Abdülhalim Cami Kitabesi

admin 550 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi
Abdülhalim Cami Kitabesi İstanbul Kadıköy Kozyatağı Şakacı Sokak’ta bulunmaktadır. Bu yazımızda cami ve camide bulunan kitabeyi inceleyeceğiz. Abdülhalim Cami ve 1860 tarihinde Rufai Şeyhi olan Seyyid Süleyman Abdülhalim Efendi tarafından tekke olarak inşa edilmiş olup 1926 tarihinde tekke ve zaviyelerin kapatılması ile beraber camiye olmuştur. Abdülhalim Cami kitabesi ise caminin tamirinde bahseder. Kozyatağındaki bulunan bu ibadethane zamanla yıpranmış olan kısımlarının tamir edilmesi maksadıyla 1955 tarihinde çalışma başlatılmıştır. Caminin artık kullanılamaz duruma gelen ahşap minare yerine yeni minare yapılmıştır. Caminin küçük olması nedeniyle ihtiyacı karşılayamaması nedeniyle 1992 yılında hemen yanına Kozyatağı Mehmet Çavuş Cami yapılmıştır. Bir minaresi ve tek şerefesi olan bu cami avlusundaki hazirede caminin banisi yani inşa edeni Şeyh Seyyid Süleyman Abdülhalim Efendi, oğlu Şeyh Seyyid Ali Rıza Efendi ve torunu Şeyh Seyyid Mustafa Nuri Efendi’nin mezarları bulunmaktadır.

Abdülhalim Cami Kitabesi

Abdülhalim Cami KitabesiGünümüz Türkçesi ile; Bu mescid-i şerifin banisi Şeyh Süleyman Abdülhalim er-Rufai oğlu Şeyh Ali Rıza er-Rufai torunu Şeyh Mustafa Nuri er-Rufai imar ve ihya etmişlerdir
İlginizi Çekebilir:   Merkez Efendi Cami ve Kitabesi

Kitabeler Hakkında Bilgiler

Kitabe kelimesinin kökeni Arapça bir kelime olup “ketebe” kökünden gelir. Yazılı belge manasınadır. Kitabeler Nedir? sorusu sorulsa kısaca şöyle denir. Kitabeler bulunduğu esere dair bilgiler verir, oyma veya kabartma şekliyle yazılırlar, nesir yazılışlarıyla edebi bir metindirler, kitabeler hem tarihtirler hem tarihe şahitlik eden levhalar hükmündedir.  Kitabeler medeniyetler ve sanat tarihi araştırmalarında önemli birer belge olup hem dil ve tarih için de önemli kaynak ve belge niteliğine sahiptirler.

Kitabelerle Hangi İlim Dalı İlgilenir?

Her bir ilim ile ilgilenen bilim dalı olduğu gibi Kitabelerle de ilgilenen ve kitabeleri kendine has şekil ve metotlarla çözen, raporlayan, araştıran bilim dalı epigrafidir ki bizdeki adı ilm-i kitabet olmaktadır.

Kitabe Çeşitleri Nelerdir?

Kitabeler genel olarak üç grupta incelenir. Kitabe kimin tarafından ve ne zaman inşa edildiğini belirtilirse tarih kitabesi, kitabenin tamiri hakkında bilgiler vermesi durumunda tamir kitabesi, eserde bulunan kemerler veya iç kapılar üzerinde ise  Kitabe levhası olarak adlandırılır.
İlginizi Çekebilir:   Gülhane Parkındaki Bulunan Kitabeler
Kitabeler estetik görüntüyle de önemli bir mimari eser konumundadır. Sitemizde Kitabeler ile ilgili müstakil bir kategori açtık. Hem bilgiler hem örnekler ile ilgili daha fazla bilgi almak için Kitabeler isimli makalemizi inceleyebilirsiniz. Osmanlıca Alfabe Nedir? ve  Eğitim Nasıldır? linke tıklayınız. Osmanlıca İsim nasıl yazılıyor? Linke tıklayarak Osmanlıca isminizi öğrenebilirsiniz ..
Bu makaleyi paylaş
2 İnceleme
  • zoritoler imol says:

    When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Appreciate it!

    Yanıtla
  • vorbelutrioperbir says:

    Saved as a favorite, I really like your blog!

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir