Kanuni Biz Seni Uyanık Bilirdik Kadın

admin 391 Görüntüleme
2 Dk. Okuma süresi

Biz seni uyanık bilirdik diyen yaşlı bir kadın ile Kanuni arasında geçen gerçekten güzel ve ibretlik bir hikayeyi nalatıyoruz. Bu hikaye kul hakkına oldukça riayet eden ve bu titizliği ile Kanuni lakabını alan Kanuni Sultan Süleyman’ın hikayesidir.

Biz seni uyanık bilirdik isimli hikayemizin kahramanı bu zat Batılılarca Muhteşem Doğuda ise adil yönetimiyle Kanuni olarak biliyor.  Kanuni Trabzon’da doğdu. Babası Yavuz Sultan Selim annesi ise Hafsa Hatundur. 

Kanuni olarak meşhur olmasının sebebi yeni kanunlar icat etmesinden değil mevcut kanunlara sımsıkı sarılmasından ve takip etmesinden ve adalet kavramından gelmektedir. Osmanlının hakimiyetin zirveye çıktığı dönem bu dönemdir.  46 yıl gibi uzun bir dönem tahta kaldı.

Aynı zamanda şair olan Sultan Süleyman hasta olmasına rağmen 1566 yılında on üçüncü ve son seferi olan zigetvar seferine çıkmış, ancak bu sefer beklenenden uzun sürmüş, kuşatmanın son günlerde hastalığı sebebiyle orada vefat etmiştir.

Adalete olan düşkünlüğü ile bilinen ve hayatında geçen ibretlik bir hikayeyi anlatıyoruz. Osmanlıca’sını da yazı içinde hem matbu hat hem rika hattı ile yazarak sizin istifadenize sunuyoruz.

İlginizi Çekebilir:   Hazreti Rabia kimdir? Kıssaları Nelerdir?

Kanuni’den Bir Kıssa

İstanbul’da kenar semtlerin birinde oturan yaşlı bir kadıncağız, padişahın huzuruna çıkmak istediğini saraydaki görevlilere haber etmiş. 

Bunun üzerine sultanın karşısına çıkarılmış. Yaşlı kadıncağız:  Evinin soyulduğunu ve bu olaydan da padişahın sorumlu olduğunu söyleyerek, şikayette bulunmuş. Bunun üzerine sinirlenen Kanuni:

Bana bak kadın, sen niçin bu kadar derin uyku uyudun da evinin soyulduğunu duymadın? deyince, yaşlı kadıncağız: 

Padişahım! Kusura bakma, biz seni uyanık bilirdik, onun için evimizde rahat uyuyorduk der. Bu cevap üzerine Kanuni utanarak:

Haklısınız diyerek, yaşlı kadıncağızın çalınan mallarının bedelini maliyeden değil kendi malından öder.

İşte böyle merhametli ve adaletli bir padişah idi. Öyle ya filmlerde anlatılan padişah nerede bu şekilde anlatılan edep sahibi ve ömrü at üstünde savaş meydanlarında geçen Kanuni nerede? Allah Rahmet Eylesin. Selametle kalınız. Yukarıda geçen metninin Osmanlıca matbu hat ve rika hat ile yazılışını aşağıda bulabilirsiniz.

Biz Seni Uyanık Bilirdik Matbu hat

 

Biz Seni Uyanık Bilirdik Rika Hat

İncili çavuş Adama göre adam isimli gülümseten olayı okumanızı tavsiye ederim. Allah’a emanet olun vesselam. Desteklerinizi bekleriz her daim inşallah. 

İlginizi Çekebilir:   Somuncu Baba Kimdir?
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir