Sabah Namazı Nasıl Kılınır? Kaç Rekattır

admin 207 Görüntüleme
4 Dk. Okuma süresi
İçeriği Değerlendir

Namaz kılmak kulun yaptığı ibadetlerin başındadır. Bu ibadetlerden birisi olan sabah namazı nasıl kılınır? Kısaca herkesin anlayacağı bir şekilde anlatacağız.

Namaz biz Müslümanlara farz kılınmış, beş vakit olup birincisi sabah namazıdır. Namaz mana olarak ibadet etme, bağışlanmak dilemek ve yalvarmak anlamına gelir.  Sabah namazı nasıl kılınır, sabah namazı kaç rekattır, sabah namazı nasıl kılınır hangi dualar ve sureler okunur sorularına araştırarak cevap veriyoruz.

Sabah Namazının Önemi

Namaz

Günün ilk imtihanı ve ilk ibadetidir. Hz . Peygamber bir hadiste “Kim sabah namazını kılarsa, Allah’ın garantisi altındadır.” (Kütüb-i Sitte, 17/541) diyerek bu namazın öenemine dikkat çekmiştir. Bu bir Müslüman için büyük bir güç ve güven manasına gelir. Hem Namazını kılmakla şeytana karşı ilk başarısını kazanmış olur.

Yine başka bir hadiste sabah namazının önemi şu şekilde anlatılmıştır. “Sizleri atlılar kovalayacak dahi olsa sabah namazının iki rekat sünnetini terk etmeyin. O, dünyanın tamamından daha hayırlıdır.” demiştir. (Kütüb-i Sitte, 8/424) İslam halifesi Hz. Ömer şehit olmadan evvel yaralı halde iken bile sabah namazını kılmıştır. Diğer sahabe hayatları incelendiğinde her daim şükür ettiklerini ve namazı her şeyin öne koyarak yaşadıklarını görüyoruz.

Sabah Namazı Kaç Rekattır?

Nisa suresinin 103. ayetinde mealen “Namaz sizlere belli vakitlerde farz kılındı” demesiyle farz olan ve emir buyurulan namaz tüm ibadetlerin başındadır. Sabah namazı kaç rekat sorusu namaz kılmak isteyenlerin  çok sorduğu konulardandır. Evet sabah namazı 4 rekat olarak kılınır. Öncelikle 2 rekat sünneti daha sonra da 2 rekat farzı eda edilir.

İlginizi Çekebilir:   El Aziz İsmi Şerifi Anlamı ve Faziletleri

Sabah Namazı Nasıl Kılınır?

Sabah namazı kılınışı kadın ve erkek için aynı olup namaz kılmaya yeni başlayanlar için kılınışı adım adım aşağıda yazıyoruz. Elbette namazdan evvel abdest alıyoruz. Sabah Namazının 2 Rekat Sünneti Kılınışı öncelikle namaz için niyet ediyoruz. “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının iki rekat sünnetini kılmaya”

İlk olarak tekbir getiriyoruz. İki elin avucu açık bir şekilde baş parmaklarımız kulağın yumuşak kısmına değecek şekilde eller kaldırılarak “Allah’u Ekber” diyoruz.

Ellerimizi göbek hizasında bağlıyoruz akabinde sübhaneke okuyoruz. Ondan sonra Euzü Besmele çekerek Fatiha suresini okuyoruz ondan sonra ise en az Kuran ı Kerimden en az üç ayet okuyoruz ki bunlar ekseriyetle son 10 suredir.

Sureleri okuduktan sonra “Allah’u Ekber” diyerek Rükü’ya eğiliyoruz ve orada üç defa “Subhane Rabbiyel Azim” diyoruz. Rükü’dan doğrulduğumuzda “Semi Allahulimen Hamide, rabbena lekel hamd” diyoruz.

Ondan sonra “Allah’u Ekber” diyerek secdeye gidiyoruz. Secdede ise üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” dedikten sonra “Allah’u Ekber” diyoruz ve doğrularak oturuyoruz bu esnada tekrar. “Allah’u Ekber” diyerek ikinci secdeye giderek üç defa “Subhane Rabbiyel Ala” diyoruz. Akabinde “Allah’u Ekber” diyerek İkinci rekat için ayağa kalkıyoruz.

İlginizi Çekebilir:   Peygamberimizin Çocukluğu ve Gençliği

İkinci rekat için ayağa kalktığımızda “Bismillahir rahmanirrahim” diyerek Fatiha suresini okuyor akabinde zamm-ı sure dediğimiz Kuran ı Kerimden en az üç ayet olamak üzere yani ekseriyetle son 10 sureden birini okuyoruz.

Akabinde “Allah’u Ekber” diyerek Rükü’ya gidilir ve orada üç defa “Subhane Rabbiyel Azim” denilir. Rükü’dan doğrulduğumuzda “Semi Allahulimen Hamide, rabbena lekel hamd” diyoruz.

Ondan sonra “Allah’u Ekber” diyerek secdeye gidiyoruz. Secdede ise üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” dedikten sonra “Allah’u Ekber” diyoruz ve doğrularak oturuyoruz bu esnada tekrar. “Allah’u Ekber” diyerek ikinci secdeye giderek üç defa “Subhane Rabbiyel Ala” diyoruz. Akabinde “Allah’u Ekber” diyerek oturuyoruz.

Sırası ile Ettehıyyatü, Salli ve Barik duaları, Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunur. Selam için başımızla önce sağa daha sonra ise sola selam verilir. Selam “Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah” denilerek yapılır.

Sabah Namazı Farzı Nasıl Kılınır? Dersek 2 rekat olduğu için yukarıda anlattığımız sabah namazının sünnetinin aynısı gibi kılınmaktadır. Tek fark niyet olacaktır ki o niyet şöyledir. “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının iki rekat farzını kılmaya” şeklindedir.

İçeriği Değerlendir
Bu makaleyi paylaş
2 İnceleme
  • berra says:

    Allah herkese nasip eylesin inşallah

    Yanıtla
  • Abdurrahim says:

    Rabbim bizleri kıldigimiz namazlarımızı huşu ve huzur içerisinde ve tadili – Erkana uyarak kılan kullarından eylesin amin. Emeğiniz için teşekkürler hocam Allah razı olsun

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir