Selam İsmi Şerifi Anlamı

admin 293 Görüntüleme
4 Dk. Okuma süresi

Selam ismi şerifi Allah’ın en güzel isimleri arasındadır. Rahmet ve bereketle ihsan eden, emin kılan ve selamete çıkaran manalarına gelmektedir.

Selam ismi şerifi hem bedeni hem ruhi hastalıklardan, eksik ya da kusurlardan uzak kalmak için zikredilir. Genel manası ise “her türlü eksikten (naks), kusurdan, aczden, fakrden münezzeh olandır ve selametin kaynağı olup esenlik verendir”

Hz. Enes (r.a.) rivayetine göre Rasullah (sav) Efendimiz “Selam ismi Allah’ın güzel isimlerinden bir ismidir. Allah o ismi (selamlaşmak üzere) yeryüzüne koymuştur. O zaman aranızda selamı yayınız” (Edebu’l-Müfred 989) demiştir.

Es-Selam İsmi Şerifi Anlamı

 • Esenlik, selamet ve huzur kaynağıdır
 • Rahmet ve bereket ihsan edendir ve onları emin kılandır
 • Allah’ın zatı ayıplardan ve kusurdan sıfatı ise eksikliklerden salim olandır
 • O kullarını her türlü tehlikeden, arızalardan muhafaza edendir ve selamete çıkarandır.
 • Kıyamet vakti kullarını azaptan koruyarak cennette kullarına selam verendir.
 • Ne kadar tehlike varsa biz aciz kullarını koruyarak selamete çıkarandır.
 • Şu darı dünyadan cennette ulaşan kullarına selam edendir.

Selam İsmi Ne Demek

Allah’ın güzel isimlerinden olan ismi şerifi Kuran’da Haşr suresi 23. ayette geçen altı isimle beraber zikredilmiştir. Hem Yasin suresi 58. ayette Allah’ın cennete girenlere doğrudan veya melekler aracılığı ile selam vereceği geçmektedir.

İlginizi Çekebilir:   Ahirete İman Nedir? Ahirete İman Hakkında Bilgiler

Yine Kuran’da Saffat suresinin bazı yerlerinde geçmekte olan bazı peygamberler ile 181. ayette geçen tüm resullere Allah’ın selamı nispet edilmiştir. Bununla birlikte müminler tarafından Allah’a arz edilen selâm ve teslimiyet 15 kadar ayette geçmektedir.

Allahümme ente’sselâm ve minke’sselâm diyerek okuduğumuz ibarede içinde olan selam Allah’ın ismi olarak geçmekte ve selametin kaynağının Allah olduğu ifade edilmektedir.

Peygamberimiz (s.a.s) Mealen “‘Allah’a (c.c.) selam olsun şeklinde hitap etmyin. Zira Allah selâmın ta kendisidir.” buyurmuştur. Alimlere göre bir kişinin selâm isminden alacağı nasip, o kişinin selim bir kalple Mevla’ya vasıl olmasındadır.

Selim kalp demek ise kinden, nefretten, hıyanetten, kötü niyetten ve hasetten uzak olmayı ve Müslümanlara hüsnü niyet beslemektir.

Selam İsmi Fazileti

Kişinin belalardan ve musibetlerden korunması, maddi ve manevi sıkıntılardan emin olması ile vesveselerden kurtulması için “Ya Selam Celle Celalühü” zikrini 131 kez okunur.

Bir hastaya 121 defa “Ya Selam Celle Celalühü” zikri okunursa o kişi şayet o kişinin eceli gelmemiş ise Allah’ın fazl-ı keremiyle hastalığı hafifleşir ve şifaya vesile olur.

İlginizi Çekebilir:   Peygamberimizin Çocukluğu ve Gençliği

Bir kimse “Ya Selam Celle Celalühü” zikrine devam ederse ölümün zorluğunu çekmez ve şeytanların şerrinden muhafaza olur.

Bekar olan birisi ‘Ya Selâm’ zikrini her gün 131 defa okumaya devam ederse o kişiye hayırlı bir zamanda evlilik nasip olur. Eğer evli ise bir ömür mutlu bir evliliği olur.

Selam İsmi Ebced Değeri

Bu isim emniyet, güven, esenlik anlamında olup insanları selamette çıkarandır. Ebced değeri 131 olup zikri bu sayıya göre ayarlanır. Zikir saati Güneş olarak geçmektedir.

Es-Selam Duası

Ey kudretinin sonu olmayan ve zatı her türlü acizlikten münezzeh salim olan Ya Rabbi. Bizleri yok olmaktan kurtarıp varlık alemine salimen çıkaran sensin. Bizleri her türlü günahlardan, haramlardan ve şerlerden salim tut!

Sana teslim olanlardan eyle ve selamete çıkmış olanlarla haşreyle! Selâm’sın ve selam Sendendir. Bizi baki olan cennette selâmınla şeref-yab eyle! Rahim olan ismi şerifin ile bizlere merhamet eyle.. Kuddus İsmi şerifinle bizleri maddi ve menevi olarak pak ve emiz eyle. Amin.

Bu makaleyi paylaş
2 İnceleme
 • Abdurrahim Açıkgöz says:

  Rabbim bizleri Esselam ismi hürmetine selamete çıkan kullarından eylesin. Emeğiniz için teşekkürler hocam Allah razı olsun

  Yanıtla
 • vorbelutrioperbir says:

  Good info. Lucky me I reach on your website by accident, I bookmarked it.

  Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir