Kuddus İsmi Şerifi Anlamı Nedir?

admin 293 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

Kuddus ismi nedir ve hangi anlamları  ifade eder? Allah’ın güzel esmalarından olan El-Kuddus ismi şerifini tüm yönleri ile inceliyoruz.

Kuddus ismi şerifi sözlükte temiz olmak anlamında olup kuds kökünden türemiştir. Mübalağa ifade eden bir sıfat olan kuddus ismi “tertemiz olan, pak ve kusurdan arınmış olan” manasındadır

Kuddus İsmi Anlamı

Dil bilimi ile ilgilenenler ve esma-i hüsna ilmi alanında uzman olanlar bu ismin sadece zat-ı ilahiyye has olduğunu ifade eder. Mana olarak “her çeşit eksiklik veya kusurdan münezzeh olan” anlamına geldiğini beyan ediyorlar.

Kuddus ismi her türlü hatadan uzak, asla gaflette olmayan, acizlikten uzak her türlü eksiklikten uzak olan tüm kamil sıfatları üzerinde barındıran demektir. Yani Allahu Teala hazretleri her türlü ayıptan, kusurdan ve ihtiyaçtan uzaktır. Her türlü eksiklik, leke, pas, kir ve noksanlıktan son derece temiz olandır.

Bizler hem aciz hem fakir kimseleriz. Hata ederiz, unutur, yanılırız ve gaflete de düşebiliriz. Gerek bedeni gerek ruhi yönden de eksikliklerimiz pek çoktur. Şu hayatta hiçbir şeyi elimizde tutamıyoruz, çıkıp gidiyor hatta aldığımız nefes bile durmuyor durduramıyoruz.

İlginizi Çekebilir:   Yatsı Namazı Nasıl Kılınır? Yatsı Namazı Kaç Rekatır?

Tüm mahlukatın yaratıcısı ve en güzel isimlerin sahibi olan yüce Allah (c.c.)ise şüphesiz eksikliklerden münezzehtir. Ve bizdeki gibi acz ve fakr onda asla yoktur ki kainattaki intizam ve mizan buna şahittir.

Yani kısaca bütün kâinat bütün güzelliğiyle ve mükemmelliğiyle Allah’ın hem kemaline hem Kuddüs ismine bir ayna olmuştur.

Kuddus İsmi Kuranda Geçiyor Mu?

El-Kuddus ismi şerifi Kur’an-ı Kerîm’de 2 yerde geçmektedir. Haşr Sûresi 23. ayet ve Bakara Suresi 30. ayetlerde geçmektedir.

Kuddüs İsmi Fazileti

Allahın güzel isimleri içinde bulunan bu ismi “Yâ Kuddûs” diyerek çekmeliyiz. Hem inanarak hem samimi bir şekilde zikrine devam bir kimseye bu ism-i şerîfin tecellileri ihsan edilir. Bu zikirle kişinin ahlakı güzel olur, kötü ahlaktan ve davranışların beri olur.

Bu mübarek ismi ruh ve sinir hastaları okumaya devam ederler ise (biiznillâh) şifaya vesile olmaktadır. Kötü huylar temizlenerek güzel ahlaka vesile olur. Kalbi temizlenir ve nurlarla dolar.

Bu isminin zikrine devam eden kimse Allah’a yaklaşır, onun himayesine girer ve her yerde adından hayırlarla övgüyle söz edilen biri olur.

İlginizi Çekebilir:   Salih Peygamber Kısaca Hayatı

Özellikle Cuma geceleri okunması çok faziletli olup korku ve vesveselerden, nazar ve hasetten muhafaza eder.

Kuddus isminin zikrine devam eden temiz olur. Her türlü şehevi arzulardan, yüz kızartıcı suçlardan ve kusurdan temizlenir.

Bir Dua

Ya Allah Ya kuddus senin noksan sıfatların yoktur. Her şeyi maddi ve manevi temizleyen sensin. Bizi de her türlü pislikten ve kötü huylardan temizle ve ahlakı aliyeye vasıl eyle. Ey rabbimiz sen bizlere Rahman ve Rahim isimleri hürmetine rahmet ihsan eyle. Amin. Melik ismi şerifi hakkında bilgiler almak linke tıklayınız.

Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
  • Abdurrahim Açıkgöz says:

    Allah’ım kuddus ismi hürmetine günahlarımızı hatalarımızı kusurlarımızı bağışla tutmuş olduğumuz oruçlarımızı yapmış olduğumuz ibadetlerimizi hayır ve hasenatlarımızı kabul eyle amin

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir