Osmanlıca Rika Okuma Metni -1

admin 173 Görüntüleme
2 Dk. Okuma süresi

Osmanlıcanın el ile yazılmasını ifade eden rika hattı herkesin bilmesi gereken bir hattır. Bu yazımızda Rika hat ile yazılmış bir Rika okuma metni paylaşıyoruz.

Rika hattı hızlıca yazıldığı için harfler bitişik şeklindedir. Harfler düz ve kısa olmasından kaynaklı hızlı yazılmaya ve birbirine bitiştirmeye uygundur. Hızlı bir şekilde ve kolayca yazılma ihtiyacını karşıladığı için, harfler yazılırken ayrıntısı görmezden gelinmiştir.

Hızlı yazımı kolay etmek için gözlü olan harfler kapanmıştır. Zülfeleri ve kavisleri azalmış, dişli olan harfler düz olarak yazılmış, iki ve üçlü noktalar birleşerek tek nokta haline gelmiştir. Ayrıca yine hızı arttırmak için bazı harflerin noktaları kuyruk şeklinde yazılmıştır. Rika Hattı Temel Dersleri için linke tıklayarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Rika okuma metni

Günümüz Türkçe’si ile;

Bir haftanın yorgunluğundan sonra, pazar sabahı kalktığında keyifle eline gazetesini alan Mustafa gün boyunca miskinlik yapıp evde oturacağını düşünüyordu.
Tam bunları hayal ederken küçük oğlu koşarak geldi ve parka oyun oynamaya ne zaman gideceklerini sordu.
Babası oğluna söz vermişti. Onu bu hafta sonu parka götürecek ve oyun oynayacaklardı. Ancak hiç dışarıya çıkmak istetemiyordu. Bunun için de bir bahane uydurması gerekiyordu.
Birden gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritasını gördü. Dünya haritasını küçük parçalara ayırarak oğluna uzattı. Oğluna şayet bu haritayı düzeltebilirsen seni parka götüreceğim! dedi.
Sonrada “Oh be kurtuldum! En iyi coğrafya öğretmenini dahi getirsen bu haritayı mümkün değil düzeltemez!
Aradan on dakika geçmedi ki oğlu babasının yanına koşarak geldi. “Babacığım işte haritayı düzelttim. Şimdi parka gidebiliriz.” dedi.
Babası önce inanmak istemedi ve haritayı görmek istedi. Gördüğünde ise hayretler içinde kaldı. Oğluna bunu nasıl başardığını sordu.
Çocuk ise şu ibretlik açıklamayı yaptı. “Verdiğin haritanın arkasında bir insan resmini gördüm. İnsanı düzelttiğim zaman dünya kendiliğinden düzelmişti.”

İlginizi Çekebilir:   Osmanlıca Okuma Metinleri

Ara ara bu şekilde rika hat ile yazılmış uzun metinleri sizlerle paylaşacağız. Zira internette rika hat ile yazılmış uzun Rika okuma metni bulmak oldukça zor. Bu noktada yapmış olduğumuz çalışmalara sizlerden yorum yaparak ve çeşitli şekillerde desteklerinizi bekliyoruz.

Bu makaleyi paylaş
16 İnceleme
 • Rukiye says:

  Rika hat Osmanlıcayı öğrenme sürecinde sıkça karşılaştığımız bir durum okuyacak metinler bulamamak, böyle uzun metinler okumamız motivasyonumuzu arttırıyor… Güzel bir örnek metin, emeğinize sağlık…

  Yanıtla
  • FCan says:

   Evet bir o kadar da anlamlı bir hikayecik.

   Yanıtla
 • Nur says:

  Güzel bir anlatımla güzel bir Osmanlıca metinleri uğraş ve emekleriniz için sağolun .

  Yanıtla
  • FCan says:

   Aynen Allah razı olsun emek verenlerden

   Yanıtla
   • Nazlı uçar says:

    Çok ilgili bir hocamız var. Ders anlatımı da yardımcı olması da mükemmel amacı sadece bişeler öğretmek derslerine katılmak nasip oldu ne mutlu tekrardan teşekkür ederim hocam

    Yanıtla
  • Rümeysanur says:

   Güzel Bir metin Rika olarak böyle uzun metinleri bula bilmek güzel

   Yanıtla
 • Esin says:

  Çok manidar ve etkileyici bir yazı, rika metin olması ayrı bi güzel devamını bekleriz inşallah.

  Yanıtla
 • FCan says:

  İnsan düzeltildiğinde dünya kendiliğinden düzeliyorsa işe en evvel kendimizi düzeltmekten başlayalım…

  Yanıtla
 • Ayşe says:

  Çok güzel bir metin böyle osmanlıca metinler bulabilmek oldukca zor elinize emeğinize sağlık.teşekkürler

  Yanıtla
  • Gülseren says:

   Güzel bir metindi, “Dünyayı Değiştirmek İçin”.
   Hem Rika Hattı ile yazılmış güzel bir metin, hem de ana fikir anlamında güzel bir yazı.
   Bu güzel çalışnalarınız için tebrik ediyorum.

   Yanıtla
 • Mine says:

  Metinler anlamlı ve düşündürücü Osmanlıca öğrenmemiz ve pekiştirme açısından oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum.

  Yanıtla
 • Talat Doğan says:

  Rika öğrenmek benim için çok değerli bir olay. Dedem el yazmalarını başkasına verirken çocuk aklımla içim acımıştı. Aileden kimse okuyamadığı için diye sitemli bir konuşma yaptı. O gün bugündür Rika okuma merakım vardı. Allah razı olsun hocamdan bu uktemi yaşattığı için. Artık okuyabiliyorum.

  Yanıtla
 • Hülya Kapkıner says:

  Osmanlıca yazı karakterlerini öğrenmek için çok geç kaldım ama zararın neresinden dönersen kardır demişler .Köklerimize tutunmak sağlam kalmanın ayakta kalabilmenin yoludur Osmanlıca’yı öğrenmek Ecdadımıza olan borcum , öğrenme gayretim ise soyumdan gelecek olanlara mirasım olsun. Böylesine güzel işler yapanlardan ,bu okuma metinlerini hazırlayıp yayınlayanlardan Rabbim razı olsun. Ellerinize emeğinize sağlık, başarılarınızın ve gayretinizin artarak devam etmesini temenni ederim

  Yanıtla
 • Rahmet. says:

  Osmanlıca öğrenmek benim hayalim idi ve iyiki hocamızla tanıştık. Çok çabuk öğrenebildim hocamiz sayisinde. Rika hattını bu kadar kolay öğrenebileceğimi hiç düşünmedim. Bu güzel metinlerin ve kaynakların devamını bekleriz inşallah.

  Yanıtla
 • Hacer Berberoğlu says:

  Anlayana Ders niteliğinde bir Metin herşeyden önce insanın kendini değiştirmesi lazım etrafımızdaki insanlara örnek olabilmek için yazı çok güzel düşünülmüş Allah razı olsun

  Yanıtla
 • Neslihan says:

  Hikayeleri çok beğendim. Hem okumamızı pekiştiriyoruz hem de bir şeyler öğreniyoruz.

  Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir