Osman Bey Kısaca Kimdir?

admin 259 Görüntüleme
5 Dk. Okuma süresi
Osman bey kimdir

Osman Bey kısaca kimdir? Osmanlı Devleti’nin kurucu hükümdarı ve ilk sultanıdır. Tahta geçtiği 1299 yılında devleti kurmuş ve 1326’ye kadar yönetmiştir.

Osman Bey kısaca kimdir? devam edelim. Osman Bey 1258 yılında Bilecik Söğüt’te dünyaya gelmiş ve babası Ertuğrul Gazi, Annesi ise Halime Hatun’dur. Henüz 24 yaşında Osmanoğulları beyliğinin başına geçmiş ve 1299 yılında beyliği devlet haline getirmiştir.

Osmanlı Devleti’nin kuruluş yılı pek çok kaynakta tam olarak doğru bir şekilde geçmemektedir. Kimi kaynaklarda kuruluş yılı, 1299 yılı olarak geçse de 1298 ve 1300 yılında kurulduğuna dair delillerde bulunmaktadır.

Osman Gazi, beyliğin başına geçer geçmez, tek tek tüm Bizans şehirlerini fethetmeye başlamıştı. Bunun üzerine Bizanslılar telaşa düşmüş ve ne yapacağınız bilemez hale gelmişlerdi.

 Osmanlı Devleti, 1308’e kadar Selçuklu’ya bağlı bir beylik ve devlet idi, 1308 yılında Selçuklu Hükümdarlığına son verilince, Osmanlı Devleti hayatta kaldı ve gerçek tam bağımsız bir devlet haline geldi. Tüm bunları beylik döneminde bütün fedakarlıkları ile gerçekleştirdi peki Osman Bey kısaca hayatı nedir? kimdir, nereleri fethetti, hepsi ve tamamı bu yazda sizleri bekliyor olacaktır.

Kuruluş

Sultan Osman, babasından 4800 kilometrekare olarak beylik topraklarını devralmıştı, alınan bu devirden sonra vefat ettiğinde devlet topraklarını tam 4 kat büyüterek 16 bin kilometrekareye kadar çıkardı. 

En çok bilinen çocukları, Fatma Hatun, Alaaddin, Savcı ve Melik ve Orhan Beydir. Osman Bey zamanında Osmanlı ülkesi çok küçüktü, Konya’nın yarısı kadar bir yüzölçümüne sahip olan devlet, zamanla en geniş topraklara sahip olan bir devlet halini alacaktı.

İlginizi Çekebilir:   İbretlik Hikaye: İç Güzellik mi Dış Güzellik mi?

Osman Gazi Sultan, 1326’da hayatını kaybetti ve yerine oğlu Orhan Sultan geçti. 1326’dan 1361 yılına kadar tahtta kalan Orhan Sultan, en uzun tahtta kalan 2. Hükümdardır.  Osman Bey kısaca hayatı nedir diye soruyorsanız, yazımızı okumaya devam ediniz.

Osmanoğulları Sülalesi

Osman Bey, tüm hayatı boyunca dindar ve iyi kalpli bir insandı. Hocası Şeyh Edebali ile doyumsuz sohbetler ve zikirler yaparlardı. Komşuları ile iyi geçinir ve saygılı, cömert bir insan olduğu sürekli olarak dile getirilirdi.

Osman Gazi, Şeyh Edebali’nin kızı Mal Hatun ile evlenmiş ve Osmanoğulları soyu, bu sülaleden gelmiştir.

Osman Bey Rüyası ve Şeyh Edebali

Osman Bey

Osman Bey rüyasında Şeyh Edebali’nin koynundan bir ayın doğup, kendi koynuna girdiğini ve göbeğinden çıkan ağacın bütün dünyayı kapladığını görmüştür. Sabah olunca rüyasını Şeyh Edebali’ye anlatmıştır.

Şeyh Edebali rüyayı “Oğul Osman, sana müjdeler olsun. Yüce Allah sana ve nesline padişahlık verdi, kutlu olsun. Diyerek rüyasını tabir etmiştir ve eklemiş kızımda sana helal oldu demiştir.

Ahilik Teşkilatı

Osman bey devletin kuruluş yıllarında şeyh Edebali’den fikir bazında pek çok yardım aldığı ahilik teşkilatı da devletin temellerinin atılmasını sağlamıştır ahilik teşkilatı yaşı gelmiş olan insanların kötü yola düşmemesini gençlerin meslek edinmelerini silah öğrenmelerini sağlarlardı ahilik teşkilatı aynı zamanda devletin siyasi dini sosyal kültürel açıdan gelişmesin güçlü bir temel atmasında büyük rol oynamışlardır.

Osman beyin fetihleri ve devletin daha büyük ordu teşkilatlanmasından önceki bütün fetihlerde askeri yapılanma ahilik teşkilatı idi.

İlginizi Çekebilir:   Rumeli Çarşısı ve İlginç Mimarisi

Osman Bey Gazadan Gazaya Koştu

Hayatı gazadan gazaya koşmakla geçmiştir. İlk önce 1288 de Kulacahisar kalesini fethetti. Bu kaleyi kendisine merkez yaptı. 1299’da Bilecik ve Yarhisar’ı ele geçirdi. Yakın komutanlarından Turgut Alp ise İnegöl’ü aldı.

1301 tarihinde Yenişehir ve 1302’de Köprühisar fethetti. 1302’de Koyunhisar Savaşı’nda Bizans’ı mağlup etmeyi başardı. Bu zaferle büyük bir itibar kazandı.

1303 yılında ise Bizans tekfurlarına karşı Dimbos zaferini kazandı. Bursa, Kestel, Kite, Adranos ve Bidnos tekfurlarını yenerek mağlup etti. Dimbos zaferi ile Bursa Ovası ve Uludağ, Türkmen yerleşmesine açılmış oldu.

1304 yılında Sakarya seferine çıktı Bu seferde irili ufaklı bir çok yeri fethetti. Bursa’yı ve İznik’i ele geçirerek kendisine başkent yapmak istedi lakin elindeki kuvvetler büyük bir şehri fethetmeye yetmedi. Bursa ve İznik 25-30 yıl kuşatılsa da fethedilemedi.

Osman Gazi boş durmadı ve bölgenin stratejik noktalarını ele geçirip Beyliğinin temellerini güçlendirdi.

Ara sıra Bizans’a ve Moğollar’a meydan okumuş ama halkının refahını ve güvenliğini hiç riske atmamıştı.

 Fethettiği yerlerdeki Hıristiyan ahaliye her daim iyi davrandı. Kuvvet ve hoşgörü, cesaret ve tedbir, askeri güç ve strateji gibi unsurları akıllıca kullanmayı bildi.

Osman Bey’in vefatı ve Türbesi

1324 yılında beyliği oğlu Orhan Bey’e devretmişti. 1324 yılı Şubat ayında çok istese de Bursa’nın fethini görmeden 67 yaşında iken vefat etti. Osman Bey vasiyeti üzerine, geçici olarak defnedildiği Söğüt’ten alınmış ve 1326 yılında Bursa’daki Gümüş Künbed’e defn edilmiştir. Allah Rahmet eylesin.

Yavuz sultan selim han hayatını kısaca okumak isterseniz buraya tıklayınız.

Etiketler
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir