Kaside-i Bürde ve İmam Busayri

admin 391 Görüntüleme
5 Dk. Okuma süresi

Kaside-i Bürde sahibi İmam Busayri hem peygamber aşığı hem hattat hem de büyük bir şair idi. Asıl adı Muhammed olan İmam Busayri 1213 senesinde Mısırın Busayr kentinde doğmuştur. 

1295 yılında ise Mısır İskenderiye de vefat etmiştir. Peygamberimize olan sevgisini anlatan pek çok kasidesi vardır. İşte bu yazımızda O kasidelerden biri olan meşhur Kaside-i Bürde ve onun hikayesini anlatacağız.

Kaside-i Bürde sahibi İmam Busayri Hazreti peygambere olan sevgisi, aşkı o kadar büyük idi ki bu sevgi ve aşkı anlatan pek çok kasideler ve naatlar yazmıştı. İşte meşhur

Kaside- Bürde Hikayesi

İmam Busayri bir vakit eve giderken yolda rast geldiği yüzü güzel yaşlı bir zat ona: Ey Busayri bu gece sen rüyanda Hazreti Peygamberi gördün mü diye sorar. İmam Busayri, hayır görmedim diye cevap verir. Karşılıklı konuşmalardan sonra o mübarek zat başka bir şey demeden oradan ayrılır.

Zaten sevgili peygamberimizin aşkı ve muhabbeti ile yanan İmam Busayri’nin bu aşkı daha da ziyadeleşti. O gece rüyasında Hazreti Peygamberimizi görür. Uyandığında neşe ve huzur içinde dolduğunu fark eder. Bunun üzerine Allah resulünü öven pek çok methiye yazar.

Daha sonraki yıllarda ise vücudunun yarısı felç olur, hareket edemez ve yürüyemez bir hale gelir. Kaside-i Bürde olarak bilinen kasideyi yazarak Allah’tan şifa ister.

Kaside-i Bürde tamam ettiği gece rüyasında Hazreti Peygamberi görür. Busayri’den kendisi için yazdığı kasideyi okumasını ister. Busayri Ya Rasulullah ben sizin için pek çok kasideler yazdım. Hangisini emir edersiniz dedi. Rasulullah ise yazdığı son kaside olan Kaside-i Bürde kasidesini işaret etti.

Busayri bu kasideyi okurken Rasulullah ise iki yana yaslanarak zevk ile memnunane dinlemeye başlar. Kasidenin tamamı 161 beyit idi 51. Beyti olan “Hakkında ilmin son hükmü, o da bir insandır ancak” beytini okurken devamını birden hatırlayamaz. unutur.

İlginizi Çekebilir:   Kısa Dini Hikayeler Üç kıssa Üç Ders

Bunun üzerine Rasulu Ekrem efendimiz ona hitaben oku ya imam der. Busayri ise ikinci mısrayı hatırlayamadım ya resulüllah der. Bunun üzerine Hazreti peygamber “Yaratmıştır onu Allah en hayırlı kul olarak” diyerek ikinci mısrayı ikmal eder yani tamamlar.

Kasidenin tamamını okunduktan sonra Hazreti peygamber efendimiz mübarek avuçları ile Busayri‘nin felci yerlerini mesh eder. Başka bir rivayette ise hırkasını çıkarıp imama giydirir.

Acayip bir muhabbetin neticesidir ki imam Busayri uyandığı zaman hastalığının şifa bulduğunu görür ve Allah’a şükreder. O rüyanın sabahında artık iyileşmiş ve mutluluk içinde camiye giderken yolda derviş ve takva sahibi birini görür. Ona hitaben ya imam Fahri alem efendimizi övdüğün kasideyi getir der.

İmam: Benim çok kasidem var hangisini istiyorsunuz deyince şeyh dün gece Hazreti Peygamber efendimizin huzurunda okurken işittiğim ve onun pek memnun olduğunu gördüğüm der. Bu kasideyi daha önce kimsenin bilmediğini zan eden imam hayretler içerisinde kalır.

Kaside-i Bürde On Bölüme Ayrılır

Birincisi, Resulullaha olan sevginin kıymetini anlatır. İkincisi nefsinin kötülüğünü anlatır. Üçüncüsü Hazreti peygamberi över. Dördüncüsü Hazreti peygamberin dünyaya teşrifini anlatır. Beşincisi Hazreti peygamberin dualarının hemen kabulünü anlatır. Altıncısı Kur’an-ı kerim methedilir.

İlginizi Çekebilir:   Ders Veren İbretlik Hikayeler Berissanın Hikayesi

Yedincisi miraçta ki incelikleri anlatır. Sekizincisi Hazreti peygamberin cihatlarını anlatılır. Dokuzuncusu Allah’tan af ve mağfiret ve Resulullah’tan şefaat istenir. Onuncusu Hazreti peygamberin derecesinin yüksekliği anlatılır.

Bugün dünyada en meşhur ve en çok okunan kasideler arasında yer alır bu kaside-i bürde. Belli başlı bütün kültür dillerine çevrilmiş ve yayılmıştır.

Farklı bölge ve ülkelerde sünnet, nişan ve düğün törenlerinde, mübarek gün ve gecelerde okunmakla birlikte zikir olaraktan da okunmaktadır. Son münacat kısmı ise felçli hastalar üzerine yedi gün süreyle okunup Allah’tan şifa niyaz edilmektedir.

Rasulu ekrem efendimizin tamamladığı ve Kaside-i Bürde kasidesinin meşhur olan beyti şudur:

Mevlaya salli ve sellim daimen ebeden. Ala habibike hayril halkı küllihim. dir.

Umarım bu kaside-i Bürde kıssasını istifadeli olmuştur.. Allah’a emanet olunuz. Destek selam ve dua ile.

Osmanlıca isminiz nasıl yazılıyor? Cevabı ilgili bölümdedir.

Osmanlıca öğrenmek ister misiniz? Oldukça kolay bir şekilde anlatılan ve 8 derste öğrenebilirsiniz.

Hazreti Rabia ve kıssaları okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler
Bu makaleyi paylaş
4 İnceleme
 • Kübra Özdemir says:

  Destek için geldim🌹🌹

  Yanıtla
 • Gülçin mete says:

  Kaside-i Bürde tamam ettiği gece rüyasında Hazreti Peygamberi görür. Busayri’den kendisi için yazdığı kasideyi okumasını ister. Busayri Ya Rasulullah ben sizin için pek çok kasideler yazdım. Hangisini emir edersiniz dedi. Rasulullah ise yazdığı son kaside olan Kaside-i Bürde kasidesini işaret etti.

  Yanıtla
 • Yasemin Ustaoğlu says:

  Böylesine sırlı ve şifalı bir devayi yayinladiginiz için Allah ebeden razı olsun. Faide bulan bol olsun

  Yanıtla
 • zoritoler imol says:

  Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the issue resolved soon. Thanks

  Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir