Rumeli Çarşısı ve ilginç mimarisi

admin 134 Görüntüleme 2 Dk. Okuma süresi
2 Dk. Okuma süresi

Rumeli Çarşısı Beyoğlu’nda bulunmaktadır. Pek çok tarihi hanın bulunduğu alanda Avrupa tarzı mimariye sahiptir. Girişi ve üstünde bulunan Osmanlıca yazan kitabesinde Rumeli Çarşısı yazmaktadır.

Rumeli çarşısı aynı zamanda Sirkeci Garını da imar eden Alman Mimar Jachmund tarafından yapmıştır. 1890 yıllarında inşa edildiğinde o zamanın büyük caddesi olan Cadde-i Kebir’in en ihtişamlı binalarından biri olmuştur. Bu çarşı  9 katlı olup 30 dükkan ve 58 dairesi vardır. 1960’lı yıllarda burada daha çok pul koleksiyoncuları bulunuyormuş. 

Rumeli Çarşısı Kitabesi
Rumeli Çarşısı Girişi

Bu kitabede; Rumeli Çarşısı 1312 yazmaktadır.

Kitabe nedir?

Tarihi bir eserin veya binanın ne zaman yapıldığı ne zaman tamir edildiği ve tarihi eser hakkında bilgilerin bulunduğu taştır. Kitabeler taştan olabildiği gibi mermer, çini, ahşap, maden vb. şeylerden de olabilir.

Kitabeler ile ilgilenen ve konusu kitabeler olan ilime ise Epigrafi denir. Kitabelere aynı zamanda yazıt da denmektedir. Kitabeler bugün tarihçilerin ve arkeologların en önemli kaynak ve vesikaları konumundadır. Sitemizde bulunan 4. kur dersleri kitabeler hakkında bilgi vermektedir. 

İlginizi Çekebilir:   Dini Kıssalar: Derviş ve Kabadayı

Osmanlıca Nedir?

Osmanlıca Türkçenin Kuran alfabesi ile yazılmış şeklidir. Yani esasen yazı dilidir. Milli kültürümüze ait eserlerin hemen hemen tamamı Osmanlıcadır. Dil bir milletin hafızası ise Osmanlıca bu hafızanın en önemli bir unsurudur.

Osmanlıca hadd-i zatında Türkçedir. Arapça ve Farsçayı içinde bulundurmasını yadırgayanlar olsa bile bu hal onun için bir zenginliktir. Bunu garipsememek gerek; çünkü, Kur’an Arapçadır ve bir çok dini eserler de Farsçadır. İslamiyet merkezinde bulunan Osmanlıda bu üç dilin birleşmesi anormal bir şey değildir. İşin doğal hali budur zaten.

Değerli yorumlarız ile siteye destek verirseniz sevinirim. Allah’a emanet olunuz. Selametle kalınız.

Bereketzade cami medresesi kitabesi isimli yazımızı okudunuz mu?

Alemdar Mustafa Paşa Çeşmesi isimli yazımızı okudunuz mu?

Etiketler ,
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir