Çok kolay sen de öğrenebilirsin.

Sadrazam Ali Paşa Çeşmesi Kitabesi

0 44

Sadrazam Ali Paşa Çeşmesi  İstanbul Eyüp’te Çömlekçiler Caddesi ile Haydar Baba Caddesinin birleştiği yerde köşede bulunmaktadır. Çeşme iki yüzlü olup ön yüzünde üç satır halinde hazırlanmış kitabe vardır.

Sadrazam Semiz Ali Paşa tarafından miladi tarihle 1558 de yaptırılmıştır. Sadrazam Ali Paşa hoş sohbet ve şakacı olarak bilinirdi. Çeşme kesme taştan iki yüzlü olarak yapılmıştır. Akar çeşme olarak da bilinir. Kitabeli cephesi diğer cephesine göre daha yüksektir. Harika göze  hoş görünen bir çeşmedir. Ön cephe çeşmesi Hazreti Hüseyin’in, diğer taraftaki çeşmesi ise Hazreti Hasan’ın ruhu için yaptırılmıştır. Ecdad ne güzel düşünmüş değil mi? Allah ruhlarını şad eylesin. Allah onlardan ebeden razı olsun.

Çeşme hicri 1013 (1604) de tamir edilmiştir. En son Eyüp belediyesi tarafından 1994 yılında restore edilmiştir. Sadrazam Ali Paşa hicri 972 (1565) yılında vefat etmiştir. Mezarı Eyüp Sultan Türbesinin çıkışında sol tarafındaki hazirede bulunmaktadır. 

Sadrazam Ali Paşa Kitabesi ve yazılanlar aşağıdadır.

Dokuz yüz altmış altıda yapıp kazdırmamış tarih

Veziri azamı Sultan Süleyman’ın avni hemta

Hasan ile Hüseyin’in ruhi için hoş itmiş sebi

İki canibden akması ana şahittir de hakka

Bin on üç de bilip aslını didim Bülbüli tarih

Döküp mali bu zibâ çeşmeyi yapdın Ali Paşa

Hicri 966 (1558)

Tarih rakamı ise kitabenin orta kısmına yazılmıştır.

Kitabe nedir?

Tarihi bir eserin veya binanın ne zaman yapıldığı ne zaman tamir edildiği ve tarihi eser hakkında bilgilerin bulunduğu taştır. Kitabeler taştan olabildiği gibi mermer, çini, ahşap, maden vb. şeylerden de olabilir. Kitabeler ile ilgilenen ve konusu kitabeler olan ilime ise Epigrafi denir. Kitabelere aynı zamanda yazıt da denmektedir. Kitabeler bugün tarihçilerin ve arkeologların en önemli kaynak ve vesikaları konumundadır. Sitemizde bulunan 4. kur dersleri kitabeler hakkında bilgi vermektedir. 

İlginizi Çekebilir
Beyazıt Devlet Kütüphanesi Kitabesi

Değerli yorumlarız ile siteye destek verirseniz sevinirim. Allah’a emanet olunuz. Selametle kalınız.

Hoş geldin ya şehri ramazan adlı yazımızı okudunuz mu ? 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.