Osmanlıca sözlük ve Osmanlıca Lügat Nedir?

admin 498 Görüntüleme
4 Dk. Okuma süresi

Osmanlıca sözlük yada Osmanlıca Lügat Osmanlıca için olmazsa olmazdır. Yapısı gereği Osmanlıca içinde Arapça ve Farsça kelimeler bulunduğundan bu kelimelerin anlamlarına bakmak için sözlük kullanmak elzemdir.

Osmanlıca sözlük Neden mi? Harfler olmadan kelime, kelimeler olmadan cümleler, cümleler olmadan bir dil düşünülemez. Bir dilin içinde kullanılan kelimelerin manalarının ise herkes tarafından bilinme imkanı yoktur.

Bu kelimelerin manalarını bilmek icap ettiğinden sözlük ihtiyacı doğmuştur. Osmanlıca ise oldukça zengin bir dil olup kelime haznesi oldukça geniş olduğundan Osmanlıca sözlük kullanmak elzemdir.

Osmanlıca Sözlük

Osmanlıca TercümeOsmanlıca içinde bulunan kelimelerin anlamına yönelik pek çok Osmanlıca sözlük yayınlanmıştır. Bu Osmanlıca Sözlük en çok bilinenler Kamus-i Türki, Lügat-ı Naci, Ahter-i kebir gibi sözlüklerdir. Günümüzde ise pek çok sözlük bulunmakla birlikte Ferit Develioğlu ve İsmail Parlatır tarafından yazılan sözlükler daha çok bilinmektedir.  

Osmanlıca Lügat

Bir dilin hem önceki zamanlarında hem halihazırda kullanılan kelimelerin çeşitlilik göstermesi o dili anlama noktasında aracı olacak eserlerin de varlığını gerektirmektedir.

İlginizi Çekebilir:   Osmanlıca Teknoloji Haberleri

İşte bu noktada dile ait kuralları inceleyen dil bilgisi kitapları ile söz varlığını inceleyen sözlükler ve lügatler metinlerin çözümünde temel rol oynamaktadırlar.

Osmanlı Türkçesinin 11. yüzyıl sonrasında ve ilerleyen zamanlarda geniş bir coğrafyaya yayılmasının ardından kelime ve terkipler zenginleşmiş ve günümüze kadar çeşitlilik arz etmiştir. İşte bu kelimeleri anlamak için Osmanlıca sözlük ve Osmanlıca Lügat ihtiyacımız vardır.

Neden Osmanlıca Lügat?

İnsanları diğer mahlukattan ayıran en önemli husus konuşabilme ve düşünebilme özelliğidir. İşte bu düşünme ve konuşmanın sembolü kelimelerdir. Kelime haznesi ne kadar zengin ve derin ise düşünme ve tefekkür dünyası, kendini ifade etme ve sanatsal ifadeler o kadar geniş olur, mükemmel olur.

İşte bizim düşünce ve tefekkür dünyamızın geniş olması ise Osmanlıca Lügat kullanmaktan geçiyor. Osmanlıca sözlük kullanmak ilk başlarda zor gelebilir, sıkıcı ve yorucu olabilir. Lakin unutmayalım gayretsiz bir şey elde edilmez ama meyvesi tatlı olur.

Ancak baktığımız her kelime öğrendiğimiz her anlam bizim ufkumuzu açmakta, tefekkür dünyamızı renklendirmekte ve kullandığımız sözcükleri zenginleştirmektedir. Bir cümle yazarak örnek verelim.

İlginizi Çekebilir:   Fetva Nedir? Osmanlıda Fetva  

Bu fiilin saikini, amilini, illetini bir müessire bağlayamamın sebebi nedir?

Şimdi bu cümleyi günümüz Türkçesi ile yazalım.

Bu fiilin nedenini, nedenini, nedenini bir nedene bağlayamamın nedeni nedir?

Şimdi sormak gerek 5 kelime bilmek mi güzel yoksa bunun yerine sadece neden kelimesi kullanmak mı?

Hal böyle olunca kendini geliştirmek isteyen kelime dünyasını geliştirir. Bunun yolu ise lügatten geçer. Sabırdan ve çalışmaktan geçer.

Bu anlattıklarımıza şu cihetten de ihtiyacımız var. Şu zaman öyle olmuş ki kullanılan kelime dağarcığı oldukça düşmüş. Gençler arasında iletişim neredeyse işaret diline ve argo sözcüklerine düşmüş. Bu tespit bile bizim kelime haznemizin genişlemesine ne kadar ihtiyacımız olduğunu göstermektedir.

Velhasıl kelam

Fikri ve düşünce dünyamızın, ifade yeteneğimizin, iletişim becerilerimizin üst seviyede olması için lügat şarttır. Ancak şu da bir gerçek ki lügat olması için evvelen okumak şarttır. Eğitim şarttır.

Osmanlıca öğrenmek ise çok kolaydır. Sitemizde temel Osmanlıca olarak anlattığımız 8 derste Osmanlıcayı kolayca öğrenebilirsiniz.

Osmanlıca isminiz nasıl yazılıyor? Sitemizde Osmanlıca isimler menüsünden ulaşabilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
2 İnceleme
  • vorbelutr ioperbir says:

    Thanks , I have just been looking for info approximately this subject for a long time and yours is the greatest I’ve came upon so far. But, what concerning the conclusion? Are you positive concerning the supply?

    Yanıtla
  • vorbelutr ioperbir says:

    As soon as I detected this site I went on reddit to share some of the love with them.

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir