Ahirete İman Nedir? Ahirete İman Hakkında Bilgiler

admin 307 Görüntüleme
7 Dk. Okuma süresi

Ahirete iman nedir? İman kalpten inanmak demektir. Bilinçli bir şekilde bir inamayı irade ederek inanmayı bağlılığı ifade eder. Şayet inanmakta samimiyet varsa buna İhlas denilir. 

Ahiret hayatı ise şu dünyanın zamanı yani ömrü bittikten sonraki ebedi olan ve sonsuza kadar devam edecek olan hayattır. Bu hayatın başlangıcı ya bizim ölümümüz ya da kainatın kıyametidir.  

İman esaslarından olan ahiret gününe iman ise insanların öldükten sonra yeniden haşredilmesi yani diriltilmelerini, hesap çekilmelerini, Mizan ve sırat köprüsünden geçmelerini ve cennet ve cehenneme girmek gibi süreçlerin tamamını ifade eder.

Kur’an-ı Kerim’de Allah’a ve Ahirete iman ile ilgili pek çok ayet vardır.  Dünya ahiretin tarlası hükmündedir. Şayet dünyada Allah’ın emir ve yasaklarına tabi olarak hayatımıza uygularsak ahiret hayatında insanlara cenneti ve cemalini vaat etmektedir.

Ahirete İman Etmek

Yüce Allah insanoğlu yoktan yaratmıştır. Elbette onu ikinci kez kıyamet günü tekrar yaratmaya muktedirdir. Zira ilk kez yoktan var eden zat elbette tekrar sonsuz kudreti yaratmak halikımıza zor değildir.

Elbette rabbimizin sonsuz kudreti ile insanın ruhunu iade ederek tekrar diriltecek, dünyada işlediklerinden hesaba çekecek, mizan dediğimiz terazide sevaplar ve günahlar tartılacak, amelleri tartılacak ve ebedi hayat başlayacaktır.

Yüce Allah Kur’an’ı Kerim’de “Allah katında tek din İslam’dır” demiş ve gönderdiği peygamberlere uyanları cennete koyacağını isyan edenleri ise cezalandıracağını vadetmiştir.

Bütün devirlerde insanların iyiliği ve kurtuluşu için çalışana peygamberler Allah’tan gelen emirleri insanlara tebliğ etmişlerdir. O peygamberlere tabi olarak Allah’tan gelenlere inanıp kabul eden kişiler müminlerdir ve müminlerin yeri cennettir.

İnanmayanlar ise peygamberlerin getirdiğine yani Allah’ın emirlerine yasaklarına uymadıkları hatta günahta ısrar ettikleri veya Allah’ın varlığını dahi kabul etmediklerinde bir ceza olarak cehenneme giderler.

Peygamberimizin (a.s.v.) şu hadisi “Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için yarın ölecekmiş gibi de ahiret için çalışınız” çok önemlidir. Bu hadisten anladığımız şu dünyada kimseye yük olmamak ve rızkımız için yaşmakla beraber Allah’ın emirlerine uymak ve ibadetlerimizi aksatmadan Allah’ın rızasını kazanmaktır. Yoksa ibadetler olmadan hele ki namaz olmadan sadece çalışmak ibadettir demek olmaz.

Hem Allah’a ve sonsuzluk diyarı Ahirete iman etmek bizler için bir nimettir. Çünkü ebedi saadet vardır hem de dünyada yaratılışımızda olan ebedi yaşama arzumuzun karşılığı vardır. İşte böyle bir imana sahip olan birisi bütün musibetleri sabırla karşılar. Felaketler karşısında ümitsizliğe düşmez. Engelleri aşmak için bir dayanak olur. Hem iyiliklerinin ve ibadetlerin karşılıksız kalmayacağını bilmek hatta zalimlerin dahi yaptıklarının karşılığının olduğunu bilmek evet bir nimettir.

İlginizi Çekebilir:   Öldükten Sonra Bile Sevap Kazandıran Ameller

Mahşer Nedir?

Ahirete iman nedir konusu içinde olan mahşer kabirde bulunan insanların diriltilerek toplanacakları yerdir. Bizler bu mahşer yerinde sorguya çekileceğiz ve amel defterleri burada bizlere verilecektir. Bu alanda mizan terazi ile sevaplar ve günahlar tartılır. Sonra sırat köprüsü olan kıldan ince kılıçtan keskin olarak tarif edilen bir köprüden geçilir. En sonunda Cennet ya da cehenneme gidilir.

Amel Defteri Nedir?

Bu dünyada bizlerin yaptığı iyiliklerin ve kötülüklerin kaydedildiği defterdir. Bütün insanlarda Kiramen Kâtibin ismi verilen İki Melek sağ ve sol omzunda bulunur. Sağ omzundaki melek iyilikleri en az bire on yazar. Sol tarafındaki melek ise sadece bire bir olarak yazar. Hatta onu da hemen yazmaz ki belki tövbe eder diye.

