Peygamberimizden Kıssalar

admin 164 Görüntüleme
5 Dk. Okuma süresi

Peygamberlerimiz tebliğ vazifesini yaparken bazen bizlere ibret olacak kıssalar da anlatmıştır. Bu yazımızda peygamberimizden kıssalar olarak küçük bir hikaye anlatacağız.

Hz. Peygamber’in (sallallahu aleyhi ve sellem) bizlere bildirdiği ibret verici, yol gösterici pek çok güzel kıssa da bulunmaktadır. Kıssaların temel amacı ibret almak ve ders almaktır. Kıssalarda dinleyiciye olumlu ve olumsuz modellemeler yapılarak erdemlere ve ahlaki olgunluğa teşvik edilirken kötülüklerden sakındırma amacı vardır.

Peygamber Efendimizin Öğüt Verici Hikayeleri

Peygamberimizden Kıssalar olarak Hz. Ömer’in oğlu İbnu Ömer (mealen) şöyle rivayet ediyor. Hz. Peygamber ( s.a.v ) efendimiz bir vakit sahabe arkadaşları ile beraber oturuyordu. Sahabelere dini konuları anlatıyor ve onları irşad ediyordu. Bu konuşmalar esnasında bir ara sözünü mağaradaki üç arkadaş hikayesine getirerek şu dini kıssayı anlattı.

Mağaradaki 3 Arkadaşın Hikayesi

Bir vakit üç arkadaş birlikte yolculuğa çıktılar. Gece olmuştu hem dinlenmek hem de uyumak için bir mağaraya sığındılar. Onlar mağaraya girdikten kısa bir süre sonra dağdan kopup gelen büyük bir kaya parçası mağaranın kapısını kapattı.

Onlar kendi kendilerine dediler ki “Burada sesimizi duyacak kimse de yoktur. Çaresiz bir şekilde ölümü bekleyeceğiz” O zaman içlerinden biri dedi ki “Allah için yaptığımız iyilikleri salih amelleri anlatalım onları şefaatçi ederek dua edelim. Bizleri ancak Allah kurtarabilir, dedi.

Bunun üzerine aralarından biri söz alarak şöyle dedi. Benim ihtiyar bir annem ve babam vardı. Onlara her zaman iyilikle muamele ettim. Anne ve babamın karınlarını doyurmadan ne hayvanlarıma ne de çocuklarıma bir şey yedirmezdim.

İlginizi Çekebilir:   Ders Veren İbretlik Hikayeler Berissanın Hikayesi

Bir zaman odun toplamak için uzaklara gitmiştim. Gece geç saatlerde eve geç dönmüştüm. Eve girdiğimde onlar uyumuşlardı. Hemen akşam yemeklerini hazır ettim. Ama onar uyudukları için uyandırmak istemedim. Elimde yemek olduğu halde uyanmalarını bekledim. Öyle ki bu şekilde sabah oldu.

Çocuklarım ise açlıktan sesler çıkarıyorlardı. Bunu işitmeme rağmen annem ve babam uyanıncaya kadar çocuklarıma da bir şey vermeyi kendimce hoş görmedim.Nihayette annem ve babam uyandılar. Hemen akşamdan hazırladığım yemekleri yedirdim. Ey Allah’ım şayet bunu yalnızca senin rızan için yapmışsam bizi bu mağaradan kurtar, dedi ve taş biraz açıldı. Lakin açılan yerden çıkmak mümkün görünmüyordu.

İkincisi kişi şöyle dedi. Allah’ım benim amcamın bir kızı vardı. Ben onu çok seviyor ve onunla evlenmek istiyordum. Ama teklifimi kabul etmedi. Aradan biraz zaman geçtikten sonra müthiş bir kıtlık oldu. Amcamın kızı bana geldi ve kendilerine yardımda bulunmamı talep etti.

Servetim oldukça fazlaydı. Ondan kendisini bana teslim ederse yardım edebileceğimi söyledim. Kız çaresiz kabul etti. Ben de ona hem altın verdim hem istediklerini verdim. Daha sonra tam o kötü işi yapacakken kız bana Allah’tan kork! dedi. Bu söz bana ağır geldi ve çok sevdiğim o kızdan uzaklaştım. Ona kötülük yapmadığım gibi verdiklerimi de kendisine bağışladım. Ey Allah’ım şayet bunu senin rızan için yapmışsam bizi buradan kurtar, dedi. Bu dua üzerine taş bir miktar daha açılmıştır. Ama yine de çıkılacak kadar değildi.

İlginizi Çekebilir:   Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri Kimdir?

Üçüncü arkadaş ise şunları söyledi. Bir zaman yanımda ücretli işçi çalıştırıyordum. Çalışanların ücretlerini tam ödedim. Ancak birisi vardı ki ücretini almadan ortadan kayboldu. Bende onun kalan parasıyla bir inek ve bir koyun aldım. Zamanla inek ve koyunları çoğalarak bir sürü haline geldi.

Bir vakit sonra işçi bana gelerek ücretini istedi. Ben de ona şu gördüğün sürü senindir. Hepsini al götür dedim. O adam hayret ederek bana benimle alay etme, dedi. Ben de ona seninle alay etmiyorum ve gerçeği söylüyorum, dedim. Bu sözler üzerine adam sürüyü alıp götürdü. Ey Allah’ım şayet bu işleri senin rızanı kazanmak için yaptıysam bizleri bu beladan kurtar dedi. Bunun dua üzerine mağarayı kapatan taş mağara ağzından tamamen çekilmiştir. Onlar da oradan çıktılar. (Buhari Enbiya 50)

Kıssadan Hisse

Peygamberimizden kıssalar olarak geçen bu kıssada anne ve babaya hürmet etmek ve onların hukukuna riayet etmek, insanların iffetlerini korumak ve başka insanların hakkına riayet etmek, hileye yer vermemek ne derce önemli olduğunu görüyoruz. Elbette bu amelleri makbul kılan, onların ihlasla yani Allah’ın rızası için yapılmış olmasıdır.

Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
  • vorbelutr ioperbir says:

    Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thank you so much!

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir