Ramazan Bayramı Nedir? Anlamı ve Önemi Nedir?

admin 263 Görüntüleme
5 Dk. Okuma süresi

Ramazan Bayramı sevinçtir mutluluktur. Mübarek ve bereketli bir ayın sona ermesi bize bir hüzün getirse de hemen arkasından gelen bu bayram hüznümüzü sevince çevirir.

Biz Müslümanların iki büyük bayramı vardır. Biri kurban diğeri ise Ramazan Bayramıdır. Ramazan Bayramı bir ay boyunca tuttuğumuz oruçlar bizleri nefis muhasebesine yönlendirmiş, kalplerimizi temizlemiş, güzel ahlak, insanlık, erdem ve yardımlaşmanın ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

Ramazan Bayramı Önemi

Sabır ve itaatle kulluk bilincinin ortaya çıkarmış, nefislerimizi temizleyerek ahlakı seyyiyeden uzaklaştırmış, şahsi ve sosyal bir çok güzelliklerin ortaya çıkmasına vesile olmuştur. İşte bu bayram bu orucun sonunda Allah’ın ehli imana hediye ettiği bir bayramdır . Bu bayramla birlikte Şevval ayına girilir ve bayram üç gün devam etmektedir. Arapçada ki adı fitre bayramı anlamına gelen Iyd ul fitr’dir.

Peygamberimiz (sav) Medine’ye hicret ettiği vakit Medinelilere özgü olan cahiliye izleri taşıyan iki bayram vardı. Peygamberimiz (sav) İslam’ın ruhuna uygun olmayan bu bayramları “Allah size bu iki bayramın yerine daha hayırlısı olan Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramını hediye etti” diyerek değiştirdi.

Bayramlar en güzel kıyafetlerin giyildiği Müslümanların kendilerine ihsan edilen nimetleri fark edip, şükrederek birbirlerini ziyaret ettikleri, hediyeleştikleri, çocuklara harçlık verilerek fakir ve kimsesizlere ise sadaka verilerek sevindirilmektedir.

İlginizi Çekebilir:   Meleklerin Çeşitleri Meleklerin Görevleri – 4 Büyük Melek

Kardeşliğin, sevgi ve hoşgörünün toplumun her kesiminde canlı olarak yaşandığı bütün bunlarla birlikte Allah’a karşı da kulluk bilinciyle topluca bayram namazı kılıp birbirlerini tebrik ettiği sevinç günleridir. Hele erkenden kalkıp bayramın canlılığını evde ve camide hissetmek ayrı bir güzelliktir.

Yukarıda verilen cümlenin Osmanlıcası aşağıda verilmiştir. 

Ramazan Bayramı

Bununla beraber bayramlar yardımlaşma ve dayanışmanın bir göstergesidir. Fıtır sadakasını vermek ve bayram namazı kılmak vacip bir ibadettir. Yine zekat her dönem verilmekle beraber faziletine binaen müminler ramazanda ve bayramda vermeyi tercih ederler.

Bu bayramın ilk gününde oruç tutmak ise haram kılınmıştır. Bunun yanında sünnet ve müstehab fiillerde vardır. Bayramda sünnet olan şeyler erkenden kalkmak, gusül almak, misvak kullanmak, güzel koku sürmek, saç sakal tıraşı olmak ,tırnak kesmektir.

Mümkün ise yeni ve temiz elbise giymek, sevinçli olmak ve bunu belli etmek namaza gitmeden önce hurma vb. bir şey yiyerek ağzı tatlandırmak, yüzük takmak, müminlere güler yüzle selam vermek, ihtiyaç sahiplerine çok sadaka vermek, küs olanları barıştırmak, akrabalarını ve din kardeşlerini ziyaret etmek ve hediye götürmektir. 

Ramazan Bayramı mı Şeker Bayramı mı?

Elbette ki Ramazan Bayramı, Peki şeker ifadesi nereden geliyor? Bu bayramın aslı olan iftar bayramı seneler geçtikçe şükür bayramına dönüşür. Arapça şükür ve Türkçe şeker ifadesinin yazılışları aynıdır. Bu itibar ile zamanla şeker bayramı olarak halk arasında adlandırılmıştır.

ramazan bayramı

Bu sorunun başka bir cevabı ise Osmanlı’dan geliyor. Ramazan’ın ilk yarısından sonra askerlere çokça tatlı gönderilirdi. Halk da tatlılar yapardı. Çocuklar ise harçlıkları ile şeker almaya giderlerdi. Hatta öyle ki zamanla çocuklara para yerine şeker verilmeye başlandı. Böylece zamanla bu gelenek bayrama ismini verdi. Kısaca Şeker Bayramı tabiri geleneklerden geliyor olsa da aslı Ramazan Bayramı‘dır. 

İlginizi Çekebilir:   Hazreti Musa ve İftar Duası

Ramazan Bayramı İle İlgili Hadisler

 • 5 gecede yapılan dualar reddedilmez. Bu geceler Regaib, Berat ve cuma geceleri ile Bayramların ilk geceleridir. (İbni Asakir)
 • Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramının gecelerini değerlendiren, kulluk bilinciyle hareket eden kimsenin kalbi kalplerin öldüğü gün ölmez. (İbni Mace)
 • Rahmet kapıları 4 gece açılır. O gecelerde yapılan dua ve tövbeler kabul edilir. Bunlar Bayramların ilk geceleri ile Berat ve Arefe gecesidir. (İsfehani)
 • Peygamber efendimiz Ramazan ayının son günü Allah oruç tutanları affeder deyince sahabeler o gün kadir gecesi mi? diye sordu? Peygamber (sav) bilmez misiniz ki iş yapana işi bitince ücreti verilir buyurdu. 

2023 Ramazan Bayramı Ne Zaman

21 Nisan 2021 tarihinde idrak edeceğiz inşallah. Allah hayırla bizleri kavuştursun inşallah. Küs olanların barıştığı, dayanışma, yardımlaşma ve hoşgörünün zirveye çıktığı, hayatımıza renk katan Ramazan Bayramınızı tebrik ediyoruz. Ayrıca Kadir gecesi nedir? Anlam ve önemi nedir? isimli yazımızı okudunuz mu?

Bu makaleyi paylaş
3 İnceleme
 • Enes says:

  Allah muvaffak eylesin.

  Yanıtla
 • Abdurrahim Açıkgöz says:

  Rabbim tutmuş olduğumuz oruçlarımızı, hatmi şeriflerimizi hayır ve hasenatlarımızı kabul eylesin. Rabbim bizleri yine böyle ramazanlara ve Bayramlara ulaştırmayı nasip eylesin amin. Ramazan Bayramımız mübarek olsun. Emeğiniz için teşekkürler hocam Allah razı olsun hayırlı bayramlar inşallah.

  Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir