Yola çıkarken Okunacak Dua Yolculuk Duası Nedir?

admin 286 Görüntüleme
4 Dk. Okuma süresi

Dualar hayatımızın her alanında vardır. Uyanınca, yatmadan, bir işe başlarken ve yola çıkarken yolculuk duası gibi dualar yaparız. Zira yaptığımız dualar kendimizi iyi hissettirir. Moral verir.  

Peki yola çıkarken veya araca binerken okunması gereken yolculuk duası nedir? Eskiden yolculuk meşakkati vardı. Şimdilerde o meşakkat o kadar yok ama trafik kazaları var. Sıkıntılar zorluklar devam ediyor.  Yani duaya olan ihtiyacımız devam ediyor.

Yolculuk Adabı

Hz. Peygamber hicret etmek, gazalara katılmak ve benzeri şekillerde çeşitli yolculuklar yapmıştır. Elbette bu yolculuklarda dikkat ettiği önemli noktalar yaptığı yolculuk duası bulunmaktadır. Bizlerde bu hususlara dikkat edebiliriz.  

Hz. Peygamberin yolculuklara genelde perşembe günü çıktığını görüyoruz. Perşembe günü haricinde de yolculuklar olmakla beraber azdır. İslam alimleri bunu amellerin Allah’a arz edildiği gün olması ve cennet kapılarının açıldığı gün olması noktasında değerlendirmişlerdir.

Yolculuğa imkan nispetinde erken çıkarak sabah serinliğinden yararlanmak isabetli olur. Bu hareketi şu hadisi şerif desteklemektedir. “Allah’ım! Ümmetimin (sabah) erkenden başladıkları işlerini bereketli kıl!” Hem Erken kalkan yol alır atasözü dahi bu hakikatı desteklemektedir.

İlginizi Çekebilir:   Peygamberimizin Annesi İle Birlikte Medineye Yolculuğu

Yolculuğa çıkacak olan kimse evinden çıkmadan evvel 2 rekat namaz kılması müstehaptır. Birinci rekatında Fatiha’dan sonra kâfirun suresi, ikinci rekatında da ihlas suresini veya birincide felak suresini ikincide nas suresini okuyabilirler.

Selam verince ayetel kürsü okunur. Çünkü kim evinden çıkmadan ayetel kürsü okursa dönünceye kadar ona hoşlanmayacağı bir şey isabet etmez denilmiştir. Yine yolculuğa çıkmak isteyen kimse düşmanından veya vahşi hayvanlardan korkarsa kureyş süresini okuduğu takdirde bütün kötülüklerden emin olacağı bildirilmiştir. 

Peygamberimizin Yolculuğa Çıkarken Okuduğu Ayet

Hz. Peygamber bir yolculuğa çıkacağı vakit hayvanı üzerine bindiğinde 3 kere tekbir getirirdi. Sonrasında Elhamdülillah diyerek Zuhruf suresi 13-14. ayetlerini okurdu. Mealen “Hamd Allah’a mahsustur münezzehtir. O (Allah) ki bunu bu vasıtayı (bineği) bize itaatkar kıldı, yoksa biz buna güç getirecek kimseler değildik. Ve şüphesiz biz gerçekten rabbimize dönecek olanlarız.”

Peygamberimizin Yolculuğa Çıkarken Yaptığı Dualar

Bu ayetleri okuduktan sonra şu şekilde dua ederdi. “Ey Allah’ım! Biz, bu yolculuğumuzda Sen’den iyilik ve takva, bir de hoşnut olacağın amellere muvaffak kılmanı isteriz. Ey Allah’ım! Bu yolculuğumuzu kolaylaştır ve uzağı yakın eyle! Ey Allah’ım! yolculukta yardımcım ol, geride kalan çoluk çocuğumun koruyucusu Sen’sin. Ey Allah’ım! Yolculuğun zorluğundan, üzücü şeylerle karşılaşmaktan ve döndüğümüzde malımızda, çoluk çocuğumuzda kötü şeyler görmekten sana sığınırız.” Hem yolculuğa çıkmadan aşağıdaki duayı da yaptığı rivayet edilmektedir.(İbni sünni 496)

İlginizi Çekebilir:   Sabah Namazı Nasıl Kılınır? Kaç Rekattır

Kazasız Belasız Yolculuk İçin Dua

yolculuk duası

Türkçe Okunuşu: “Allahümme bike esteinü ve aleyke etevekkelü, Allahümmezelilli suubete emri ve sehhil aleyye meşakkate seferi, verzugni minelhayri eksere mimma etlübü, vasrif anni külle şerrin, rabişrahli sadri ve yessirli emri. Allahümme inni estehfizuke ve estevdiuke nefsi ve dini ve ehli ve agaribi ve külle maenamte aleyye ve aleyhim bihimin ahiretin ve dünya, fahfazna ecmaine min külli suin ya kerimü”

Türkçe Meali: Ya ilahi yalnız senden yardım diler, yalnız sana güvenirim. Ya ilahi bu işimi ve yolculuğunu kolaylaştırır. Bana dinlediğimden fazla iyilik lütfen. Her türlü kötülüğü benden sav. Rabbim gönlüme genişlik ver işlerime kolaylık ver ya ilahi beni dinimi, ailemi, yakınlarımı, dünyada ve ahirette bize lütfettiği nimetlerin hepsini sana emanet ediyorum. Ey keremi bol rabbim bizi her türlü kötülükten koru.

Yola Çıkarken Okunacak Dua Diyanet

Yolculuk Duası Sübhanellezi – Bineğe Binerken Okunacak Dua

yolculuk duası

Yolculuk Duası Türkçe

“Hamd Allah’a mahsustur münezzehtir. O (Allah) ki bunu bu vasıtayı (bineği) bize itaatkâr kıldı, yoksa biz buna güç getirecek kimseler değildik. Ve şüphesiz biz gerçekten rabbimize dönecek olanlarız.” Ayrıca Rabbi Yessir duasıda okuyabiliriz.

Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
  • Abdurrahim says:

    Rabbim bizleri kazasız belasız yolculuklar yapmayı nasip eylesin. Sağsalim gideceğimiz yere ulaştırmayı nasip eylesin amin. Emeğiniz için teşekkürler hocam Allah razı olsun

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir