bakalım.

El Mümin Anlamı Kısaca

Mümin kelimesi Müslümanlar için kullanılırsa Allah’a inanan iman edenler anlamındadır. Şayet Allah için kullanılırsa kullarının gönüllere iman veren, güven ve emniyet veren manasına gelmektedir.

El Mümin Esması

Mü’min ismi şerifi bir anlayışa göre inananları korku ve endişeden emin kılandır. Onların güvenli kalmalarını sağlayan demektir. Bu eminlik dünyada olduğu gibi ahiret için de geçerlidir.

Bir hakikat olduğu üzere insanların sahip olduğu nimetleri saysak o kadar çoktur ki sonu gelmez. Bu nimetlerin kıymeti ise çoğunlukla elden çıktıktan sonra bilinir. Örneğin en büyük nimetlerden olan hayat hâliḳ isminin bir tecellisi olarak yarattığı gibi mümin isminin tecellisiyle hayatın devamını ve muhafazasını sağlar.

İmamı Gazali bu noktalara yani insan hayatından örneklere dikkat çekerek bu ismi izah eder. Hem Mü’min ismi inananların imanının dahi ahiret hayatındaki güvencesidir.

İlginizi Çekebilir:   Kitaplara İman Nedir? İlahi Kitaplar ve Peygamberler 

El Mümin ismi iman noktasında izah edersek buna göre iman eden kullarının imanını ve samimiyetini tasdik edendir, onların sıdkını onaylayandır, hem peygamberlere mucize vererek doğruluğunu ispat edendir  anlamlarına gelir. Bu ismi şerif Allah’ın birliğine şehadet noktasında iyilik edendir, vaadini yerine getirendir.

El Mü’min İsminin Tecellisi

Yüce Allah’ın bizlere en büyük ihsan ve nimetlerinden birisi iman iken diğeri emniyette olmaktır. Şayet bizler canımız, malımız, ırzımız için her vakit bir endişe ve korku içinde kalsaydık, hiçbir şeyden emin olmasaydık bu bize büyük bir azap olur hayatın tadı olmazdı.

İşte bu isim bir kulda tecelli ederse o kişinin kalbine iman yerleşir. O artık güvenilir biri olur. Allah mü’min isminin bir tecellisi olarak iman edenleri korkulardan, endişelerden emin kılıyor. Cenab-ı Hak iman edeni o kadar çok seviyor ki, kendine mahsus olan özel ismi kuluna veriyor.

El Mü’min İle İlgili Ayetler

El Mümin ismi haşr suresi 23. ayette (mealen) şu şekilde geçer. “O, kendisinden başka ilah olmayan Allah’tır. Hakimiyetin mutlak sahibidir, o her türlü eksiklikten münezzehtir, esenlik verendir, güven sağlayandır ve kendisine güvenilendir. O görüp gözeten ve yönetendir, üstün olandır, iradesinin sınırı yoktur. Büyüklükte eşi benzeri yoktur. Allah onların yakıştırdıkları şeriklerden (ortaklardan) tümüyle münezzeh olandır.”

El Mümin Fazileti

Bu esmayı çokça zikretmek kişinin imanı tazeleyerek güçlendirir. Şeytanın vesveselerine karşı korur, Müslümanların gerçek yerlerinin dünya değil ahiret olduğunu hatırlatır. El-Mümin isminin zikretmek inananları sıkıntılarından ve korkularından kurtarır.

El-Mü’min esmasını zikr eden kişinin gönlü nurla dolar. Bir kimse eğer dünya ve ahiret işlerinin dengeli olarak yoluna girmesini istiyorsa bu ismin zikrine devam etmelidir.

Mümin esmasını her gün 136 kez Ya Mü’min diyerek zikreder ise düşmanlarına galebe eder. Sabah namazı kıldıktan sonra Ya Mü’min ism-i şerifini 267 defa okunur ise o kişi sıkıntıya düşmez, muhtaç olmaz, yalan söylemez ve kötü sözlerden mahfuz olur.

İlginizi Çekebilir:   Sekine Duası Arapça Okunuşu, Anlamı ve Faziletleri

Şayet her gün okunur ise ağır hastalıklardan Allah’ın izni ile korunmuş olur. Hususi istek ve arzuları olanlar her gün 136 kez olmak üzere 43 gün Ya Mü’min zikrine devam eder sonrasında isteyeceğini Allah’tan isterse inşallah isteği yerine gelir.

Ağır hastalıklardan Allah’ın izni ile korunmak isteyen El Mümin ismi şerifi her gün okumalıdır. Beş vakit namazdan hemen sonra 137 defa Ya Mü’min celle celâlühû zikrine çekenlerin imanları kuvvet bulur, kalpleri imanla dolar, her çeşit vehim ve kötü alışkanlıklardan kurtulur.

Her gün sabah namazının akabinde 167 kez Ya Mü’min zikreden kişi Allah’ın izniyle sıkıntıya düşmez. Hem yalan ve küfürden uzaklaşır, riya, zina, kibir, hased ve kötü ahlaktan uzak olur.

Ya Mü’min ism-i şerifini 43 gün ve 5 vakit namazların ardından 136 kez zikreden kimse helal daire içindeki meşru her isteğine kavuşur.

Ya Mü’min esmasını her gün okumayı adet haline getiren birisinde muhtaçlık olmaz. Düşman şerrinden muhafaza olunur, dili ise kötü söz söylemez. Unutulmamalıdır ki dualar ve yapılanlar sadece Allah rızası için olmalıdır. Bu niyetle okunmalıdır sonra neticesi Allah’tan umulabilir.

El Mü’min Ebced Değeri

El Mümin ismi şerifinin ebced değeri 136 dır. Eğer Vav’ın üzerindeki hemze de sayılır ise 137 olmaktadır. Zikir günü ise Pazartesi olup güneş doğarken ilk saatler ve ikindi namazı sonrasıdır. Gece okunacağı vakit ise gece yarısı zamanında okunur.

El Mü’min Duası

Ey Allah’ım ben, senin isminin hürmetine sana el açıyor ve yalvarıyorum. Ey kalplerde iman nurunu yakan ve kullarına huzur ve güven veren mümin sen tüm kusurlardan münezzehsin. Senden başka ilah yoktur. Eman ver bize ve bizi cehennemden kurtar. Amin.

Bu makaleyi paylaş
6 İnceleme
 • Abdurrahim Açıkgöz says:

  Ey Rabbim bizleri gönüllerimiz deki imanımızı kuvvetlendir güven ve emniyet içerisinde tut bütün müminleri amin. Emeğiniz için teşekkürler hocam

  Yanıtla
 • Hakan says:

  Harika ve çok yararlı bir bilgi teşekkür ederim hocam bizleri aydınlattığıniz için Allah çok razı olsun

  Yanıtla
 • Ayşenur says:

  Bu kapsamlı ve yararlı anlatımınız için teşekkür ederim hocam. Kaleminize sağlık.

  Yanıtla
 • vorbelutr ioperbir says:

  Good day! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

  Yanıtla
  • admin says:

   Ben teşekkür ederim

   Yanıtla
 • vorbelutr ioperbir says:

  I think other web-site proprietors should take this website as an model, very clean and wonderful user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

  Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir