Allah büyüktür! Allah’dan Ümit kesmeyiniz

admin 289 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

Allah büyüktür! Allah’tan ümit kesmek bazı alimler tarafından büyük günahlardan sayılmıştır. Hiç bir günah Allah’ın merhametinden büyük olmadığını asla unutmamalıyız.

Allah büyüktür hakikati kutsi bir hadisi şerifte şöyle denmiştir. “Kul günah işlerse ve bu günahları üst üste konsa göğün ucuna kadar ulaşsa da bende istiğfar ettikçe onu bağışlayacağım” denmiştir. 

Hz. Ali de tövbe etmek dururken ümidini kesenlere şaşarım demiştir. Bu konu ile ilgili 2 hadise anlatıyoruz. Özellikle Allah resulünün öğrettiği dua Arapça olarak ezberlemek çok iyi olacaktır.

Allah Büyüktür 

Ebu hureyre (r.a) anlatıyor. Bir adam Allah resulunün yanına geldi  ve vay günahlarım vay günahlarım diye yakındı. O rahmet peygamberi (sav) ona, Allahümme, mağfiretüke evseu min zünûbi ve rahmetüke ercâ indî min amelî demesini nasihat etti.

Meali: Allah’ım senin bağışın benim günahlarımdan çok çok fazladır. Senin Rahmetin benim kötülüklerinden daha çok ümit vericidir de. dedi.

Adam bu sözleri tekrar etti. Hz. Peygamber bir kez daha söyle dedi. Adam yine tekrar etti. Allah resulü bir kez daha dedi. Adam tekrar söyledi.

İlginizi Çekebilir:   Kıssadan Hisseler Ahde Vefa

Sonra  Allah resulü o adama kalk dedi adama günahlarını rabbim bağışladı.

Başka bir rivayette ise şöyle bir hadise anlatılar. 

Yine rivayet edildiğine göre Hz. Ali r.a. günahlarından korkup ümitsizliğe düşen birine şöyle sordu. “Seni bu duruma düşüren nedir?” Adam: “Büyük günahlarımdır” diye cevap verdi. Hz. Ali (r.a.) “Hay yazık sana! Allah’ın rahmeti senin günahlarından çok daha büyüktür, dedi.”

O Adam:” Benim günahlarım hiçbir şeyin temiz edemeyeceği kadar büyüktür” dedi. O vakit Hz. Ali (r.a.) “Hayır! Asıl senin Allah’ın rahmetinden ümidini kesmen, senin işlediğin günahlarından daha büyüktür” dedi.

Velhasılıkelam

Allah büyüktür ve rahmet hazinesi ise nihayetsizdir. Rahmeti ve merhameti ise sonsuzdur. Rahmeti gadabını geçmiştir. Allah büyüktür. Allah bize şirk hariç tüm günahları affettiğini bize bildirdiği halde bir Müslümanın umudunu yitirmesi kaybetmesi kabul edilemez.

Bize düşen hatalarımızı görüp eksiklerimizin farkına vararak tövbe etmektir. Dua etmektir.  Allah’a iltica etmektir. Yoksa şeytanın maskarası olur ve imtihan maksadıyla geldiğimiz bu dünyada Allah muhafaza kaybedenlerden oluruz. Evet aklımızın bir köşesinde daimi durması gereken bir kelimedir Allah büyüktür. Selametle kalınız..

İlginizi Çekebilir:   Her Şeyde Bir Hayır Vardır

İbretli bir hikaye isimli yazımızı okudunuz mu?

Yukarıdaki metninin rika hat osmanlıca yazılı aşağıdadır.

Ümitli Olmak

Etiketler
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir