Yavuz Sultan Selimin Son Anları

admin 238 Görüntüleme
2 Dk. Okuma süresi

Kısacık iktidarında başarıdan başarıya koşan, toprakları 3 katına çıkaran ve ittihad-ı İslam için çalışan Yavuz Sultan Selimin Son Anları bu yazımızda yazdık.

Şehzadeliğinden beri hep planladığı büyük İslam birliği hayali, onun hayatının son zamanlarına kadar gayret ve mücadele içinde olmaya sevk etmiştir. Her daim rahatını ümmetin saadetli feda eden bir İslam kahramanını olmuştur.

Yavuz Sultan Selim Osmanlının en cesur ve gayretli padişahlarından bir tanesiydi. Bıkmadan usanmadan çalışarak devleti ve İslam birliği için çalıştı. 

Yavuz Sultan Selimin Son Anları

Tahtta kaldığı yılların hemen hemen tamamını seferlerde savaşlarda geçirdi. Hiç bir çile kendisini hiçbir zaman ona bezginlik ve yorgunluk vermedi. Yavuz Sultan Selim Han’ın son anlarını en yakınında bulunan arkadaşı nedimi  Hasan Can şöyle anlatmaktadır.

Hünkarın sırtında şirpençe ismi verilen bir çıban ortaya çıkmıştı. Bu çıban öyle ki kısa zamanda büyüdü adeta bir delik haline gelmişti. Öyle olmuştu ki yaranın içinden Yavuz’un ciğerini görebiliyorduk.

Koca Yavuz çok muzdarip idi.. Sanki yaralı bir Arslan gibiydi. Bu hali bir türlü kabullenemiyor hala askerlerine taktik ve talimat veriyordu. Yanına geldim. Bana dönerek “Hasan Can, bu ne haldir?” 

İlginizi Çekebilir:   Kanuni Biz Seni Uyanık Bilirdik Kadın

Hasan can ona artık dünya yolculuğunun sonuna gelindiğini ve ebedi hayatın başlangıcına ulaşılmış olduğunu sezdiğimden hüzünlenerek “Padişahım bundan sonra Allah ile beraber olmak zamanınız herhâlde!” dedim.

Koca sultan dönerek yüzüme hayret ile baktı ve “Hasan, Hasan! Sen beni bu vakte kadar kiminle beraber bilirdin?! Allah’a yönelmekte bir kusur mu gördün?” dedi.

Artık iyice yorulan ve başka alemlere dalmış olan Koca Sultan bana dedi ki Yasin suresini Oku. Nen okudukça o da tekrar ediyordu ta Selamun Gavlen Mirrabbir Rahim (Çok merhametli olan Rab’den bir söz olarak (kendilerine) “Selâm” (vardır). ayetini okuduktan sonra da ruhunu Rabbine teslim eyledi.

İşte hayatlarında her daim Allah ile beraber olanlar son nefeslerinde dahi böyle bir nimete mazhar olurlar. Bizler de Maşşalah Barekellah diyoruz. Allah hem ona hem o onun gibi olanlara rahmet eylesin. Mekanını cennet eylesin. Allah’a emanet olun vesselam.

Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
  • Hilal says:

    Amiiin. Nasıl yaşadilarsa öyle vefat etmişler 😢 cennet mekan ….

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir