Artsın Eksilmesin Taşsın Dökülmesin Sofra Duası

admin 212 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

Sofra duası Allah’ın bizlere verdiği nimetlerin hem bereketlenmesi hem şükür için yapılır.  Zira Müslüman alemi hem yemeklerden önce hem yemekten sonda yemek duası yapılmaktadır.

Sofra duası hakkında bilgiler vermeden önce bir iki konuya değinelim. Dinimizde her hayırlı işin başı “Besmele” okunmaktadır. Onun için yemek yemeden önce de Besmele çekmeliyiz. Bu bize o nimetin Allah’tan geldiğini verenin o olduğunu hatırlatır. Yemek yedikten sonra ise Elhamdülillah deriz ki bu nimetleri verene şükür etmiş oluruz.

Yine bir kaidedir ki şükür edersek verilen nimetler artar. Yani hakiki olarak nimeti verenin o olduğunu bilmek gerektir. Bizler nimete vesile olanlara teşekkür ettiğimiz gibi o nimetleri bize veren Allah’ı asla unutmamak ve ona vesile olanlardan daha çok teşekkür etmek lazımdır.

Artsın Eksilmesin Duası

Evet herkesin özellikle çocukların ezberleyebileceği güzel bir sofra duasıdır. Sofra nur, hane mamur, kaza bela geri dur. Artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin, Allah bereket versin. Ya rabbim çalışıp para kazananlara, pişirenlere, yiyenlere, şükür diyenlere, fakirlere verenlere, vatanını, dinini sevenlere, hastalık yoksulluk gösterme.

İlginizi Çekebilir:   Peygamberimizin Mekke Dönemi

Ey Allah’ım kalan ömrümüzü geçen ömrümüzden hayırlı kıl. Allah’ım! Sen affedersin ve affetmeyi seversin. Sen annemi, babamı, nenemi, dedemi, kardeşlerimi ve tüm Müslümanları bağışla ya rabbi. Amin ve selamün alelmürselin velhamdülillahi rabbilaleminel. Elfatiha

Artsın Eksilmesin Duası 2

Nimeti celilullah, bereketi halilullah, şefaat Ya Rasülullah, Bismillahi açtır Allah’ım, Nimeti taştır Allah’ım, Cemaline ulaştır Allah’ım, Mekke Medineyi dolaştır Allah’ım, Bu sofralar nurdur, Kaza belaları geri durdur Allah’ım,  bu sofralar mamurdur.

Bu sofralarda; Halil İbrahim bereketi bulundur Allah’ım, Artsın Eksilmesin, Taşsın Dökülmesin, Bu sofranın sahibi, Yokluk kıtlık görmesin Allah’ım, Yiyenlere helal, Yedirenlere hayır hasenat olması için ;Ölmüşlerimizin ruhu için, Allah rızası için ElFatiha

Diyanet İşleri Başkanlığının Resmi Sitesinde Yayınlanan Yemek Duası

Sofra duası – Yemek Duası Arapça

Sahabelerden Ebu Said el-Hudri rivayetine göre; Hz. Peygamber bir şey yediği veya içtiği zaman akabinde şu duayı okurdu.

Bizler bu dünyaya şükretmek için geldik denilse sanırım yanlış olmaz. Çünkü şükür etmek dinimizin en büyük esaslarından birisidir. İşte bu noktada sofra duası öne çıkmakta ve şükre vesile olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:   Sabah Namazı Nasıl Kılınır? Kaç Rekattır

Yine sahabeden Hz. Cabir (r.a.) rivayet ediyor ki Resülullah (s.a.s.)’ı şöyle derken işittim. (mealen) “Kişi evine girmeden ve yemek yemeden evvel besmele okuduğunda şeytan avanelerine “Bu evde ne geceleyebilirsiniz ne de yemek yiyebilirsiniz” Şayet o kişi çekmez ise şeytan “Geceyi geçireceğiniz bir mekan buldunuz”. Kişi yemek yemekten önce de besmele çekmez ise şeytan bu sefer “Burası konaklayacağınız ve yemek yiyeceğiniz yerdir.” der

Madem böyle biz Müslümanlar yemekten evvel mutlaka besmele çekelim okuyalım. Yemek yedikten sonra da mutlaka sofra duası yaparak şükredelim. Yüce Allah’tan bu dua ve duaları yapanlardan olamamızı niyaz edeiyoruz. Vesselam.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir