Osmanlıca İsim Nedir? Nasıl Yazılır?

admin 560 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

Osmanlıca İsim ve bu isimlerin nasıl yazıldığı hep merak konusu olmuştur. İşte bu yazımızda hem Osmanlıca isim hakkında bilgi vereceğiz hem nasıl yazdığımızı anlatacağız hem de isimlerimizi nerede bulacağımızı göstereceğiz.

Sözlük itibari ile isim canlı veya cansız varlıkları karşılayan sözcüklere isim denir. Bu isimler özeldir. Kişiyi ifade eder ve herkes isminin manasını, neyi ifade ettiğini ve Osmanlıca isim nasıl yazıldığını merak etmiştir.   

Osmanlıca İsimler

2014 lü yıllardı ve Osmanlıca revaçta ve herkes bu konu hakkında konuşuyordu. Bizim ise sosyal medya hesabımız vardı. Diğer hesabı olan arkadaşlar ile konuştuk biz bu konuyu nasıl gündeme getirebiliriz.

Nasıl katkı verebiliriz. Düşündük ve sosyal medya profil resimlerimizi Osmanlıca isim olarak değiştirelim fikri çıktı.

Peki ama nasıl yapacaktık? Araştırdık ama bir kaynak yoktu. Dijital ortamda ise işimizi görecek bir materyal bulunmuyordu. Birde isimlerin çokluğu düşünüldüğünde zor bir işti.

O zaman dedik ki biz yazalım ve sitemiz içinde yayınlayalım. İsteyen kimdeler sitemizden alarak profil resmi olarak kullanabilir diye düşündük.

İlginizi Çekebilir:   Yazma Eser Nedir? Yazma Eserler Hakkında Bilgiler

Osmanlıca isim nasıl yazıldı?

Böylece Osmanlıca isimler yazmaya karar verdik. O zaman herhangi bir programda yol idi. Açtık bir Word sayfasını tek tek  el ile yazmaya başladık. Yazdığımız isimleri resim programına atıyor düzenleyerek siteye ekliyorduk.

Bir zaman sonra gördük ki isimleri yazmak zorlaşıyordu. Çünkü isimlerimizin kökünü bilmek gerekiyordu. İsimler Arapça veya Farsça kökenli ise onu bilmek ve ona göre yazmak lazımdı. Yani bildiğimiz Osmanlı Türkçesi kurallarına göre yazmak yanlış olacaktı.

Bizde elimize bir kamus bir kaçta lügat aldık. İsim yazacağımız zaman ona bakarak yazıyorduk. Bazen bulamıyorduk o zaman bilgisine güvendiğimiz kişileri arıyor onlardan bilgi alarak yazıyorduk.

Burada bir kez daha ortaya çıktı ki Osmanlıca Eğitim önemli idi ve Osmanlıca öğrenmek elzemdi. En kolay nasıl öğretilebilir oturduk çalıştık. İstişare ettik ve Osmanlıca Dersler hazırladık ve sitemize yerleştirdik.  Osmanlıca Dersler kısmına linkten ulaşabilirsiniz.

Osmanlıca İsimlere Nasıl Ulaşılır?

Bu şekilde sitemizde 1500 civarında Osmanlıca isim yazıldı ve yazılmaya devam ediyor. Siz de alfabetik olarak tanzim edilmiş Osmanlıca İsimlere buradan ulaşabilir veya isminizi orada yok ise buradan istekte bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   Osmanlıca 1. Kur Nedir?

Osmanlıcanın her alanında sizlerin destekleri ile ilerlemeye devam ediyoruz ve bu destekleri bekliyoruz. Allah’a emanet olun Selametle kalın.

Bu makaleyi paylaş
3 İnceleme
  • Enes YILMAZ says:

    Elinize emeğinize sağlık…

    Yanıtla
  • Mehmet says:

    İsmimi buldum teşekkürler

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir