Her Şeyde Bir Hayır Vardır

admin 464 Görüntüleme
4 Dk. Okuma süresi

Her Şeyde Bir Hayır Vardır güzel ve sırlı bir cümledir. Zira bizim başımıza gelen hadiseleri her şeyi ile bilmemizin imkanı olmaz ve bilemeyiz de o hadiseler hayır mı şer mi?

Her Şeyde Bir Hayır Vardır sözünü aklımızdan hiçbir zaman çıkarmayalım. Bazen insan bu hakikati algılayamaz ve der ki “Acaba neden şimdi benim başıma bu geldi?” hayıflanır.

Kendine göre başına gelenleri yorumlar, şeytan ve nefiste girince olumsuz düşünür ve bazen de bunalıma bile girer. Halbuki bu olayların altında bilmediğimiz birçok hikmetler vardır.

Yani bizler neyin hayır, neyin şer olduğunu bilemeyiz bazen hayır gördüğümüzde şer, şer gördüğümüzde hayır olması muhtemeldir ki zaten Bakara suresi 216. ayet buna işaret eder;

“Bazen hoşunuza gitmeyen bir şey sizin için hayırlı olur. Kimi zaman da sevip arzu ettiğiniz bir şey sizin için şerli olabilir. Sonuç itibarıyla neyin hayır ve neyin şer getireceğini sadece Allah bilir, siz bilmezsiniz.” (Bakara, 2/216).

Kıssadan Hisse

Anlatılır ki bir vakit şeyh talebelerini toplamış içlerinde liyakatli talebesi de varmış. Onlara demiş ki olmaz da haydi diyelim eğer Haşa Allah’ın gücü sizde olsaydınız ne yapardınız?

İlginizi Çekebilir:   Hazreti Zübeyr Bin Avvam Hayatı

Birisi demiş ki bütün hastaları iyi ederdim. Diğeri zorda olanlara yardım ederdim. Bir başkası açları doyururdum. Böyle devam etmiş en son o talebeye gelince ben hiçbir şey yapmazdım Zaten olan en güzelidir deyince herkes bir an duraklamış ve şeyhi tebessüm ederek onu tasdiklemiş.

Böylece o talebenin liyakati çıktığı gibi bir hakikatte ortaya çıkmış olan da hayr vardır.

Yine anlatılır ki; zamanın birinde bir padişah varmış ve avlanmayı çok severmiş sık sık avlanırmış. Padişahın akıllı ve her şeyini ona danıştığı “Her şeyin hayırlısı, her şeyde bir hayır vardır.” sözünü dilinden düşürmeyen veziri vardı.

Padişahın başına bir hadise gelse veziri hemen “Padişahım üzülmeyin her şeyde bir hayır vardır.” derdi. Bazen Padişah bu yüzden kızarmış.

Yine bir vakit padişah demiş ki “yarın ava nereye gidelim” vezir bir yer söylemiş. Gitmişler lakin avlanırken padişah elini yaralanmış, eli kanamış ve elini sarmışlar. Padişah kızmış veziri ise “Her işte bir hayır vardır padişahım, üzülmeyin.” demiş.

Bunun cevap üzerine padişah kızıp, ben elimi kestim “Her işte bir hayır vardır” diyorsun diyerek veziri zindana atmış. Ama vezir zindana giderken dahi aynı sizi tekrar etmiş Padişah tekrar sinirlenmiş, “zindana attırıyorum yine aynı şeyi diyor” demiş.

İlginizi Çekebilir:   Halet Efendi Kütüphanesindeki Kitabe

Her Şeyde Bir Hayır Vardır

Bir vakit sonra Padişah avlanmak için tekrar çıkmış bu sefer uzak yere gidelim demiş ama avlanırken oranın yerlileri baskın yapmış ve bunları esir etmişler.

Yerlilerin adeti üzere her gün bir esiri kurban ederlermiş sıra padişaha gelince onu bırakmışlar. Nedeni inançlarına göre sakat ya da yaralı birini kurban etmezlermiş. Bu nedenle padişah ölümden kurtulmuş.

Padişahın aklına veziri gelmiş ona hak vermiş. Ülkesine dönünce vezirini serbest bıraktırmış ve pişman olmuş, af dilemiş sonra yine bir soru sormuş; “Hadi benim elimin kesilmesini anladık da senin zindana girmendeki hayır nedir.”

Vezir demiş ki “Şayet bende zindanda olmayıp sizinle gelseydim şimdi o yerliler başkaları gibi beni de kurban etmiş olacaklardı.”

Velhasılıkelam 

Evet Her şeyin en hayırlısını bilen sadece Allah’tır. Eğer başımıza bir musibet, bir bela geldiği vakit hemen sinirlenmemek lazım. Her işte vardır bir hayır demek lazım. Eğer işiniz yolunda gitmiyorsa, sıkıntılarınız varsa her zaman bu hakikati aklınıza getirin vesselam.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir