18 Comments

 1. Merhaba,

  Öncelikle sitenizi cok begendigimi ve Osmanlica okumayi hemen hemen söktügümü ifade etmek isterim. Ben Almanyada yasiyorum ve dün bir Alman ilahiyatci arkadasimin evinde antika bir sehpa gördüm, sehpanin üzerinde metale isli osmanlica bir yazi vardi (farsca da olabilir ama hat osmanlicaya daha cok benziyor) Bu hatti kismen okudum ve adam sevincten havaya uctu. Ama malesef tam okuyamadik. Bunu size göndersem kendisine cok önemli bir güzel örnek olacak. Dini motifli bir yazi oldugunu düsünüyorum. Yardimlarinizi istirham ediyorum.

 2. Merhaba ek gelir sağlıyorum izin isteyecektim harfler için sizinle telefonda nasıl görüşme sağlayabilirim

 3. Merhaba, Testlere ve diğer dökümanlara ulaşmak istiyorum. Bir Devlet okulunda Osmanlıca derslerine girmekteyim. Ekstra Döküman elde etmek istiyorum. Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 4. üstadım merhabalar
  görme özürlü öğrenciler için ders kitabı çevirisi lazım yani latin alfabesiyle yazılması lazım bana nasıl yardımcı olabilirsiniz önerebileceğiniz yazılım, program neler var.

 5. söylemeyi unuttum kitaplar pdf olarak elimizde mevcut. dönüştürücü vb lazım tardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.saygılar

 6. Osmanlıca metin okurken bazen kelimede hangi harfin bulunduğunu tam olarak anlayamayabilirsiniz. Bazen harf silik olabilir veya metinde küçük noktalara benzer lekeler bulunuyor olabilir. Bu gibi yağdaylarda http://pauctle.com/osmtr adresindeki sözlüğü kullanabilirsiniz. Okuyamadığınız harf(ler)in yerine ? (soru işareti) koyarak arama yapabiliyorsunuz.

  1. Kalın ince karşılığı olan Osmanlıca harfler
   Aşağıda verilen Osmanlıca harfler karşılıklı kalın gece ise kalın olan ince hece ise ince olan tercih edilir. Kalan diğer harfler hem ince hem kalın olarak kullanılır.

   Harflerle ilgili makale de sanırım bir harf hatası olmuş
   Aşağıda verilen Osmanlıca harfler karşılıklı kalın GECE ise kalın ince hece ise ince olan tercih edilir. Derken hece yerine gece yazılmış

 7. Selamün Aleyküm
  Değerli Hocam devlet arşivlerinden aldığım 24 sayfalık eşkıya sorgulamalarını içeren rika metinler var İbadi oğlu Ali şahıs benim büyük büyük babam bir zamanlar eşkıya başıymıs onunla ilgili çok metin buldum bir kısını çevirttim sonradan bulduğum 24 sayfalık rika metinleri kaç tlye okursunuz acelem yok sizi sıkmam bir sürü tercüme ofislerinden fiyatlar aldım ama bana pahallı geldi siz ne kadarıya çeviri yaparsnız yardımcı olurmusunuz selamlar

Leave a Response