İşte rabbimiz bize karşı o kadar merhametli ki tam tersi olması gerekirken sevaplara bire on karşılık veriyor. Günahı ısrarla isteyen bizlere sadece bir karşılık veriyor. Mahşer zamanı hesaba çekilirken eğer bu defterler kişinin sağ eline verilirse cennet ehli olduğu, sol eline verilirse cehennem ehli olduğu işaret edilmiş olduğu rivayet edilmiştir.

Mizan Nedir?

Ahirete iman nedir konusunda anlatılan mizan mahşer günü insanların amellerini tartmak için kullanılan hassas teraziyi ifade eder. Mizan terazisi ile işlediğimiz amellerin iyilik veya kötülük miktarı ölçülmektedir.

Allahu teala hazretleri kötülük ve günahların cezb edici ve işlenmeleri kolay olduğu için bazen olur ki kulunun yaptığı razı olduğu bir amelinden dolayı o kötülük ve günahları affeder. Kişinin yaptığı bir sevapla pek çok günahının sildiğini hadislerde rivayet edilmiştir.

Bir hadiste peygamberimiz (s.a.s) bir kuyunun başında susuzluktan ölmek derecesine gelen bir köpeğe su veren günahkar bir kadınının günahlarını Rabbimizin affettiğini buyurmuştur. Bizlere düşen hiç bir zaman ümitsizliğe düşmeden ihlasla gayretle çalışmak ve merhameti sonsuz olanAllah’a güvenmektir.

Sırat Nedir?

Bir körüdür ama öyle bir köprü ki altında cehennem ateşi vardır ve geçilmesi pek zordur. Bu kıldan ince kılıçtan keskin köprüden herkes rahatça geçemeyecektir. Buradan geçmekteki kolaylık güzel amellerinin çokluğu ve İmanın kuvvetine göredir. Kimileri vardır yürüyerek kimileri arabayla kimileri uçakla geçecektir

İlginizi Çekebilir:   Kadere İman Nedir? Hayır ve Şer Allahtan mıdır?

Allah’a iman etmeyen Kafirler veya kötü amelleri çok olan bazı Müminler bu köprüyü maalesef geçemeyip aşağıya düşeceklerdir. Kafirler cehennemde ebedi kalırken günahkar olan müminler ise cezalarını çektikten sonra tekrar cennete gireceklerdir. (İnşallah)

Havz-ı Kevser Nedir?

Ahiret aleminde olan ve Allah tarafından Peygamberimize (sav) verilen bir ırmak ve havuzun ismidir ki bu havzun suyu pek çok tatlı ve çok ferahlatıcıdır. Salih olan Müminler bu ırmaktan su içecek mahşerin dehşetinden gelen hararetlerini bu havuzda dindirirler.

Ahirete iman denildiğinde bu havuzdan tüm ehli imanın ve bizlerin kana kana içmesini Allah’tan niyaz ediyoruz.

Kıyamet Nedir?

Ahirete iman nedir konusun en önemli hususlarından birisi de kıyamet olup dünyanın ölümünü ifade eder. Bir gün kesinlikle dünyanın yerlerin ve göklerin düzeni bozulacaktır. Her şey her canlı Allah’tan başka her şey ölecektir. İşte bu yaşanacaklara Kıyamet denir.

O vakit geldiğinde Allah’ın emriyle İsrafil meleği (a.s) sur borusunu üfler. Sonra yer yerinden oynar ve her şey altüst olmaya başlar. O koskoca dağlar adeta bir pamuk gibi dağılır. Gökteki yıldızlar gezegenler büyük büyük kütleler darmadağın olur. Dünyaya ışık olan koca Güneş dahi kararıp söner. Denizler kaynar, yerin altında ne varsa çıkar. Her şey birbirine girer.

Kıyamet kopması ile artık ahiret hayatı başlar. Sonra melek İsrafil tarafından sura ikinci kez üflenince insanların bedenleri yeniden diriltilir. Sonra ruhlar bedenlerine iade edilir. Ve Mahşer meydanında toplanılır.

Ne demiştik dünya ahiretin tarlasıdır. Kim burada zerre miktar kötülük yaparsa cezasını çeker, kim de zerre miktar iyilik yapsa mükafatını görür. Allah (c.c.) adaleti sever ve adaletle hükmeder. Hem pek merhametlidir. Onun için dünyada Allah’ın emir ve yasaklarını zamanımız varken yerine getirelim. Ahirette cennette bir yerimiz olsun. Ve en önemlisi de Allah’ın Cemal ile müşerref olalım.

Ahirete iman nedir? Konusu çok geniş bir konu olup kısaca yazmaya çalıştık. Zira kitabımız Kuranda tevhitten sonra en çok geçen konu ahirete iman konusudur. Vesselam

Bu makaleyi paylaş
2 İnceleme
  • Abdurrahim Açıkgöz says:

    Rabbim bizleri cehennem azabından korusun cennetine giren kullarından eylesin amin. Emeğiniz için teşekkürler hocam Allah razı olsun

    Yanıtla
  • kompresör says:

    Uygun fiyatlı ve kaliteli kompresörlerle bütçenizi zorlamayın. En iyi teklifler için hemen arayın.

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir