Rahman İsmi Anlamı ve Rahman İsmi Fazileti

admin 321 Görüntüleme
5 Dk. Okuma süresi

Rahman ismi Yüce Allah’ın 99 isminden biridir. Bu yazımızda hem Er-Rahman isminin manasını hem faziletlerini elimizden geldiğince izah edeceğiz inşallah.

Rahman ismi Arapça ruhm (merhamet) kökünden türemiştir. Lugatta “merhamet, sevmek ve acımak” anlamında kullanılmaktadır. Genel manada ise yaratılmış olan insan olsun hayvan olsun mümin yada mümin değil herkese merhamet eden, şefkat gösteren ve her türlü nimeti onlara ihsan eden manasındadır.

Kur’an-ı Kerimde Rahman ismi çokça elif-lam ile yani er-rahman olarak geçtiği görülmektedir. Bu ayetlerde Allah ismine izafe edilmediği müstakil bir isim olarak geçtiği görülmektedir. En çok hepimizin bildiği üzere besmelede geçmektedir.

Yaratılan her bir mahluk hususen bizler bir acziyet ve fakriyet içerisindeyiz. İsteklerimiz adeta sonsuz ama gerçekleştirebilecek ne imkanımız ne de kabiliyetimiz vardır. Aynı zamanda bize zarar verebilecek çok fazla şeyler var. Lakin onlardan kendimizi koruyabilecek bir iktidarımız yok.

İşte bu durumda olan bizler Allah’ın sonsuz rahmetinden ve merhametinden bekler ve isteriz. Bu ihtiyaçların en önemli kaynağı ve medet noktalarımızdan birisi Rahman ismidir.   

Rahman İsmi Şerifin Manası Nedir?

Rahman ismi bu dünya mümin ya da kafir farkı olmaksın, tüm mahlukatın tümüne merhamet ile muamele eden manasındadır. Zira bütün mahlukatı yaratan elbette o’dur ve yarattıklarına rahmet ve merhamet eder.

Yani bütün yarattığı mahlukat hakkında hayır ve rahmet irade edendir. Onların rızıkları ve her türlü iyiliklerini ihsan eden, neye ihtiyacı var ise merhametinden verendir demişler.

Rahman ismi şerifi izah edilirken tefsirlerde kâfirleri de içine aldığı beyan edilmiştir. Bu hakikati şöyle anlayabiliriz. Onların hayatta olması ve dünya nimetlerinden çeşit çeşit yararlanmasına kadar her türlü nimetlerden istifadeleri bu ism-i şeriften yansıyan nihayetsiz acıma hissinin gölgesi altında olmuş olurlar.

İlginizi Çekebilir:   Allaha İman Nedir?

Bir cihette şöyle düşünebiliriz. Onlar da iyilik ederler bize göre hayırlı amelleri elbette vardır. Zerre miktarda olsa bu işler için mükafatlarını Rahman isminden gelen merhamet ile bu dünyada alırlar.  

Rahman esması ile birlikte kullanılan Rahim ismi merhamet anlamında aynı manadadır. Lakin şöyle bir farklılık var ki rahim isminin ahirette Müslümanlara hususi bir tecellisinin olacağını bilmeliyiz.

Yine demişler ki insanlarda olan cömert olma, iyilik yapma, güzellik ve yardımlaşma vb. güzel haller merhamet temeline dayanan bu güzel huylar, Allah’ın “er-Rahmân” ism-i şerifinin bir tecellisi olmaktadır.

Allah’ın merhametinin genişliğini anlamak noktasında Hz. Peygamber (asm) mealen şöyle buyurmuştur. “Şüphesiz Allah’ın yüz rahmeti vardır. Bunlardan bir tanesini yaratılanlara vermiştir. Mahlukatın birbirlerine acımaları şefkatleri bu rahmet nedeniyledir. Allah’ın rahmetinin doksan dokuzu kıyametin ardından gelen ahiret içindir.”

Rahman İsmi Kuranda Kaç Defa Geçer?

Er-Rahman ismi Besmele çekerden de içinde bulunmaktadır. Kuran içerisinde bulunan ayetlerde toplam olarak 57 defa geçmektedir.

Rahman İsmi Bir Çocuğa Verilir Mi?

Er-Rahman ismi Allah’ın zati sıfatları arasındadır. Bu isim Allah’ın hususi isimleri arasındadır. Başkaca hiç kimse için direk bu şekilde kullanılamaması uygun değildir. Eğer bir çocuk için kullanılacaksa Abdurrahman şeklinde kullanılması daha uygundur. Hem bu isim hadislerde övülmüştür.

Rahman Esmasının Fazileti

Yüce Allah’ın bütün isimlerinde sırlar gizlidir. Rahman esmasının da içerisinde dahi birçok sır ve faziletler bulunmaktadır. Bu faziletler şöyle ifade edilmektedir.

 • Samimiyetle “Er-Rahman” zikrine devam eden birisinin; kalbi yumuşar. Hem düşmanlarından emin olur. Nimetlere nail olarak Allah tarafından sevilmeye vesile olur.
 • Bu esmayı devamlı zikreden veya hususen cuma günü zikreden yani “Ya Rahman Celle Celalühü” okuyanın inşallah isteğine kavuşmasına vesile olur
 • Namaz kılındıktan sonra okunsa unutkanlığı olanın bu derdine çare olunur demişlerdir.
 • Ahlakı kötü olan bir kişinin evine yazılarak asılsa, o kişinin ahlakında iyi yönde değişiklikler meydana gelir.
 • Bu ismi çokça zikreden kişinin dünya dertleri ve meşakkatleri hafifler ve huzur bulur.
 • Bir kişi kötü düşünceleri varsa, merhamet hisleri eksik ise bu ismi zikrederse, onun gönlü genişler ve merhametle dolar.
 • Ya Rahman ismi günde 100 kez olmak üzere devam eden birisi bela ve sıkıntılardan emin olur.
 • Eğer kendisine zulüm eden bir zalim söz konusu ise, bu zikrin sırrıyla o zalimin şerrinden emin olur.
 • Hacetleri istekleri olanlar, hastalıkları olanlar bu isme devam ettikçe arzularına nail olurlar.
 • Cuma günü ikindi namazını kıldıktan sonra “Ya Allah, Ya rahman” şeklinde zikrine devam eden biri, güneş battıktan sonra Allah’tan ne dilerse, dileği inşallah olur.
İlginizi Çekebilir:   Namazın Çeşitleri Nelerdir?

Er-Rahman Esmasının Ebced Değeri 298 olduğu için zikir Adedi 298 dir. Zikir Günü: Pazar günüdür.  Zikir Saati güneş, sabah gündoğarken, İkindi namazı sonrasında olup Er-Rahman veya Ya Rahman denilerek zikredilir.

Bu hakikatlerin bilincinde olan bir insan bu rahmeti merhameti görmek tefekkür etmek  ve maddi manevi nimetlerin şükrünü eda etmek noktasında çalışmalıdır. Allah ismi anlamı nedir? ne manalara gelir okumak için linke tıklayınız. Allah’a emanet olunuz. Vesselam.

Bu makaleyi paylaş
2 İnceleme
 • Nesrin says:

  Bu siteyi keşfettim ve çok güzel çok şükür güzel olmuş ellerinize sağlık hem sınavlarda karşıma çıkcağı için buradan buldum sağolun ☺️

  Yanıtla
  • admin says:

   Ben teşekkür ederim

   Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir