Osmanlıca Rika Okuma Metni – 2

admin 73 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

Osmanlıcanın el ile yazılmasının karşılığı olan rika hattı herkesin bilmesi gereken bir hat çeşididir. Bu yazımızda Rika hat ile yazılmış bir Rika okuma metni paylaşıyoruz.

Rika hattında yazım hızını arttırmak için gözlü olan harfler kapanmış. zülfeleri ve kavisleri azalmış, dişli olan harfler düz olarak yazılmış, iki ve üçlü noktalar birleşerek tek nokta haline gelmiştir. Ayrıca yine hızı arttırmak için bazı harflerin noktaları keşide yani kuyruk şeklinde yazılmıştır. Bu hattı öğrenmek için  Rika Hattı Temel Dersleri için linkine tıklayarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Aşağıda rika hat ile yazılmış güzel bir rika okuma metni yazdık istifadenize sunuyoruz.

Osmanlıca Rika Metinler

rika okuma
rika okuma

Günümüz Türkçesi ile;

Hiç hayallerinizden sıfır aldınız mı?

Bu hikaye bir çiftlikten diğer bir çiftliğe, bir yarıştan diğer bir yarışta koşarak atları terbiye etmeye çalışan gezginci bir at terbiyecisinin genç oğlunu anlatır. Babasının yaptığı iş sebebiyle çocuğun eğitiminde kesintiler olmuştu.

Çocuk orta ikinci sınıfta iken hocası ondan büyüdüğünde ne olmak ve ne yapmak istediği konusunda bir kompozisyon yazmasını istedi. Çocuk gece boyunca hemen hemen hiç uymadan bütün gece günün birinde bir at çiftliğine sahip olmayı hedeflediğini anlatan sekiz sayfalık bir kompozisyon hazırladı. Hem hayalini en ince ayrıntılarına varıncaya kadar anlattı.

İlginizi Çekebilir:   Osmanlı Türkçesi Nedir? Osmanlıca mı? Osmanlı Türkçesi mi?

Üstelik hayalindeki iki yüz dönümlük çiftliğin krokisini bile çizdi. Krokide yapıların, ahırların ve koşu yollarının yerlerini dahi gösterdi. Ayrıca krokide iki yüz dönümlük arazinin üzerine oturacak bin metrekarelik evin ayrıntılı planını da gösterdi.

Ertesi gün oldu ve hocasına yedi sayfalık ödevini sundu. Bir yandan da bu ödev tam kalbinin sesiydi diyordu. Aradan iki gün geçti. Hocasından ödevini geri aldı. Ödevin üzerinde kırmızı bir kalemle yazılmış kocaman bir sıfır ve “Dersten sonra beni gör” notu vardı.

Çocuk “Neden sıfır aldım?” diye merakla hocasına sordu. Hocası “Bu ödev senin yaşında bir çocuk için gerçekçi olmayan bir hayal” dedi. Zira “Paran yok. Hem gezginci bir aileden geliyorsun. Kaynağınız dahi yok. At çiftliği kurmak için büyük paralar lazım. Öncelikle araziyi satın alman lazım. Binalar yapman ve içine hayvanlar da alman gerekiyor. Bütün bunları başarman imkansız” dedi. Sonra ekledi: “Şayet  ödevini daha gerçekçi hedeflerle belirler sonra yeniden yazarsan, o zaman notunu yeniden gözden geçiririm.” Dedi.

Çocuk evine döndü. Uzun uzun düşündü. Sonra babasına danıştı. Babası “Oğlum bu konuda kararını kendin vermelisin. Neticede bu senin hayatın için oldukça önemli bir seçim.” Çocuk yaklaşık olarak bir hafta kadar düşündü. Sonra ödevinde hiçbir değişiklik yapmadan hocasına geri götürdü. Ona “Siz verdiğiniz notu değiştirmeyin” dedi. “Ben de hayallerimi.”

O orta iki sınıf öğrencisi bugün iki yüz dönümlük bir arazi üzerinde bin metrekarelik bir çiftlikte oturuyor. Ve yıllar önce yaptığı ödev şöminenin üzerinde çerçevelenmiş asılı olarak.

İlginizi Çekebilir:   Osmanlıca Okuma Metinleri - 3

Evet arkadaşlar ara ara bu şekilde rika hat ile yazılmış uzun metinleri sizlerle paylaşacağız. Zira internette rika hat ile yazılmış uzun Rika okuma metni bulmak oldukça zor. Bu noktada yapmış olduğumuz çalışmalara sizlerden yorum yaparak ve çeşitli şekillerde desteklerinizi bekliyoruz.

Bu makaleyi paylaş
3 İnceleme
 • Rukiye says:

  Böyle güzel konulu okuma metinleri kolaylıkla okuyoruz

  Pratik yapmamış oluyoruz okuma becerimizide gelişiyor

  Teşekkür ediyorum…

  Yanıtla
 • Sema says:

  Demek ki neymiş hayallerinden asla vazgeçme…

  Yanıtla
 • Talat says:

  Meraklısı için büyük bir nimet. Teşekkürler.

  Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir