Çok kolay sen de öğrenebilirsin.

Rika hat ile yazılmış güzel bir dua

4 171

Rika hat ile yazılmış güzel bir duayı sunuyoruz sizlere. Bu dua Merhum Elmalı Hamdi Yazır’ın yazdığı hak dini kuran dili tefsirinin başında yaptığı duadır. 

Rika hat Osmanlıca hat çeşitlerinden birisidir. Bu hat daha çok el yazması arşiv metinlerinde ve günlük yazışmalarda daha çok karşımıza çıkmaktadır. Hat çeşitleri içinde en çok kullanılan hattır. Türklerin ortaya çıkardığı bir yazı tarzıdır. Yazma hızının artması için iki nokta ve üç noktalar birleşmiş, sin ve şın harfinin dişleri düzleşmiş, kelimenin sonuna gelen harflerin (sad, gaf, sin ,ye) kuyrukları içe dönmüştür. Eğer asıl manada Osmanlıca öğrenmek istiyorsam mutlaka Rika hattını öğrenmeliyiz. Çünkü arşiv metinleri ve al yazması eserler bu hat ile yazılmıştır. Sitemizde bulunan Rika hattı derslerine buradan ulaşabilirsiniz.

İşte bu yazımızda Merhum Elmalı Hamdi Yazır’ın kaleme aldığı ve rika hat ile yazılmış duasını yayınlıyoruz. Selametle kalınız.

Bismillahirrahmanirrahim

Rika Hattı Dua
Rika Hattı-Dua

İlahi! Hamdini sözüme Sertaç ettim. Zikrini kalbime miraç ettim. Kitabını kendime minhac ettim. Ben yoktum var ettin. Varlığından haberdar ettin. Aşkına gönlümü bikarar ettin. İnayetine sığındım kapına geldim. Hidayetine sığındım lütfuna geldim. Kulluk edemedim affına geldim. Şaşırtma beni doğruyu söylet. Neşveni duyur hakikati öğret. Sen duyurmazsan ben duyamam.

Sen göstermezsen ben göremem. Sen bildirmezsen ben bilemem. Sen söyletmezsen ben söyleyemem. Sen istemezsen ben isteyemem. Sen sevdirmezsen ben sevdiremem. Sevdir bize hep sevdiklerini, Yerdir bize hep yerdiklerini. Yar et bize erdirdiklerini. Sevdin habibini kainata sevdirdin. Sevdin de hil’at risaleti giydirdin. Makamı İbrahim’den makamı Mahmud’a erdirdin. Server-i asfiya kıldın. Hatem-i enbiya kıldın. Muhammed-i Mustafa kıldın. Salat-u Selam, tahiyyat-u ikram, her türlü ihtiram O’na, Onun bütün Al-i Ashab ve etbaına Ya Rab. Amin! Binler Amin.

 

İlginizi Çekebilir
Osmanlıca İsim Projesine katılır mısınız?

Acele karar vermeyin isimli yazımızı okudunuz mu?

İslami hat sanatı ve çeşitlerini anlattığımız yazımızı da okumanızı tavsiye ederim. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.