Osmanlıca Teknoloji Haberleri

admin 439 Görüntüleme
4 Dk. Okuma süresi
Osmanlıca Teknoloji Haberleri

Osmanlıca teknoloji haberleri yazmak istediğim bir yazı idi. Bu yazımızda günümüz teknolojilerinin Osmanlıca eğitim ve öğretime nasıl ve ne ile katkı sağladıklarını inceleyeceğiz?

Osmanlıca teknoloji haberleri konulu yazımız için bu alanda çalışmaları olan ve yayınlanan uygulamalardan bahsedeceğiz.

Osmanlıca Klavye

Bilgisayarların ayrılmaz bir parçası olan klavyenin Osmanlıca versiyonu olması gayet güzel bir şey. Bu fiziki klavyede tuşlarda hem Osmanlıca harfler var hem de Latince q klavye var. İstenirse sadece Osmanlıca harflerinin bulunduğu klavyede mevcut. Almak için buradan ulaşabilirsiniz.

Bununla beraber benim almaya imkânım yok diyorsanız sitemizin Osmanlıca Dokümanlar menüsünde bulunan Osmanlıca klavye yazılımını ister f klavyeyi ister q klavyeyi indirerek mevcut klavye ile de Osmanlıca yazılabilir. Unutmayalım ki yazmak için aynı zamanda Osmanlıca Kursu menüsünde anlattığımız kuralları bilmek gerektir.

Osmanlıca çeviri

Belki de Osmanlıca teknoloji haberleri dediğimizde en önemli haberlerden bir de bu uygulamadır. Herkes kuralları kaideleri bilerek yazamıyor idi işte bu uygulama ile Latince yazdığınız kelimeler otomatik olarak Osmanlıca yazılıyor. Uygulama yapımcısı Zafer Şık uygulamayı şöyle açıklamış.

İlginizi Çekebilir:   Alemdar Mustafa Paşa Çeşmesi

“Latince harfli Türkçe bir metni Osmanlı Türkçesi dediğimiz Osmanlıcaya çeviren bir programdır. %90 civarında başarılı çevirme potansiyeline sahiptir. “Uygulamaya Google Play’dan bu linkten ulaşabilirsiniz. Uygulamanın maalesef Apple versiyonu bulunmamaktadır. Umarız oraya da en kısa sürede gelir.

Osmanlıca Lügat

Osmanlıca dediğimiz zaman olmazsa olmaz lügattir. Lügat bizim hem kelime dağarcığımızı genişlettir, bununla daha güzel cümleler kurarız hem düşünme ve tefekkür dünyamız dahi genişler. Lügat programı ile ilgili Google Play’da ve Apple Store’da çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. İnceleyerek bir tanesini telefonumuza kurarak ihtiyacımız olan kelimelerin anlamlarına ulaşabiliriz.

Osmanlıca İmla Kılavuzu

Osmanlıca Teknoloji Haberleri içinde önemli bir haberdir bu imla kılavuzu. Osmanlıca yazıyorsak en büyük ihtiyaçlarımızdan biri de imla kılavuzudur. Her ne kadar kelimeleri yazıyorsak da nasıl yazıldığını bize gösteren bir kılavuz her zaman lazım. Çünkü Osmanlıca içinde bulunan Arapça ve Farsça kelimeler için elzemdir. Google Play’da burada bulanan linkten imla kılavuzuna ulaşabilirsiniz.

Eğer isterseniz de fiziki yani kitap olarak burada bulunan linkten satın alabilirsiniz.

Osmanlıca Teknoloji Eğitim Uygulamaları

Osmanlıca öğren sitesinin uygulamaları

Osmanlıca Teknoloji Haberleri olarak sitemizin yaptığı uygulamalar ile devam edelim. Bu alanda elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

Şu an  Google Play’da Osmanlıca 1. Kur ve Osmanlıca 2. Kur bulunmaktadır. Bu uygulamalar ile Osmanlıca öğrenebilir ve 2. Kur ile yazmak noktasında Türkçe kaideleri öğrenebilirsiniz. 1. kur ile ilgili temel dersler olarak yeni bir çalışmamız devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir:   Hattı Hümayun Nedir?

Aslında proje bazlı harfler ile ilgili, Osmanlıca güzel sözler ile ilgili, Osmanlıca isimler, Lügat ve Osmanlıca oyunlar ile ilgili projelerimiz var. İnşallah zamanla ve imkanlarımız el verdiği ölçüde bu projeleri hayata geçirmek istiyoruz. Bu noktada dualarınız bekleriz.

Osmanlıca Elifba

Google Play’da bulunan ve harfler ve basit kuralların verildiği bu programı da tavsiye ederim. Programa buradan ulaşabilirsiniz.

Osmanlıca Görüntülü Dersler

Osmanlıca Youtube Kanalı içinde bulunan temel Osmanlıca derslerini ve temel rika derslerini izleyerek kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Derslerimiz 2. Kur derslerine devam edecektir. Eğitim kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Site olarak gerek android alanında gerek apple alanında ve bilgisayar alanında çeşitli projelerimiz var. İmkanlarımız arttıkça inşallah bunları hayata geçirerek Osmanlıcaya destek olmak istiyoruz. Osmanlıca Teknoloji Haberleri şimdilik bu kadar Selam ve dua ile..

Osmanlıca öğrenmek ister misiniz? Oldukça kolay bir şekilde anlatılan ve 8 derste öğrenebilirsiniz.

Osmanlıca nedir veya Osmanlıca hakkında soru cevap yazımıza linkten ulaşabilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir