Osmanlıca Nasıl Öğrenilir?

admin 258 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

Osmanlı devletini, tarihini, medeniyet ve sanatını merak edenler ve Osmanlıcayı merak eden herkes Osmanlıca Nasıl öğrenilir? diye sormaktadır. Biz de bu yazımızda bu sorunun cevabını yazdık.

Yaklaşık olarak altı yüzyıllık bir zamanda Osmanlı’nın hakimiyeti düşünüldüğünde o döneme ait tarihi belgeler, kitaplar, mektuplar, fermanlar, sanat ve medeniyet noktasında bir çok eseri çok yerlerde görebilir. Bu eserler ve belgeleri hala günümüzde görüyoruz. Bu nedenle Osmanlıca öğrenmek isteyen kişiler Osmanlıca nasıl öğrenilir soruyorlar.

Aslında merakla birlikte Osmanlıca öğrenmek bizim Ecdadımıza karşı bir borçtur. Ecdattan kalan bu eserlere turist gibi bakmak ne kadar uygundur. Bugün dünya milletleri içinde tarih ve medeniyetine bu kadar yabancı kaç millet vardır. Olması gereken milletlerim geçmişi ile sorunsuz bağlantı kurabilmesidir. Bunun yolu ve köprüsü ise Osmanlıcadır.

Adım Adım Osmanlıca Öğrenmek

Osmanlıca 2. Kur

Osmanlıcayı tek bir kur ve seviye gibi düşünmek doğru olmaz. Bugün matbu hat dediğimiz Bilgisayar hattını okumak ve öğrenmek çok kolay iken el yazısı, kitabeler ve divani hat okumak daha zordur. Bunun için ilk başta öğrenmeye başlıyor iseniz şu adımları takip edebiliriz.

 • Osmanlıca Harfleri güzelce öğrenin.
 • Okumaya yardımcı olan okutucu harfleri öğrenin.
 • Osmanlıca kelimeler ve cümle alıştırmaları yapalım.
 • Okumamıza yardımcı olacak temel bazı dil bilgisi kuralları öğrenin.
 • Okumanızı takviye için Osmanlıca sosyal medya hesaplarını takip edelim.
İlginizi Çekebilir:   Osmanlıca 2. Kur Nedir?

Osmanlıcanın temel konularından birisi de Rika hattını öğrenmektir. Rika hat kısaca el yazısıdır. Osmanlı zamanında şimdiki teknolojik cihazlar olmadığında yazılar el ile yazılıyordu. Bu nedenle yazım hızını arttırmak için bazı harflerde yazım hızını arttırmak için aslına sadık kalınarak bazı değişiklikler yapılmıştır. Temel seviye Osmanlıca bilen herkes Rika hattını öğrenmesi gerekir.

Bundan sonra Osmanlıca yazmak için Osmanlıca imla kurallarını öğrenmek yerinde olacaktır. Yazmak bize okumak noktasında hem yazılı eserleri okumak noktasında faydalı olacaktır. Aynı zamanda Osmanlıca daha bilinçli bir şekilde öğrenilmiş olacaktır.

İleri Seviye Osmanlıca

Eğer temel manada Osmanlıcayı öğrenmiş isek sırada tarihi belgeleri ve kitabeleri okuma konusu vardır. Bunun için Osmanlıca 3. ve 4. kur konularına hakim olmak gerektir. 3. Kur dediğimiz şey Osmanlıca içindeki Arapça konularıdır. Ama bu kurdaki konular Arapça’nın tamamı değil bir kısmıdır.

4. Kur ise Osmanlıca içindeki farklı hatları, kitabeleri ve arşiv belgelerini okumak üzerine kuruludur. Hem bu kurlar hem yukarıda bulunan konular sitemizde konu olarak ve örnekleri ile beraber anlatılmıştır.

İlginizi Çekebilir:   Sıfırdan Osmanlıca Öğrenmek

Osmanlıca Nasıl öğrenilir? diye başladık. Bir lisanı bir dili öğrenmek elbette çok kolay değidir. Aşamaları elbette vardır. Bu çerçeve Osmanlıca zor gibi bir algı yada ön yargı ile hareket etmek doğru değildir. Öncelikle ön yargılardan arınmış bir şekilde kolayca 15-20 günde temel Osmanlıca öğrenebilirsiniz. Bu şekilde matbu yani bilgisayar hattını okuyabilirsiniz. Sonra uzun olmayan surelerde diğer aşamalarıda kolayca öğrenebilirsiniz. Yeter ki niyetiniz olsun.

Bu makaleyi paylaş
4 İnceleme
 • Mehmet Ayaydın says:

  Güzel ve anlaşılır bir site, istifade etmekte fayda var…

  Yanıtla
 • Onur yüksel says:

  Çok beğendim çok faydalı bir site

  Yanıtla
 • Esmer Nureliyeva says:

  Çok güzel bir site👍

  Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir