İncili Çavuş: Adama göre adam

admin 318 Görüntüleme
2 Dk. Okuma süresi

İncili çavuş 1600 lü yıllarda yaşamış yaptığı oyun ve nüktelerle meşhur olmuş biridir. Osmanlı Devletinde 4. Murat zamanında yaşadığı rivayet edilmektedir.

Hakkında bilinenler az olmakla beraber bir kısmı ise uydurulmuştur. Asıl adı Mehmet veya Mustafa’dır. Kayserinin Tomarza ilçesinde doğduğu söylenmektedir.

Adama Göre Adam

İncili Çavuş iyi bir eğitim görmüş, Farsça ve Arapça bilen, olgun, zeki, kinayeli fıkralarıyla,  nüktedan ve hazır cevap bir devlet adamı olduğu anlatılır. Zamanında Fransa’ya elçi olarak gönderilmiştir. İşte bu yazımızda elçilik yaptığı sırada yaşadığı bir hadise ve verdiği nükteli cevabı anlatacağız. Osmanlıca’sını ise hem matbu hat hem rika hattı ile yazı içinde resim olarak verilmiştir. 

İncili Çavuş, Osmanlı elçisi olarak Fransa Kralına gönderildiğinde, elbiselerinin bazı yerlerinde yama varmış. Kral, bunları görünce dayanamayıp:  Bana senden başka gönderecek adam bulamadılar mı? diye sorunca,

İncili Çavuş: Osmanlılar, adama göre adam gönderirler, cevabını vermiş. Beni de sana göndermelerinin hikmeti bu olsa gerek.

İlginizi Çekebilir:   Osmanlıca Hakkında Merak Ettikleriniz?
Metninin Osmanlıca Matbu ve Rika hattı yazılımı aşağıdadır. İncili Çavuş Matbu Hat

İncili Çavuş Rika Hat

Not: Adam kelimesindeki dal harfinden sonraki elif normalde kullanılmamaktadır. Okuma kolaylığı için kullanılmıştır.) Bereketzade cami medresesi kitabesi isimli yazımızı okudunuz mu?

Osmanlıca nedir?

Osmanlıca veya diğer bir ifade ile Osmanlı Türkçesi 13 ila 20. yüzyıllar arasında başta Anadolu ve Osmanlı hakimiyeti alanında kullanılmış Arapça ve Farsçadan etkilenmiş bir Türk dilidir. Yaygın bir yanlış var ki Osmanlıcanın bir konuşma dili olduğudur. Halbuki Osmanlıca kuran harflerinden müteşekkil bir yazı dilidir. Ve Türkçenin ta kendisidir.

Kitabeler Hakkında Kısa Bilgi

Kitabeler Arapça “ketebe” kökünden gelmekte olup “yazılı belge” anlamına gelir. Kitabeler Nedir? Denilse kısaca; Bulunduğu yapıya dair bilgiler verir, Oyma veya kabartma yoluyla yazılır, Estetik görüntüyle önemli bir mimari eserdir, Mansur ve nesir yazılışlarıyla da edebi metindir, Hem tarihe hem şahit hem kaynak olan levhalardır. 
İlginizi Çekebilir:   Beyazıd-ı Bestami Hazretleri ve Kıssaları
Kitabe örnekleri medeniyet ve sanat tarihi araştırmaları için önemli olduğu kadar dil ve tarih çalışmaları ve araştırmaları için de önemli kaynak ve belge özelliğine sahiptir.

Kitabelerle Hangi İlim Dalı İlgilenir?

Kitabe örnekleri yani kitabeleri kendine ait şekil ve metotlarla çözen, raporlayan, araştıran “epigrafi” (bizdeki adı ilm-i kitabet) adıyla müstakil bir bilim dalı incelemektedir.
Bu makaleyi paylaş
2 İnceleme
  • Mumine Genç says:

    Güzel bir hikaye

    Yanıtla
  • Mehmet Ali Fidan says:

    Güzel içerik başarılarınız devamını dilerim

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir