Peygamberimizin Hayatı Kısaca Özet

admin 274 Görüntüleme
6 Dk. Okuma süresi

Peygamberimizin hayatı kısaca nasıldır anlatacağız inşallah. Peygamberimiz Hz Muhammed 571 tarihinde Mekke’de dünyaya gelmiştir. Mekke’nin en nüfuslu ve güçlü kabilesi olan Kureyş kabilesinin Benihaşim yani Haşimoğulları boyuna mensuptur.

Henüz doğmadan babasını, doğduktan sonra ise 6 yaşında iken annesini kaybetmiştir. Babasının ismi Abdullah, annesinin ise Amine olup dedesinin ismi Abdulmuttalip’tir.

Peygamber Efendimizin Hayatı Kısaca Eodev

Dedesinin himayesinde ve gözetiminde büyürken dedesinin vefat etmesi sonrasında amcası Ebu Talip’in himayesine girmiştir. Peygamberimiz daha küçük yaştan başlayarak ticarete atılmış ve o zamanda yaygın olan puta tapmaya karşı çıkmıştır.

İnsanlar arasında güzel ahlakıyla, dürüstlüğüyle ve adaleti ile meşhur olmuştur. Dürüstlüğünden dolayı ittifakla her kes ona EL EMİN sıfatını vermişlerdir. Bu sıfat Peygamberimizin hayatı içinde olan en önemli vasıflardan birisidir.

Hz Muhammed’in Hayatı Özet

25 yaşında Hz Hatice validemiz ile evlendi. Hz Hatice’den altı çocuğu olmuştur. Çocuklarının isimleri Kasım, Abdullah, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm ve Fatima’dır. Kasım ve Abdullah küçük yaşta iken vefat etmiştir.

Peygamber efendimiz (sav) 610 tarihinde Hira Mağarasında iken ilk vahiy gelmiştir. İlk vahiy vahiy meleği de olan Hz. Cebrail (a.s.) tarafından gelmiştir. İlk vahiy ve ayet Oku emridir. Bu şekilde Peygamberimize peygamberlik vazifesi 40 yaşında iken verilmiştir.

Peygamberimizin peygamberliğine ilk önce eşi Hz Hatice ve kızları iman etmiştir. Daha sonra ise sırası ile Hz Ali, Zeyd Bin Harise ve Hz Ebubekir iman ettiler.

İlk Müslüman olanlar Mekkeli müşrikler tarafından alay edildi, hakaretler yapıldı ve eziyetler edildi. Buna rağmen İslam başta fakr ve küleler olmak üzere insanlar arasında yayılmaya başladı. Gün be gün Müslümanların sayısı artmaya başladı. Peygamberimizin hayatı kısaca anlatmaya hicret ile devam edelim.

Hicret Olayı

Müslümanların zayısının artması beraberinde onalara yapılan eziyet ve zulümlerin artmasına neden oldu. Bu zulumlerden kurtulmak ve dini daha rahat yaşayabilmek için Allah’ın izni ile peygamberimiz ve ashabı Medine’ye hicret etti. Hicret 622 terihinde Mekke’den Medine’ye yapılmıştır.

İlginizi Çekebilir:   İbadet Nedir? İbadet Çeşitleri Nelerdir?

Mekke’den Medine’ye göç edene muhacir, göç edenlere kapısını açarak ev sahipliği yapanlra ise ensar denilmiştir. Hicret sırasında Hz. Peygambere yol arkadaşı olarak Hz Ebubekir yanında olmuştur. Hicret sonrasında Medine’de İslam Devleti kurulmuştur.

Peygamberimizin Yaptığı Savaşlar

Hicret’ten edildikten sonra müşrikler rahat durmadılar. Müslümanlara saldırmaya ve yok etmaya devam ettiler. Bunun sonucunda 624 tarihinde müşriklerle Bedir Savaşı yapıldı. Bu savaşta Müslümanlar sayıca az olmasına rağmen müşrikler kaybederken Müslümanlar kazandı.

Bedir Savaşını kaybeden müşrikler hem Bedir’i geri almak hem intikem amacıyla bir yıl sonra 625 tarihinde saldırdılar ve Uhud Savaşı yapıldı. Uhud savaşında Hz.Peygamberin okçular tepesinde görevlendirdiği kişilerin yerini terk etmesiyle savaşın rengi değişti ve müşrikler bu savaşı kazandı. Uhud savaşında Hz. Peygamer yaralanırken Hz Hamza ile birlikte 70 sahabe şehit olmuştur.

Uhud savaşında her ne kadar müşriklerin bir üstünlüğü olsa da istediklerini tam olarak alamamışlardı. Müşrikler bu noktadan hareketle büyük bir güç toplayarak Medine’ye tekrar yürüdüler.

Bu haber üzerine Allah resulu sahabelerle istişare etti ve Medine çevresinde Hendekler kazıldı. 627 tarihinde yapılan bu savaşa hendeklerden kaynaklı Hendek Savaşı denildi. Bu Savaşını Müslümanlar kazandı ve Müşrikler büyük bir hezimete uğradılar.

Bu savaşlar sonrasında İslamiyet hızla yayılmaya başladı. Bir güç haline geldiler. Mekke’ye giderek Kabe’yi ziyaret etmek isteyince Müşriklerle 628 tarihinde Hudeybiye Anlaşması imzalandı. Bu anlaşma neticesinde müşrikler Müslümanların varlığını resmen tanımıştır. İslamiyet daha hızlı yayılmaya başladı.

628 tarihinde Heyber kalesi peygamber efendimiz ve sahabeleri tarafından fethedildi. Bu fetihle Şam ticaret yolu Müslümanların kontrolüne geçmiş oldu. 629 tarihinde ise Müslümanlar ilk defa Bizanslılar ile karşı karşıya geldi. Mute savaşı ismi verilen bu savaş Hz. Peygamberin elçisi Haris Bin Ümeyr’in öldürülmesi üzerine yapılmıştır. Müslümanlar 3.000 Bizaslılar ise 100.000 kişi idi. Savaşta tam bir kazanan olmamıştır.

İlginizi Çekebilir:   Hazreti Ali Kimdir? Hazreti Ali'nin Hayatı

Mekkenin fethi 11 Ocak 630’da gerçekleşmiştir. Mekke’li müşriklerin hudeybiye Antlaşması’na muhalalif hareket ederek Müslümanların himayesinde bulunan Huzaa kabilesine saldırması üzerine  İslam Peygamberi Hz. Muhammed komutasındaki ordusu Mekkeli Kureyşlilerin elinde olan Mekke’yi adeta savaşmadan fethetmiştir.  İslam tarihinin dömüm noktalarından birisidir. 

Mekkenin fethinden sonra sıranın kendilerine geleceğini ön gören Havazin kabilesi toplanarak Müslümanlara saldırmaya karar vermişlerdir. Bunu haber alan Hz. Peygambar ve sahabeleri hazırlandılar ve 630 tarihinde Huneyn savaşı yapıldı. Oldukça güçlü bir ordu ile gelen Müslümanlar belki de onun gururu ile başta sendeleseler de daha sonra toplanarak kesin olarak gelip gelmişlerdir.

Hz Muhammed’in Vefatı

Hz. Muhammed (sav) yaklaşık yüz bin sahabele ile birlikte 632 tarihinde hacca gitti. Bu hacca tarihte VEDA HACCI denilmektedir. Veda haccında peygamberimiz hemen sonra  Medine’de hastalanark vefat etti. Hz. Peygamberin kabri bugün Medine’de Ravza-ı Mutahhara’da bulunmaktadır.

Peygamber Efendimizin Mucizeleri

Peygamberimizin hayatı içinde binden fazla mucize göstediği rivayet ediliyor. Hz. Peygamberin ilk akla gelen ve bilinen mucizelerinden bazıları şunlardır:

 • En büyük mucizesi Kur’an-ı Kerim
 • İsra ve Mirac mucizeleri
 • Ayın iki parçaya ayrılması
 • Bedir harbinden önce Müşriklerin nerede öldürüleceğini haber etmesi
 • Taşın Hz. Peygamber’le konuşması
 • Mübarek ellerinden suların akıtılması
 • Yemeğin bereketlenerek çoğalması
 • Duasıyla yağmurun hemen yağması
 • Emrine itaat eden ağacın yürümesi 
 • Önünü ve arkasını aynı anda görmesi ve geceleyin de gündüz gibi görmesi
 • Hutbe okuduğu hurma kütüğünün ayrılığa dayanamayarak ağlaması
 • Zehirlenerek pişirilmiş keçi etinin zehirli olduğunu haber vermesi

Bu yazımızda Peygamberimizin hayatı kısaca anlatıldı. Elbette ciltler dolusu yazı yazılsa yeridir. Çünkü onun hayatının her anı bize bir örnektir ve kıymeti çok yüksektir. Bize düşen İslam Peygamberini tanımak bilmek ve tebliğ ettiklerine onun gösterdiği gibi iman etmektir. Vesselam.

Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
 • Abdurrahim says:

  Rabbim bizleri peygamber efendimizin şefaatine nail eylesin, hamd sancağının altında toplanmayı nasip eylesin amin. Emeğiniz için teşekkürler hocam Allah razı olsun

  Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir