Osmanlıca – Osmanlıca Ögren https://osmanlicaogren.com Çok kolay sen de öğrenebilirsin. Wed, 23 Dec 2020 18:35:06 +0000 tr hourly 1 https://osmanlicaogren.com/wp-content/uploads/2020/05/cropped-vav-harf-32x32.png Osmanlıca – Osmanlıca Ögren https://osmanlicaogren.com 32 32 Osmanlıca 2. Kur Nedir? https://osmanlicaogren.com/osmanlica-2-kur-nedir https://osmanlicaogren.com/osmanlica-2-kur-nedir#respond Mon, 14 Dec 2020 19:38:06 +0000 https://osmanlicaogren.com/?p=22370 Osmanlıca 2. Kur

Osmanlıca 2. kur Nedir? Sorusu devamlı olarak sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu alanda farklı kur ve isimlendirmelerin yer alması bu sorulara sebep oluyor. İşte bu sorunun cevabını bu yazımızda cevaplandırdık. Evet Osmanlıca 2. kur nedir? sorusundan önce bazı izahlar yapmak ve bu konuyu temellendirmenin uygun olacağını düşünüyorum. Çünkü Osmanlıca dediğimiz vakit geniş bir alan […]

The post Osmanlıca 2. Kur Nedir? appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
Osmanlıca 2. Kur

Osmanlıca 2. kur Nedir? Sorusu devamlı olarak sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu alanda farklı kur ve isimlendirmelerin yer alması bu sorulara sebep oluyor. İşte bu sorunun cevabını bu yazımızda cevaplandırdık.

Evet Osmanlıca 2. kur nedir? sorusundan önce bazı izahlar yapmak ve bu konuyu temellendirmenin uygun olacağını düşünüyorum. Çünkü Osmanlıca dediğimiz vakit geniş bir alan ortaya çıkar.

Osmanlıca

İnsanoğlu Alfabe ile harfler ile duygularını ve düşüncelerini en ince ayrıntısına kadar ifade edebilir. Harfler ve kelimeler ile edebi eserler, şiirler, kültürel eserler, bilimsel ve sanatlar eserler ortaya konur ve bu eserler ile kültür ve medeniyet çıkar.

Osmanlıca dediğimiz vakit oldukça zengin bir içerik olduğu aşikardır. İncelediğimizde bu harfler ile nice eserlerin hem kültürel hem medeniyet noktasında sunulduğu ve bu alfabenin hem Osmanlı hem Selçukluları düşündüğümüzde yaklaşık 1000 yıllık bir geçmişi olduğunu görüyoruz.

İşte Osmanlıca böyle kelimeleri oldukça zengin bir dil karşımıza çıkıyor. Bu zenginliğin karşılığı olarak ise harika bir tarih, kültür, sanat ve medeniyettir. Bu tarihe ulaşmak için Osmanlıca öğrenilmelidir.

Hem unutmayalı sadece tarih değil be erserler hala günümüzde karşımıza çıkmaktadır. Nerede mi? Camilerde, müzelerde, çeşmelerde, mezar taşlarında hala bulunmaktadır. Bizler bu eserleri bir turist gibi bakmamalıyız.

Peki bizler Osmanlıcayı nasıl öğrenmeli? Okullarda bir ders anlatılırken örneğin Türkçe ya da matematik bu dersler ilkokul, ortaokul, lise ve Üniversitede kolaydan zora veya temelden ileri seviyeye göre bir akış içinde öğretilmektedir.

Öyle değil midir? Bir dersin ilköğretimde veya lisede aynı şekilde öğretilmesi diye bir şey söz konusu değildir. İlerleme Temel seviyeden ileri seviyeye doğrudur. Yani daha zora doğru gider.

İşte Osmanlıca başka bir ifade ile Osmanlı Türkçesi de böyledir. Öğrenmek için bir bütün olarak bir kur şeklinde düzenlemek ya da tamamını bir kitapta anlatmak mümkün değildir. Çünkü Osmanlıca zamanında dünyaya hükmetmiş çok zengin olup çeşitli alanlarda eserler ortaya çıkartmıştır.

Osmanlıca 2. Kur

İşte Osmanlıca ‘da öğretilirken kolaydan zora doğru bir sıralaması yapılmıştır. İlk basamağına Osmanlıca 1. Kur denilmiştir. Yani Osmanlıca öğrenmenin ilk basamağıdır.

Birinci kur ile bizler temelden Osmanlıca öğrenmek başka bir ifade ile sıfırdan Osmanlıca öğrenmek konusuna bilgiler veriliyor. Daha fazla bilgi için Osmanlıca 1. Kur nedir? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Peki Osmanlıca 2. kur Nedir? Osmanlıcanın esası olan harfleri, nasıl okuyacağımızı ve nelere dikkat edeceğimizi öğrendikten sonra Osmanlıca 2. kur gelmektedir.

Osmanlıca 2. kur ile Osmanlı Türkçesi içinde bulunan Türkçe kaideler anlatılmaktadır. Yani Türkçe dil bilgisi anlatılarak hem okuma daha bilinçli hale gelmekte hem Osmanlıca yazmak  nasıl olmalıdır gösterilmektedir. Yani bizler Türkçe kelimeleri rahatlıkla okumak ve yazmak noktasında eğitim alıyoruz.

Bu kur yaklaşık olarak 2 Ay civarında devam etmektedir. Bu kur’da biraz gayret ve ilgi gerekmektedir. Ama bu sizi korkutmasın zira nice insanlar bu kur’u çok kolay bir şekilde geçtiğine şahidim.

Osmanlıca 2. kur Halk eğitimde ücretsiz öğrenilebileceği gibi sitemizde Osmanlıca Dersler menüsü altında bulunan başlıkta anlattık. Hem anlaşılır bir şekilde örneklerle anlattık. Bu anlatımı da Youtube kanalımız ile destekledik.

Size düşen sadece dersleri takip etmek ve öğrenmek. Medeniyet ve kültürümüzün temeli ve köprüsü olan Osmanlı Türkçesini öğrenmeniz temennisiyle afiyetle kalınız.

The post Osmanlıca 2. Kur Nedir? appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
https://osmanlicaogren.com/osmanlica-2-kur-nedir/feed 0
Osmanlıca 1. Kur Nedir? https://osmanlicaogren.com/osmanlica-1-kur-nedir https://osmanlicaogren.com/osmanlica-1-kur-nedir#comments Tue, 10 Nov 2020 13:51:53 +0000 https://osmanlicaogren.com/?p=22126 Osmanlıca 1. Kur

Osmanlıca 1. kur Nedir? Sorusu devamlı sorulan sorular arasında yer alıyor. Bu alanda farklı kurların yer alması bu soruya neden oluyor. İşte bu surunun cevabı bu yazımızda bulunmaktadır. Evet Osmanlıca 1. kur nedir sorusundan evvel bazı açıklamalar yapmak ve konuyu temellendirmek iyi olacaktır. Zira Osmanlıca dediğimiz zaman geniş bir alan karşımıza çıkar. Osmanlıca Alfabe ile […]

The post Osmanlıca 1. Kur Nedir? appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
Osmanlıca 1. Kur

Osmanlıca 1. kur Nedir? Sorusu devamlı sorulan sorular arasında yer alıyor. Bu alanda farklı kurların yer alması bu soruya neden oluyor. İşte bu surunun cevabı bu yazımızda bulunmaktadır.

Evet Osmanlıca 1. kur nedir sorusundan evvel bazı açıklamalar yapmak ve konuyu temellendirmek iyi olacaktır. Zira Osmanlıca dediğimiz zaman geniş bir alan karşımıza çıkar.

Osmanlıca

Alfabe ile harfler ile duygularımızı düşüncelerimiz en ince ayrıntısına kadar ifade etmek elbette imkanı vardır. Harfler ile kelimeler ile edebi eserler, şiirler, kültürel, bilimsel ve sanatlar eserler gibi ortaya koyarız.

Osmanlıca oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu alfabe ile nice eserler hem kültürel hem medeniyet noktasında sunulmuştur. Neticede bu alfabenin hem Osmanlı hem Selçukluları düşündüğümüzde yaklaşık 1000 yıllık bir geçmişi vardır.

İşte Osmanlıca dediğimizde kelimeleri oldukça zengin bir dil karşımıza çıkıyor. Bu zenginliğin karşılı ise harika bir tarih, kültür, sanat ve medeniyettir.

Peki bizler Osmanlıcayı nasıl öğrenmeliyiz.  Okullarda bir ders anlatılırken örneğin matematik ya da İngilizce ilkokul, ortaokul, lise ve Üniversitede kolaydan zora veya temelden ileri seviyeye göre bir akış sırasıyla öğretilir.

Öyle değil mi? Bir dersin ilkokul. Orta veya lisede aynı şekilde öğretilmesi diye bir şey yoktur. Temel seviyeden ileri seviyeye doğru anlatılır. Daha zora doğru gider.

İşte Osmanlıca ya da diğer bir ifade ile Osmanlı Türkçesi de böyledir. Bir bütün olarak bir kur düzenlemek veyahut tamamını bir kitapta anlatmak mümkün değildir. Zira Osmanlıca zamanında dünyaya hükmetmiş çok zengin eserler ortaya çıkartmıştır.

Osmanlıca 1. kur Nedir?

İşte bu bütünlük içerisinde Osmanlıcanın kolaydan zora doğru bir sıralaması yapılmış ve ilk basamağına Osmanlıca 1. kur denilmiştir. Yani Osmanlıca öğrenmenin ilk adımıdır, ilk basamağıdır.

Bu kur ile Bizler temelden Osmanlıca öğrenmek başka bir ifade ile sıfırdan Osmanlıca öğrenmek konusuna giriş yapıyoruz.

Peki biz bu Osmanlıca Birinci Kur ile ne öğreniyoruz? Osmanlıcanın temeli olan harfleri, nasıl okuyacağımızı, nelere dikkat edeceğimizi ve öğrenmenin temel noktalarının anlatıyoruz.

Osmanlıca 1. kur ile bilgisayarda yazılan yani matbu hat dediğimiz metinleri ve sosyal medyada paylaşılan basit yazıları kolaylıkla okuyabiliriz.

Osmanlıcayı öğrenmek çok kolaydır hatta 1 haftada öğrenilebilir sözünüm karşılığı bu kur olup hakikaten çok kısa sürede öğrenen pek çok kişi vardır. Hatta hiçbir kursa gitmeden sadece sosyal medya paylaşımları ile öğrenen binler vardır.

Biz de sitemizde sizi yormadan, kurallara boğmadan püf noktalarını anlatarak ve örnekler vererek Osmanlıca Dersler Menüsü altında Osmanlıca 1. kur derslerini anlattık.

Medeniyet ve kültürümüzün temeli ve köprüsü olan Osmanlı Türkçesini öğrenmeniz temennisiyle afiyetle kalınız.

The post Osmanlıca 1. Kur Nedir? appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
https://osmanlicaogren.com/osmanlica-1-kur-nedir/feed 2
Hüsnü Hat Nedir? https://osmanlicaogren.com/husnu-hat-nedir https://osmanlicaogren.com/husnu-hat-nedir#comments Fri, 06 Nov 2020 19:02:59 +0000 https://osmanlicaogren.com/?p=22088 Hüsnü hat

Hüsnü hat nedir? kısa bilgiler, anlamı, tarihi, nasıl hat yapılır  ve hat sanatı çeşitler nelerdir gibi bu konuda aklımıza gelen soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Hüsnü hat nedir? Kuran harfleri ile yazılan güzel yazı sanatının adıdır. Hat Arapça çizgi manasına gelmektedir.  6.  ve 10. yüzyıl arasında bir gelişme dönemiyle ortaya çıkmış ve devamında hattı daha […]

The post Hüsnü Hat Nedir? appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
Hüsnü hat

Hüsnü hat nedir? kısa bilgiler, anlamı, tarihi, nasıl hat yapılır  ve hat sanatı çeşitler nelerdir gibi bu konuda aklımıza gelen soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hüsnü hat nedir? Kuran harfleri ile yazılan güzel yazı sanatının adıdır. Hat Arapça çizgi manasına gelmektedir.  6.  ve 10. yüzyıl arasında bir gelişme dönemiyle ortaya çıkmış ve devamında hattı daha güzel şekillerde, değişik kaideler çerçevesinde zamanla gelişmiştir.

Bu yazı sanatını güzel bir şekilde icra edenlere katip daha çok hattat denilmektedir. Hattatlık hususen Kuran’ın el ile özenli bir şekilde yazılmasıyla ortaya çıkmakla beraber ayet, hadis ve özlü sözlerde yazılmaktadır.

Herhangi bir ölçüye bağlı olmadan yazılan yazılar Hüsnü hat olarak değerlendirilmez ve bu yazıları yazanlara da hattat denilmez.

Hüsnü Hat Nedir?

islam-hat-sanatiDemişler ki yazı dilin eli, gönlümüzün tercümanı, iradenin yansıması ve ruhun aynası hükmündedir. Evet yazı akılların yansımasıdır, belki bir silah, bir ilim, hafızanın yardımcısı ve medeniyetlere açılan kapıdır.

Güzel yazı ise yazının süsü olup gözü ve zihni çabuk yorulmaktan korur. Demişler ki güzel yazı fikrin işletir, olgunlaştır, sözü düzenler, ifadeyi kuvvet verir, dili düzenler, düşünmeye imkan verir.

Hüsnü Hat Nasıl Yapılır?

Hat sanatının temelinde harflerin sembolleştirilmesi ve harfe uygulanması vardır. Kişi bunu hayal dünyasında canlandırır ve bunu kağıda döker. Bu manada hat ustalarının önemi oldukça fazladır. Herkesin kendi miktarınca yapılabilecek gibi dursa da ustasından öğrenilmesi gereken bir sanattır.

Öğrenmek isteyen birisi hat ustasını iyice gözlemler, kendisini geliştirir ve hayal dünyasını hat sanatı ile birleştirebilirse hat ustası aday olabilir. Gerçek bir hat ustası olabilmek için uzun bir uğraş ve emek lazımdır.

Hat sanatı kişinin hem yetenekli olmak hem hayal gücünü kullanmak önemlidir. Hat sanatı nasıl yapılır sorusunun yanı aslında usta çırak ilişkisinde yatmaktadır. Bu alanda gelişmek isteyen kişi evvelce kendine bir usta bulmalıdır.

Burada tek tek anlatmak detaylandırmak elbette mümkün değildir. Meraklı isek bir kursa ve en önemlisi bir ustaya ihtiyacımız vardır.

Hüsnü Hat Çeşitleri

Aslında Arap harfleri İslamiyet’ten önce de vardı. Lakin güzelliğini İslam geldikten sonra kazanmış ve zaman içinde farklı ve yeni tarzlar geliştirilmiştir.

Hat yazı çeşitleri dediğimiz zaman Osmanlının ciddi katkılar yaptığını görüyoruz. Bu konuda detaylı bilgilere İslami hat ve çeşitleri isimli makalede bulabilirsiniz.

Hat Sanatında Kullanılan Malzemeler

Eğer bu işi yapmaya karar verdiyseniz malzemelerinizin kaliteli bir şekilde edinmenizde fayda vardır. Şayet malzemeniz ne kadar kaliteli ise yapacağınız sanat da eserlerde o kadar düzgün ve güzel olacaktır. Peki bize neler lazım işte listemiz;

  • Kalem
  • Kalemtıraş
  • Makta (kamış kalemlerin uçlarını kesmek için kullanılan alet)
  • Mühreleme (Yazı kağıdını düzelten alet)
  • Ahar (Kağıt Boyama)
  • Mürekkep
  • Likaa (Mürekkep hokkalarına konulan ipek kırpıntısı )
  • Hokka

Hüsnü Hat Örnekleri

Tarihimiz ve medeniyetimiz içinde pek çok örnek bulmak elbette mümkündür. Bu süreç içinde nice hattatlar tarihe damga vuran eserler ortaya çıkarmışlardır. Görenler maşallah barekellah demişlerdir. Sitemizde Ana menüler arasında yer alan Osmanlıca altında bulunan Hüsnü Hat menüsünden bu örneklere ulaşabilirsiniz.

Hüsnü Hattın Faydaları

Hat sanatı dediğimiz zaman esasen pek çok faydası olduğu tarihten gelen bir bilgidir.

Gözlere faydalı olduğu çok kimse tarafında belirtilmiş hatta  1950’li tarihlerde bir Rum doktorun muayenehanesine astığı şu levha pek manidardır “Gözlükten kurtulmak isteyenler, hüsnü hatla meşgul olsunlar!”

Bu sözün manası güzel hattın gözü yormaması, yumuşak kavisleri sebebiyle bozuk gözü bile tedavi etmesi şeklinde yorumlamışladır. Üstelik bunu yazan bir Rum doktordur.

İnsanın psikolojisine olumlu etki ettiği tecrübe ve nakillerle sabittir. Bu sanatta akıp giden bir zarafet ve letafet vardır ki insanı bambaşka bir âlemlerine götürür. Bazen ondaki bir harf gönlü ruhaniyet ile doldurmaya kâfi gelir. Örneğin yana yatık yazılan bir vav, sanki başı eğik dua hâlindeki bir mümini hatırlatır.

Sanki hüsnü hat “Kur’an’dan bir harf, yeryüzünden ve içindeki her şeyden daha hayırlıdır!” ifadesiyle buyrulan hakikat görünmüştür.

Hat sanatı dediğimiz zaman sabır da önemlidir. Bu işle iştigal edenlerin bu sabır kuvvetinin geliştiği ve karşılaştı hadiselere daha metanetli olması muhtemeldir.

Sonuç olarak bu hat sanatı pek çok açıdan faydalı ve hikmetli olduğu, bir sanat olarak uğraş olarak önümüzde durmaktadır. Temennimiz odur ki bu alanda nice ustalar çıkarak bu sanatın devam etmesi ve toplum nezdinde karşılığının bulmasıdır.

The post Hüsnü Hat Nedir? appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
https://osmanlicaogren.com/husnu-hat-nedir/feed 2
Osmanlıca Karikatür Çalışmaları https://osmanlicaogren.com/osmanlica-karikatur-calismalari https://osmanlicaogren.com/osmanlica-karikatur-calismalari#comments Fri, 23 Oct 2020 20:03:45 +0000 https://osmanlicaogren.com/?p=21808 Osmanlıca karikatür

Osmanlıca karikatür olur mu? Elbette olur. Neden olmasın ecdad yadigarı ve kuran harflerinden müteşekkil olan Osmanlı Türkçesi her alanda kendini göstermelidir. Osmanlıca karikatür nedir? Genel manada bir şeyin, bir kimsenin, bir olayın alaylı, insanı güldürecek ve güldürürken de düşündürecek şekilde abartılı bir biçimde çizilmiş resmin Osmanlıca ile yazılmasıdır. Osmanlıca Bir Köprüdür İnsanlar için toplumlar için […]

The post Osmanlıca Karikatür Çalışmaları appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
Osmanlıca karikatür

Osmanlıca karikatür olur mu? Elbette olur. Neden olmasın ecdad yadigarı ve kuran harflerinden müteşekkil olan Osmanlı Türkçesi her alanda kendini göstermelidir.

Osmanlıca karikatür nedir? Genel manada bir şeyin, bir kimsenin, bir olayın alaylı, insanı güldürecek ve güldürürken de düşündürecek şekilde abartılı bir biçimde çizilmiş resmin Osmanlıca ile yazılmasıdır.

Osmanlıca Bir Köprüdür

İnsanlar için toplumlar için en önemli hususlardan birisi muhakkak ki iletişim konusudur. İletişimin asırlar arasında da önemli bir rolü vardır ki Medeniyet ve kültürün tesisi, ilerlemesi ve gelişmesi de kültürel sürekliliğin ve asırlar arası iletişimin sürekliliği ile mümkün olacaktır.

Osmanlıca ile ilgili her alanda çalışmalar devam etmekte ve bu çalışmaların halkta makes bulması oldukça güzel olmakta ve Osmanlıca karikatür de bu amaca hizmet etmektedir.

Medeniyet ve kültürümüz bin yıllık bir geçmişi var bu kültür ve medeniyete ulaşmak ve sağlam temellerle ileriye yönelmek ve bu noktada çalışmak gayret göstermek sorumluluk bilincinde olana herkesin vazifesidir.

Maalesef birçoğumuz bu durumdan habersiz veya mahrumuz. Aramızda bir asır olan kültür hazinemize ulaşabilir durumda değiliz. Zira aramızda adeta bir uçurum var.

Osmanlıca Karikatür

Sitemizin amacı bir köprü olmak, bizleri bu kültür ve medeniyet hazinemize ulaştıracak harflere ve lisana yaptığımız çalışmalara ek olarak Osmanlıca Mizah adı altında mizahi bir yol açmak.

Kültür ve medeniyet hazinemizin geniş kaynaklarına ulaşma ve ecdad eserlerine ulaşmak ve okumak konusunda küçük de olsa bir adım atmak.

İnsanlarımızın nazarını ve ilgisini bu alana çekmek ve Osmanlıca öğrenmek gerçekten kolaydır sözünün gerçekliğini göstermek. Şükürler olsun ki bu alanda güzel şeyler oluyor ve olacağına inanıyoruz.

Gerek Osmanlıca karikatür çalışmalarımızdan gerekse sitemizde bulunan çalışmalarımdan istifade etmenizi temenni ediyorum.

Hususen bu çalışmanın çocuklara ve gençlere Osmanlıcayı sevdirmek noktasında faydalı olacağını umuyorum.

Osmanlıca İsim

Eğer isminizin Osmanlıca olarak nasıl yazıldığını merak ediyorsanız Osmanlıca isimler menüsünde harf sırası ile yazılmış isminize bakınız.

Şayet orada yazılı isimler içinde bulamaz iseniz iletişim menüsünden bize mail atmanız yeterlidir. En kısa sürede orada olmayan isimleri yazıyoruz.

Osmanlıca karikatür çalışmalarımıza sitemizden ulaşmakla birlikte, Ayrıca sitemizde Osmanlıca menüsü altında bulunan Osmanlıca Mesajlar menüsünde bulunan Osmanlıca cuma mesajları ve tebrik mesajlarına da bakmanızı tavsiye ediyoruz. Selametle kalınız. Allaha emanet olunuz.

The post Osmanlıca Karikatür Çalışmaları appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
https://osmanlicaogren.com/osmanlica-karikatur-calismalari/feed 2
Osmanlıca İle İlgili Kim Ne Dedi? https://osmanlicaogren.com/osmanlica-ile-ilgili-kim-ne-dedi https://osmanlicaogren.com/osmanlica-ile-ilgili-kim-ne-dedi#comments Wed, 27 May 2020 19:31:38 +0000 https://osmanlicaogren.com/?p=21084 Osmanlıca ile ilgili

Osmanlıca ile ilgili kim ne dedi? Evet Osmanlıcanın kıymeti zaten malum bilen biliyor. Bu yazımızda Tarih, Edebiyat, Sanat, Gazetecilik, Politika, Sosyoloji alanında donanımlı ve en önde gelen isimlerinin Osmanlıca ile ilgili neler söylediklerini ele alacağız. Osmanlıca ile ilgili bu önemli ve meşhur kişilerin sözlerini öğrenmekte ve bilmekte fayda var. Zira hem kendiniz için faydalı hem […]

The post Osmanlıca İle İlgili Kim Ne Dedi? appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
Osmanlıca ile ilgili

Osmanlıca ile ilgili kim ne dedi? Evet Osmanlıcanın kıymeti zaten malum bilen biliyor. Bu yazımızda Tarih, Edebiyat, Sanat, Gazetecilik, Politika, Sosyoloji alanında donanımlı ve en önde gelen isimlerinin Osmanlıca ile ilgili neler söylediklerini ele alacağız.

Osmanlıca ile ilgili bu önemli ve meşhur kişilerin sözlerini öğrenmekte ve bilmekte fayda var. Zira hem kendiniz için faydalı hem bazı anlamak istemeyenler için faydalıdır.

Osmanlıca İle İlgili Ne Dediler

Osmanlıca ile ilgili

Ünlü edebiyatçı hikâye ve roman yazarı Peyami Safa Osmanlıca ile ilgili bakın ne diyor;

Milli kütüphanelerde bulunan eserleri, onların dilini ve harflerini bilmeyen, bunları okumaktan aciz dünyada başka bir millet var mıdır? Kendisine ait Tarih, Edebiyat, ilim, felsefe ve din kitaplarından, milli kültürün definesi olan eserlerden haberi olmayan bir milletin, bir toprak üzerinde rastgele toplanmış kuru bir kalabalıktan farkı var mıdır?

Avrupalı dediklerimiz okullarında Shakespeare, Schiller, Voltaire kimdir bilgi verirken talebeye bunların kütüphanelerdeki eserlerini de okutuyor. Hem sadece bir parçası, bölümü değil, tamamı okutuluyor.

Bugün 21 yaşında Türk gencine Naima,  Fuzuli, Cevdet Paşa tarihini orijinalinden okutabiliyor muyuz? Öyle ya yeni yazıya çevirseniz de okusa yine anlayamaz. Bu talihsiz genç için Baki’nin muhteşem Mersiyesi, Galip’in nefis Hüsnü-ü Aşk’ını Hamid’in Tarık Bin Ziyad”ı muhteşem abidelerdir.

O zavallı genç bu muhteşem eserler ile İstanbul’un tarihi eserleri arasında 2 gözü kör dolaşan bir turist gibi gezer durur. Tarihini, atasını, dilini, edebiyatını bilmez ve sevmez. Yani kendini bilmez ve sevmez.

Osmanlıca ile ilgili ünlü yazar ve Edebiyat Tarihçisi Nihad Sami BANARLI şöyle diyor;

Öyle her dil imparatorluk dili olamaz. Zira her millet imparatorluk kuramaz. Nasıl ki fethedilmiş (alınmış) bir toprak parçası Türk vatanı oluyor ise aynı milletçe fethedilmiş kelimeler de öyle Türk kelimesi oluyor.

Yüzyıllardır Türk milletinin malı olmuş, Türk’ün sesiyle, sanatıyla işlenmiş, evine, ailesine, köyüne, aşk ve iman Türkçesine girmiş, Türk’ün vicdanına yerleşmiş, heyecanıyla işlenmiş ve Türk olmuş kelimeler de verilemez! Bu kelimeler bizim zafer ve şeref hatıralarımızdır.”

Düşünür denilse Türkiye’de, sosyolog denilse ilk sıralarda akla gelen isimdir merhum Cemil Meriç Osmanlıca ile ilgili bakın ne diyor;

Bir milletin hafızası Kamus, yani kendisi, heyecanıyla, şuuruyla, hassasiyetiyle. Kamusa el uzanmış ise namusa uzanmıştır. Fransız ihtilali her mukaddesi yıkmış tek mukaddese saygı göstermiştir. Kamusa. Heyhat! Cinnet batıda bile terbiyeli.”

Merhum şair ve yazar Attila İlhan da Osmanlıca ile ilgili dilin tarihi yönüne şöyle değinir. 

Türklerin yüzyıllar boyunca geliştirdikleri özgün bir dildir Osmanlı Türkçesi. Arapçadan ve Farsçadan yararlanmış ama ikisi de olmamıştır. Yeni nesil Türk kuşakları Osmanlı Türkçesi’ni anlayabilmeli ki, gelecek ile geçmiş arasındaki köprüyü sağlam kurabilsinler.

Murat Bardakçı Osmanlıca Hakkında Şöyle Diyor

Entelektüelliğin şartı Osmanlıcayı bilmektir. Kendi kültürünü bilmez o kültürü İngilizceden okumaya çalışır. Batı’yı bilmez sadece kafa çekip ahkam (hüküm) keser.

Ben şunu ifade ediyorum: Osmanlıca bilmeyen entelektüeller cahildir. Eğer 1928 tarihinden önceki yazılmış eserleri okuyamıyorsanız, boşuna ‘‘okur-yazarım’’ diye geçinmeyin. Bugün bir İngiliz entelektüeli Shakspeare ve Shelly okur ve bilir. Bizimkiler Nedim’i, Fuzuli’yi anlamaz bilmez Şeyh Galip’i utanmadan İngilizcesinden okurlar. Bizde birçok tarih kitabı halen Osmanlıcadır. Yani kendine ait kültürü bilmeyen entelektüel olamaz.

Önde gelen Edebiyatçılarından Hamza ZÜLFİKAR Osmanlıcanın bildiğimiz Türkçe olduğunu söyler ve şunları ifafe eder.

Osmanlı zamanında kullanılan dil şüphe yok ki Türkçedir. İçinde oldukça fazla Arapça ve Farsça kelime olmasına rağmen cümle yapısı Türkçedir. Fatih Sultan Mehmet zamanı tarihçilerinden Tursun Bey’e ait Tarih-i Ebu’l-Feth adlı eseri okurken aldığım bazı cümleler vardı. Şimdi “Osmanlıca mı, Osmanlı Türkçesi mi?” tartışmasında aldığım bu not aklıma geldi. Şöyle yazıyordu.

Gel imdi her gün ah eyle, Günahlarını anup inile; Biz kıssaya girelim, sen dinle…”

İlber Ortaylı Osmanlıca Hakkında Şöyle Diyor

Türkiye’de bugün bir münevverin Osmanlıca okumayı bilmesi lazımdır. Atla deve değil. Osmanlıca denildiğinde öyle Fransızca ve Rusça gibi ayrı dil olarak anlaşılamaz. Arap harfleriyle yazılmış bir Türkçedir. Her dilde zamanla bazı değişiklikler gelişir ama bu durum ayrı bir dilden söz etmeyi gerektirmez. Nihayet Osmanlıca anneannemizle dedemizin mektuplaşma dilidir.

Japon Bilin insanı Kiyo Hiko Hasebe’den bizi utandıran sözler;
“Ben Japon’um Osmanlıca biliyorum. Sen Türk’sün ama bilmiyorsun. Yani ben değil asıl sen yabancısın.”

Bir hatıra  

Bu konu ile alakalı bir hatıramı anlatmak istiyorum. Yedi sekiz yıl önce başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde araştırma yapmak için gitmiştim. O dönemde Osmanlı Yazısı olarak sadece “rik’a”yı okuyabiliyorum.

Benim hemen yanımdaki masada Amerikalı olduğunu tahmin ettiğim bir tarafı felçli, felçli olduğu için kendisine eşi zannettiğim bir bayan da yardımcı oluyor. Baktım bir adam yanıma geldi.. Türkçesi iyi değil zor bela “Beyefendi,  burada bir kelime var ama okuyamadım. Bir baksanız?” dedi.

Tabi dedim. Deftere baktığım zaman yazının “siyakat” yazısı olduğunu gördüm. O güne kadar siyakat yazısını okumayı hiç denememiştim. Osmanlıcayı bilenler bilirler, siyakat okuması en zor yazı çeşididir.

Her ne ise adamın gösterdiği kelimeye baktım sonra bir daha baktım ama hiç bir şeye benzetemedim. Şimdi adama desem okuyamadım ayıp olacak utanacam. Hani “Türküz”… Osmanlı Torunuyuz, Bu yazı da bizim yazı. Artık benzetebildiğim kelimeyi söyledim. “Abdullah…”  Adam “Hah, Tamam… Abdullah” dedi. (Alıntıdır)

İşte böyle bizim Osmanlıcayı okumamız lazım değil bir elzem yani bir gereklilik. Hem de çok geç kaldık artık ön yargıları bir tarafa bırakmak ve ecdadın yadigarı olan, sanat, tarih, kültür, edebiyat ve medeniyetin temeli olan abu hazineye ulaşma vaktidir. Osmanlıca ile ilgili yazdığımız bu yazıdan müstefid olmanız temennisiyle.. Selam ve dua ile.

Osmanlıca ile ilgili merak ettiğiniz ettiğiniz bütün soruların cevaplarına ilgili makaleden ulaşabilirsiniz.

Osmanlıca dergiye buradan ulaşabilirsiniz..

The post Osmanlıca İle İlgili Kim Ne Dedi? appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
https://osmanlicaogren.com/osmanlica-ile-ilgili-kim-ne-dedi/feed 3
Osmanlıca Öğrenmek Kolay mı? https://osmanlicaogren.com/osmanlica-ogrenmek-kolay-mi https://osmanlicaogren.com/osmanlica-ogrenmek-kolay-mi#respond Thu, 14 May 2020 19:04:23 +0000 https://osmanlicaogren.com/?p=21034 Osmanlıca öğrenmek kolay mı?

Evet Osmanlıca öğrenmek oldukça kolaydır. Bununla beraber Osmanlıca dediğimizde farklı seviyeler bulanabileceği bilinmeli o zaman başlangıç seviyesi için kolay ileri seviye için gayret gereklidir diyelim. Evvelen Osmanlıca nedir? Bu soruya cevap verelim. Osmanlıca içinde Arapça ve Farsa kelimeler barındıran ama aslında Türkçe olan bir yazı dilidir. Yoksa Osmanlıca konuşma dili değildir. Osmanlıca öğrenmek ile kastedilen […]

The post Osmanlıca Öğrenmek Kolay mı? appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
Osmanlıca öğrenmek kolay mı?

Evet Osmanlıca öğrenmek oldukça kolaydır. Bununla beraber Osmanlıca dediğimizde farklı seviyeler bulanabileceği bilinmeli o zaman başlangıç seviyesi için kolay ileri seviye için gayret gereklidir diyelim.

Evvelen Osmanlıca nedir? Bu soruya cevap verelim. Osmanlıca içinde Arapça ve Farsa kelimeler barındıran ama aslında Türkçe olan bir yazı dilidir. Yoksa Osmanlıca konuşma dili değildir. Osmanlıca öğrenmek ile kastedilen şey aslında Kuran alfabesini ve harfleri öğrenmek ve onunla yazılan Türkçe kelimeleri okuyup yazmaktır.

Osmanlıca Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Osmanlıca ne kadar sürede öğrenilebilir? Osmanlıcayı basit, orta ve ileri seviye olarak 3 kısma tasnif etsek basit metinler dediğimiz metinleri için 3-4 hafta rahatlıkla yeter. 

Orta seviye dediğimizde işin içine Arapça ve Farsça katsak yaklaşış 2 veya 3 ay yeter diyebiliriz. İleri seviye dersek arşiv metinleri, kitabeler, mezar taşları vb. bunlar için bir süre tayin etmek zor. Zira bu tür metinler çokça alıştırma ve gayret ile okunabilir.

Bu süreleri tecrübelerimle yazdım. Başlangıç seviyesinde hiç ders almamış sadece sosyal medya üzerinde gelen basit metinleri okuyarak öğrenen çok kimseler var. Hatta klişeleşmiş bir ifade ki 15 dk içinde bile sadece harfleri bilmekle Osmanlıcayı öğrenenler var. Onun için kimse çıkıp hele bu seviye için zor demesin derse karşısına halk eğitimlerde ve sosyal medyadan öğrenen binlerce kişi çıkar.

Orta seviye için Arapça ve Farsça işin içine girer dedik. Lakin bu dillerin kurallarının tamamı öğretilmez. Sadece Osmanlı Türkçesinde işimize yarayacak kadar diyelim. Bu kuralları öğrenen Arapça ve Farsça öğrenmiş mi olur?

Hayır. Tekrar kursa gitmesi lazımdır. Öğrendiği kurslar kendisine alt yapı olur. Tecrübelerim yoğun olmayacak bir şekilde yaklaşık 2,5-3 ayda bu orta alanın öğrenilebileceğini söylüyor.

İleri seviye için bakınız kurallar hemen hemen aynı ama yazılışlar hatlar farklıdır. Bu elyazmalarına ve hatlara karşı göz aşinalığı gerek. Gayret ve zaman ayırmak gerek. Çözülmüş örnekleri ve dersleri incelemek gerek. Gerisi bize kalmış..

Ama Okumak Zor Diyorlar

Osmanlıca öğrenmek zor diyenlere bakmayın. Onlar ileri seviye gösterip basit ve orta seviyeyi görmüyorlar. Belki de göstermek istemiyorlar. Hem zor diyenler Osmanlının okuma yazma istatistiklerini gösterip bakın ne kadar zor diyorlar.

Halbuki o istatistiklerin hiçbir ilmi yanı yoktur. Tutarlıkları da yoktur. Her istatistik birbirinden farklı tahmin(bazıları art niyetli) üzerine çeşit çeşit istatistik olmaz değil mi?  O yıllardaki okuryazar oranı iddia edildiği gibi yüzde 8 olma ihtimali hiç yoktur. Hiç olmazsa yüzde 40’lar seviyesindeydi.

Hakiki okuryazar oranını tespit etmenin en sağlam ölçüsü, gazete ve dergi satışlarıdır. Elimizdeki rakamlara göre, 1908-1914 arasında yalnız İstanbul gazetelerinin günlük tirajı 100 binin epeyce üzerindeydi. Ayrıca aynı dönemde 801 dergi vardı.

Bu konu ile ilgili buradan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Osmanlıca öğrenmek için hangi kitap? Hayrat vakfının kitaplarını tavsiye ediyoruz.

Osmanlıca Öğrenmek İçin Neler Tavsiye Edersiniz?

Osmanlıca 1. Kur

1- Osmanlıca öğrenmek için karar verin. Her işte olduğu gibi Osmanlıca öğrenmek dediğimizde de inanç gerek, yapabileceğimize inanmak gerek. Karar ile birlikte çevrenizde başkalarıyla birlikte öğrenmek, sosyal medya alanında bir grup içinde yer almak size büyük bir destek olacaktır.

2- Osmanlıca Öğrenmek için kolaydan zora doğru gidin. Öğrenmek budur yani kolaydan zora doğru gidin. Zordan başlarsanız bu size katkı yerine zarar verir. Seviyenize bakın hangi kur uygunsa oradan başlayınız.

3- Teknolojiyi öğrenme sürecinize katın. Gerek sosyal medyadan, gerek telefon için geliştirilen uygulamalardan, İnternet sitemizde anlatılan derslerden yararlanın. Bunlar size en mükemmel bir yardımcı olacak ve motive edecektir.

4- Osmanlıca öğrenme sürecini hayatınıza katın. Öğrendiklerinizi çevredekiler ile paylaşın. Hatta birini öğretin unutmayın ki öğretmek en güzel öğrenme biçimidir.

5- Osmanlıca öğrenmek için aynı alfabeyi kullanan başka bir dil öğrenin. Eğer Kuran bilmiyorsanız öğrenin bu size manevi katkı sağlamak il beraber levhaları okumanıza katkı verecektir. Yine Arapça ve Farsça öğrenme size ileri seviye için müthiş bir katkı verecektir.

6- Unutmamak ve geliştirmek için Osmanlıca içinde olun.  En iyisi bir sosyal medya grubunda olun bir şekilde ara sıra gelen paylaşımları okuyun ki unutmayasınız, bilgileriniz güncel kalsın.

Peki, Osmanlıca Yazmak…

Osmanlıca yazmak, okumaya nazaran biraz daha dil bilgisi gerektiriyor lakin kısa bir zamanda o da çözülüyor. Hiçbir kazanç veya başarı çaba olmadan elde edilmiyor. Yani bedavadan hemen alayım yok. Yazı için biraz gayret gerek.

 Osmanlıca yazı yazmak sağdan sola doğru yazmakla hem el daha az yorulur, hem göz yani fıtrata uygun. İbrani, Süryani, Göktürk, Uygur, Japon ve Çin alfabeleri de sağdan sola doğrudur. Bir tek Latin alfabesi soldan sağadır. Harflerin köşeli olmaması okuma esnasında gözleri yormaz. Dikkat ederseniz eskilerde gözlük takan sayısı da hayli azdır…

Evet öğrenmek ecdada borcumuz. Neler öğrenmiyoruz ki şu hayta bu kıymetli şeyi öğrenmeyelim. Hem tembellikle ömür geçmez zayi olur. Böyle kıymetli şeylerle hayatımızı ziynetlendirelim. Aklımız ve fikir dünyamız şenlensin.. Selam ve dua ile..

Osmanlıca isim nasıl yazıldığını merak ediyorsanız işte cevabı burada.

Osmanlıca öğrenmek ister misiniz? Oldukça kolay bir şekilde anlatılan ve 8 derste Osmanlıca öğrenebileceğiniz dersler sitemizdedir.

Riya nedir? Nasıl kurtulabiliriz? isimli makaleyi okumamızı tavsiye ederiz.

The post Osmanlıca Öğrenmek Kolay mı? appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
https://osmanlicaogren.com/osmanlica-ogrenmek-kolay-mi/feed 0