Osmanlıca Karikatür Çalışmaları

admin 291 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi
Osmanlıca karikatür

Osmanlıca karikatür olur mu? Elbette olur. Neden olmasın ecdad yadigarı ve kuran harflerinden müteşekkil olan Osmanlı Türkçesi her alanda kendini göstermelidir.

Osmanlıca karikatür nedir? Genel manada bir şeyin, bir kimsenin, bir olayın alaylı, insanı güldürecek ve güldürürken de düşündürecek şekilde abartılı bir biçimde çizilmiş resmin Osmanlıca ile yazılmasıdır.

Osmanlıca Bir Köprüdür

İnsanlar için toplumlar için en önemli hususlardan birisi muhakkak ki iletişim konusudur. İletişimin asırlar arasında da önemli bir rolü vardır ki Medeniyet ve kültürün tesisi, ilerlemesi ve gelişmesi de kültürel sürekliliğin ve asırlar arası iletişimin sürekliliği ile mümkün olacaktır.

Osmanlıca ile ilgili her alanda çalışmalar devam etmekte ve bu çalışmaların halkta makes bulması oldukça güzel olmakta ve Osmanlıca karikatür de bu amaca hizmet etmektedir.

Medeniyet ve kültürümüz bin yıllık bir geçmişi var bu kültür ve medeniyete ulaşmak ve sağlam temellerle ileriye yönelmek ve bu noktada çalışmak gayret göstermek sorumluluk bilincinde olana herkesin vazifesidir.

İlginizi Çekebilir:   Sultan İkinci Murad Kısaca Kimdir?

Maalesef birçoğumuz bu durumdan habersiz veya mahrumuz. Aramızda bir asır olan kültür hazinemize ulaşabilir durumda değiliz. Zira aramızda adeta bir uçurum var.

Osmanlıca Karikatür

Sitemizin amacı bir köprü olmak, bizleri bu kültür ve medeniyet hazinemize ulaştıracak harflere ve lisana yaptığımız çalışmalara ek olarak Osmanlıca Mizah adı altında mizahi bir yol açmak.

Kültür ve medeniyet hazinemizin geniş kaynaklarına ulaşma ve ecdad eserlerine ulaşmak ve okumak konusunda küçük de olsa bir adım atmak.

İnsanlarımızın nazarını ve ilgisini bu alana çekmek ve Osmanlıca öğrenmek gerçekten kolaydır sözünün gerçekliğini göstermek. Şükürler olsun ki bu alanda güzel şeyler oluyor ve olacağına inanıyoruz.

Gerek Osmanlıca karikatür çalışmalarımızdan gerekse sitemizde bulunan çalışmalarımdan istifade etmenizi temenni ediyorum.

Hususen bu çalışmanın çocuklara ve gençlere Osmanlıcayı sevdirmek noktasında faydalı olacağını umuyorum.

Osmanlıca İsim

Eğer isminizin Osmanlıca olarak nasıl yazıldığını merak ediyorsanız Osmanlıca isimler menüsünde harf sırası ile yazılmış isminize bakınız.

Şayet orada yazılı isimler içinde bulamaz iseniz iletişim menüsünden bize mail atmanız yeterlidir. En kısa sürede orada olmayan isimleri yazıyoruz.

İlginizi Çekebilir:   Rika hat ile yazılmış güzel bir dua

Osmanlıca karikatür çalışmalarımıza sitemizden ulaşmakla birlikte, Ayrıca sitemizde Osmanlıca menüsü altında bulunan Osmanlıca Mesajlar menüsünde bulunan Osmanlıca cuma mesajları ve tebrik mesajlarına da bakmanızı tavsiye ediyoruz. Selametle kalınız. Allaha emanet olunuz.

Bu makaleyi paylaş
2 İnceleme
 • Muhammed Enes AYHAN says:

  Çok güzel konulara değiniliyor. Ecdad yadigarı olan Osmanlıca Türkçesinin gelişmesine çok büyük katkılar sağlıyorsunuz ve içeriklerinizi severek takip ediyoruz.

  Yanıtla
  • admin says:

   Teşekkür ederim

   Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir