Şeyh Edebali Kimdir?

admin 297 Görüntüleme
4 Dk. Okuma süresi
Şeyh Edebali kimdir

Şeyh Edebali kimdir ve nerede yaşamıştır? Şeyh Edebali Osman Bey ile nerede ve nasıl tanıştı? Şeyh Edebali’nin Osman Bey’e yaptığı öğütler nelerdir? Türbesi nerededir?  Sorularının cevaplarını arayacağız.

Şeyh Edebali Hazretleri Osmanlı Devletinin manevi mimarlarındandır. 1206 yılında Karaman’da doğmuştur. Edebâli ilk eğitimini Karaman’da yapmıştır. Daha sonraları Şam’a giderek zamanın tanınmış hocalarından Sadreddin Süleyman b. Ebü’l-İz ve Cemâleddin el-Hasiri gibi alimlerden ilim tahsil etti.

Şam’dan geri geldiğinde ise tasavvufa yönelmiş ve Bilecik’te bir tekke kurarak halkı irşada başlamıştır. Zaviyesi devamlı insanlarla dolardı. Halkın ve fukaranın her türlü ihtiyacını karşılamaya çalışırdı.

Anadolu’da Moğol istilası başlamasıyla büyük bir karışıklık ve buhran içinde olan Müslüman ahalinin bu girdaptan necatı için büyük çabalar sarf etti.

O zamanlar gerek Osmanlı Beyliği’nin coğrafi durumu, gerekse insanların İslama olan hizmeti ve aşkı sebebiyle Şeyh Edebali Hazretleri yakınları ve talebeleriyle beraber Osmanlı mülküne yerleşti. Bütün gayret ve himmetini bu beyliğin maddi ve manevi büyüyüp gelişmesi için sarf etti.

Şeyh Edebali hem mutasavvıf olma hususiyeti vardır hem ilk Osmanlı kadısı ve müftüsü olma hususiyeti vardır. Birçok fakihi ile görüşmüş ve ders almıştır. Çok sayıda talebe yetiştirmiş olup onlardan birisi olan damadı Dursun Fakih şeyhten sonra Osmanlının ikinci müftüsü ve kadısı olmuştur.

İlginizi Çekebilir:   Osmanlıca Öğrenmek Kolay mı?

Şeyh Edebali Osman Bey ile Nasıl Tanıştı?

Şeyh Edebali’nin Osman Bey ile tanışması görüşmesi Bilecik’te olmuştur. Osman Gazi alimleri ve hocaları çok severdi aynı zamanda şeyhin zaviyesine giderek dini ve idari konularda her daim onun görüşlerine başvururdu.

Osman Bey’in Rüyası

Osman Gazi bir zaman Şeyh Edebali zaviyesinde konaklıyordu. Geceleyin rüyasında şeyhin göğsünden doğan bir Ay çıkarak kendi göğsüne girdiğini, bununla beraber göbeğinden bir ağaç çıktığını ve bu ağacın gölgesinin dünyada her yere yayıldığını, ağacın altından dağlar yükseldiğini ve her dağın altından da suların çıktığını gördü.

Osman Bey’in Şeyh Edebali’ye Damat Olması

Osman Gazi sabahleyin rüyasını Şeyhine anlattı. Şeyh “Allah sana ve senin neslinden olanlara padişahlık, sultanlık ihsan etti. Mübarek ola. Kerimem Malhun (Bala) Hatun da senin helalindir” der. Şeyhin rüyayı bu şekilde yorumlaması üzerine Osman Gazi Malhun Hatun ile izdivaç etti. Bazı rivayetlerde bu rüyayı Osman Bey’in değil babası Ertuğrul Gazi’nin gördüğü ve şeyhin Osman Bey ile evlenen kızının Rabia Hatun olduğu anlatılır.

Şeyh Edebali’nin Osman Bey’e Nasihatleri

Osman Gazi Bey’e verdiği nasihati hem meşhur olmuş hem günümüze kadar gelmiştir.

Şeyh Edebali nasihatleri

Şeyh Edebali’nin Sözleri

Geçmişini bilmeyenler geleceğini dahi bilemez.

Kişinin kuvveti bir vakit tükenir lakin bilgisi daima yaşar. Onun kapalı gözlerinden dahi içeriye girer onu aydınlığa kavuşturur.

İlginizi Çekebilir:   2. Abdülhamid Han Kimdir?

Çok bilmişle dost olma sen, zira o çok ve boş konuşur, kötü konuşur da üzülürsün. Aç gözlüyle dost olma zira o ikram etmez, kaide kural bilmez, doymak da bilmez üzülürsün.

Cahiller içindeki alim, zengin iken fakir düşen, saygın  iken itibarını kaybeden kişilere acırım . Biliniz ki, atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler.

Şeyh Edebali Hangi Tarikata Mensuptu?

Ebü’l-Vefâ el-Bağdâdî’den gelen bir bilgiye göre vefaiye tarikatına mensup idi. Şeyh Edebali aynı zamanda Ahi Teşkilatının fikir babası ve başıdır. Ahi kelime olarak kardeşim manasına gelir. Muhtelif meslek gruplarının bir araya getirilmesi, ustalaştırılması ve birlikteliği ifade eder ahilik.

Şeyh Edebali Türbesi Nerededir?

Şeyh Edebâli, hazretleri uzun bir hayatın akabinde 1326 tarihinde Bilecik’te vefat etmiştir. Adına Bilecik’te inşa edilen ahi zaviyesindeki türbeye defin edilmiştir. Bu yazının istifadeli olmasını temenni ederim. Selam ve dua ile.

Osmanlıca isim ve isminiz nasıl yazıldığını merak ediyorsanız linke tıklayınız.

Osmanlıca eğitim ister misiniz? Oldukça kolay bir şekilde anlatılan ve 8 derste öğrenebileceğiniz dersler sitededir.

Vesvese nedir nasıl kurtulunur? okumak için linke tıklayınız.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir