Sa’d Bin Ebi Vakkas Kimdir?

admin 963 Görüntüleme
7 Dk. Okuma süresi

Sa’d Bin Ebi Vakkas beni ümeyye kabilesinden olup 592 yılında Mekke’de doğmuştur. Henüz 17 yaşlarındayken İslamiyeti kabul etmiş ve cennetle müjdelenen on sahabeden biridir.

Sa’d Bin Ebi Vakkas (r.a.) savaşlarda okuyla attığını vuran ve yaptığı duaların kabul edilmesiyle bilinen sahabelerdendir.

Sa’d Bin Ebi Vakkas Hayatı Kısaca

sa'd bin ebi vakkas

Henüz 17 yaşında iken bir rüya gördü. Rüyasında karanlık bir yerde bulunuyordu. Birden parlak bir ay doğuyor o da aydınlanan yoldan gidiyordu.

O yolda ilerlerken Zeyd bin Haris, Hz. Ali ve Hz. Ebubekir’in de o yol da gittiğini gördü. Onlara hitaben “Sizler ne zaman buraya geldiniz? dedi. Onlarda cevaben” henüz yeni” dediler.

Bu rüyadan üç gün sonra Hz. Ebubekir ona İslamiyet’i anlattı ve onu Peygamberimizin (sav) yanına götürdü. Hz. Peygamber (sav) ile konuşan Sa’d Bin Ebu Vakkas Müslüman oldu.

Baba tarafından hem anne tarafından Hz. Peygambere akraba olan Sa’d Bin Ebi Vakkas Peygamberimizin (sav) dayısı idi. Bu durumu Hz. Peygamber (sav) “işte bu benim dayım böyle bir dayısı olan varsa bana göstersin” diyerek ona iltifat ederdi.

Sa’d Bin Ebi Vakkas Ailesi

Bu genç sahabenin annesinin ismi Hamne idi. Sa’d’ın Müslüman olması onun hiç hoşuna gitmemişti. Atalarının dinini bırakmasını hazmedememiş ve onu dininden vaz geçirerek yeniden putperestliğe geri döndürmek istiyordu. Planını yaptı ve şöyle dedi. “And olsun ki şayet Muhammed’in dininden dönmezsen, açlık ve susuzluktan ölünceye kadar bir şey yemeyeceğim. Sen de bu nedenle bir anne katili olarak herkesçe ayıplanacaksın.”

Bu vakte kadar Sa’d Bin Ebu Vakkas annesinin her dediğini yapmıştı. Ama artık iman etmiş ve bütün içtenliğiyle ona teslim olmuştu. Onun rızasını istiyordu.

Annesinin yanına gelerek “Ey anneciğim şayet 100 canın olsa ve her birini İslamiyet’i bırakmam için feda ersen de dinimden dönmem. Bundan böyle ister ye ister yeme.” dedi. Bu dirayetli duruş sonrası annesinin inadı bitti ve yemeğe içmeye yeniden başladı.

İlginizi Çekebilir:   Meleklerin Çeşitleri Meleklerin Görevleri – 4 Büyük Melek

Sa’d Bin Ebi Vakkas Hakkında Ayet

Hz. Sa’d Bin Ebu Vakkas ile annesi arasında yukarıda geçen bu olay yüce Allah tarafından Ankebut suresi 8. ayetinde mealen bir ölçü olarak şu şekilde geçmektedir. “Biz insanın anne ve babasına güzel davranmasını (iyilik etmesini) emrettik. Şayet onlar bilgin olmayan bir şeyi bana ortak koşman için seni zorlayacak olursalar, o vakit onlara itaat etme.”

Annesi oğlunu İslam’dan döndürmek için vazgeçmemişti. Bu sefer başka bir plan yaptı. Hz. Sa’d Bin Ebu Vakkas evde tek başına namaz kılarken komşusundan da yardım alarak birlikte kapıyı kapatarak onu eve hapsetmişlerdi.

Şirkin kasvetiyle kalbi katılaşan Hamne şöyle diyordu “Ya burada dininden dönersin ya da burada ölüp gidersin.” Bu sözler merhamet ve şefkatini yitirmiş bir anneyi gösteriyordu ve o öz evladına zulmetmekten çekinmiyordu. Lakin bu planında da başarılı olamadı.

Hamne oğlunu İslamiyet’ten uzaklaştırmak istiyor ama başaramıyordu. Hz Sa’d‘ın oğlu Amir de artık Müslüman olmuştu. Hamne bunu işitince Amir’in yakasından tuttu ve şöyle dedi. “Bu dini bırakmazsan şu hurma ağacının altında gölgelenmeyecek ve de yiyip içmeyeceğim.”

Bunu duyan Hz. Sa’d Bin Ebi Vakkas annesinin yanına gitti ve ona ” Anneciğim sakın cehennem ateşi durağın oluncaya kadar ne gölgelen ne de yiyip içeyim deme.” dedi. Bu sözler karşısında Hamne sustu ve başka bir şey diyemedi.

Sa’d Bin Ebi Vakkas Özellikleri

Müşrikler Müslüman olanlara ağır işkenceler yapılıyordu. Böyle bir vakitte Hz. Sa’d Bin Ebi Vakkas bazı Müslümanlarla beraber Mekke’de namaz kılıyorlardı.

Ebu Süfyan beraberinde birkaç müşrik yanlarına kadar geldi. Kıldıkları namazı küçümsedi ve bazı şeyler söylediler. Bir anda ortalık karıştı ve birbirlerine girdiler. Hz. Sa’d eline aldığı bir kemikle müşriklerden birinin başını yardı.

Bu beklenmedik hareketle bozulan Müşrikler bir anda cesaretlerini kaybederek dağıldılar. Hatta Müslümanlar onları kovaladılar. Böylelikle Hazreti Sa’d Allah yolunda kan döken ilk sahabe oldu.

Hz. Sa’d hem cömert hem dürüst bir insandı. Cennetle müjdelenen on sahabeden birisiydi. Hz. Muhammed Mustafa (sav) zamanında yapılan bütün gazalara iştirak etmiştir.

Sa’d Bin Ebi Vakkas Okçuluğu

Peygamberimizin yanından hiçbir vakit ayrılmadı. Bu mübarek sahabe ok atmakta çok maharetliydi. Attığı her ok hedefe isabet ediyordu.

İlginizi Çekebilir:   Musab Bin Umeyr Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgiler

Hem Sa’d bin Ebi Vakkas “Allah yolunda ilk ok atan sahabi” unvanına sahiptir. Okçuların başka bir ifade ile kemankeşlerin reisidir. Uhud savaşında 1000’den fazla ok attığı rivayet edilir. Bu nedenle Peygamber efendimizin büyük iltifatlarına mazhar olmuştur.

Saad Bin Ebi Vakkas Cennetlik Olma Sebebi

Uhud harbinde Peygamber Efendimize (sav) vücudunu siper etmişti. Müşriklere o kadar çok ok attı ki Allah Rasulü (sav) kimseye nasip olmayacak şu sözleri ona söylemişti. “Anam babam sana feda olsun ya Sa’d durma at”

Hz Ali Allah Resulünün (sav) “anam babam sana feda olsun” cümlesini Uhud savaşında sadece Hz. Sa’d Bin Ebu Vakkas için söylediğini ifade etmiştir. Öyle ki Uhud savaşı esnasında Sa’d ok attıkça Allah resulü şöyle diyordu. “Atılan bu ok senin okundur. Allah’ım dua ettiği vakit sa’d’ın duasını kabul et. Onun atışını okunu doğrult.”

Hz. Sa’d Peygamber Efendimizden aldığı bu dua ile kahramanlığı, cesareti, ok atmada ki mahareti ve duasının kabulü ile meşhur oldu. Onun duasından hem Müşrikler hem inananlar her zaman çekinmişlerdir.

İslam’a davetin gizli olduğu vakitlerde hem genç yaşından itibaren her zaman ömrünü İslam’a hizmet ile geçirmiştir. Hz Ömer’in (r.a.) hilafeti zamanında İran’a gönderilen ordunun kumandanlığını yapmıştır. Kadisiyye Zaferiyle İran’ı fethedip İslam topraklarına katmıştır. Bu nedenle ona İran Fatih’i unvanı verilmiştir.

Bir rivayette Hz. peygamber ashabı ile sohbet ederken dedi ki şimdi içeri girecek olan kişi cennetliktir. Bu sözden hemen sonra Sa’d bin Ebi Vakkas içeriye girdi. Bu durum üç gün arka arkaya cereyan etmiştir.

Sa’d Bin Ebi Vakkas Vefatı

Hicretin 55. Yılında Sa’d 85 yaşında iken Akik köyünde vefat etmiş cenaze namazını Mescid-i Nebevi’de zamanın valisi olan Mervan bin Hakem kıldırmıştır.

Sa’d Bin Ebi Vakkas Mezarı Nerede

Sa’d Bin Ebu Vakkas birçok sefere katılmıştır.  Şu an Gaziantep’te bulunan türbe o zamanlar Ziyaret Tepesi diye biliniyordu. Bu mübarek sahabe bu tepede karargah kurmuştur. Bizans orduları ile savaşarak zafer kazanmıştır. Burada bulunan türbe Hazreti Sa’d’ın makamıdır. 675 tarihinde Medine’de vefat etmiş ve kabri, Medine’deki Cennet’ül Baki mezarlığında bulunmaktadır.

Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
  • Abdurrahim says:

    Hz Sad bin Ebu Vakkas . Ne güzel bir sahabe ne güzel bir insan Rabbim bizlere de onun kıssasından örnek alan kullarından eylesin amin. Emeğiniz için teşekkürler hocam Allah razı olsun

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir